רפואה שחורה: רשות המסים בודקת מאות רופאים פרטיים

"הענף הלבן אינו לבן", אמר בכיר ברשות בעקבות ביקורות ספרים שערכה אצל 265 רופאים ■ על פי דו"ח גרמן, 2 מיליארד שקל בשנה מגיעים לכיסי הרופאים הפרטיים

רשות המסים פתחה בשבוע שעבר במבצע ביקורת ספרים של מאות רופאים פרטיים בישראל. הרשות ערכה ביקורות אצל 265 רופאים פרטיים, ובכלל זה רופאים מומחים, כמו פלסטיקאים וגינקולוגים. המבצע מנוהל על ידי יחידות המע"מ, ויימשך גם השבוע.

"הענף הלבן אינו לבן", התבדח בסוף השבוע בכיר ברשות המסים. הוא רמז לכך שלא כל הרופאים דיווחו על הכנסותיהם משירותי הרפואה הפרטית שסיפקו.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

כיום מותר לרופאים לעסוק בפרקטיקה פרטית במקביל לעבודתם הציבורית, ללא הגבלה, ועשרות אחוזים מהם אכן מנהלים פרקטיקה פרטית בהיקפים שונים. הענף מגלגל סכומי כסף גדולים מאוד. לפי נתונים שהוצגו בוועדת גרמן, לפחות 2 מיליארד שקל מתוך 7 מיליארד שקל שמגלגל שוק ביטוחי הבריאות הפרטיים והמשלימים, המופנה לרפואה הפרטית בלבד, מגיע ישירות לכיסי הרופאים.

על פי נתונים שפורסמו ב–TheMarker, והסתמכו על נתונים שהתקבלו מרשות המסים, נכון ל–2012 שכרם הממוצע של כ-800 הרופאים בעלי השכר הגבוה ביותר במערכת הבריאות בישראל היה 1.5 מיליון שקל בשנה — משילוב של פרקטיקה פרטית עם שכר ציבורי. הרופא המכניס ביותר השתכר ב–2012 לא פחות מ–11.1 מיליון שקל שזרמו לחברה הרשומה על שמו.

רופאים
צילום: אמיל סלמן

כ–1,200 רופאים בישראל הקימו בשנים האחרונות חברות הרשומות על שמם ושאליהן מוזרמת הכנסתם. הקמת החברות היא דרך חוקית פשוטה לביצוע תכנון מס, שבמסגרתו בעל החברה משלם מס נמוך יותר, לעתים משמעותית, מאשר אילו היה מקבל את הכנסתו כשכיר.

מבין החברות שפתחו רופאים, 700 עונות על ההגדרה של חברת ארנק: הכנסה גבוהה ולא יותר משני עובדים. מחצית מהרופאים הללו משתכרים דרך החברה בצירוף שכרם הציבורי יותר מ–70 אלף שקל, ובממוצע שכרם החודשי הוא 137 אלף שקל (1.6 מיליון שקל בשנה). אם בוחנים את עשרת בעלי השכר הגבוה ביותר מבין הרופאים שבבעלותם חברות ארנק — שכרם השנתי הממוצע הוא 5.7 מיליון שקל, נכון ל–2012.

באחרונה עצר בית הדין לעבודה ניסיון של נציבות שירות המדינה להגביל את הפרקטיקה הפרטית של מנהלי בתי חולים, מנהלי מחלקות ורופאים מן המניין, ושלח את הצדדים לקיים משא ומתן בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker