הרפורמה בבריאות הנפש: כמה נשלם על פסיכולוג ופסיכיאטר בקופת החולים

הרפורמה בבריאות הנפש, שתזכה לתוספת תקציבית גדולה של 300 מיליון שקל בשנה לקופות החולים, אמורה לצמצם את הפער בין ההוצאה הפרטית לציבורית ■ לצד הטיפולים הציבוריים, קופות החולים קיבלו אישור חריג לגבות תשלום עבור טיפולים שיבוצעו על ידי מטפלים פרטיים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

הרפורמה בבריאות הנפש, שתיכנס לתוקפה בתחילת החודש הבא, תעביר את האחריות לטיפולים הנפשיים מהמדינה לקופות החולים. בכך מקווים יוזמיה להנגיש ככל הניתן את שירותי בריאות הנפש לקהל גדול יותר ולמקומות מרוחקים יותר בפריפריה, שסובלת מהזנחה רבת שנים בתחום.

כיום תחום בריאות הנפש הוא המופרט ביותר מבין תחומי הרפואה, כאשר שני שליש מהמימון של הטיפולים הוא פרטי, ורק שליש ציבורי. זה קורה הן בשל תורי ההמתנה הממושכים לקבלת השירות והן בשל הסטיגמה על קבלת שירותי בריאות הנפש, שגורמת לרבים לפנות לאפיק הפרטי, החסוי יותר.

הרפורמה, שמגיעה עם תוספת תקציבית גדולה של 300 מיליון שקל בשנה לקופות החולים, אמורה להפוך את היחס הזה על פיו, או לפחות לצמצם את הפער בין ההוצאה הפרטית לציבורית. לצד זאת, התקווה היא שהרפורמה תכפיל את מספר המטופלים במערכת הציבורית, וכן את הסטיגמה על ידי "נירמול" תחום בריאות הנפש וצירופו לתחומי רפואה אחרים.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימנטוב, המנכ"ל היוצא, ארנון אפק וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: טלי מאייר

כיצד זה יעבוד מהיום? הרפורמה מכניסה לא מעט שינויים באופן שבו אנשים יקבלו את השירות. ראשית, מטופלים יידרשו לקבל בחלק מהמקרים טופס 17 (התחייבות כספית) מקופות החולים כדי לקבל את הטיפול (כיום הוא ניתן על ידי המשרד בלי טופס התחייבות), בדומה לרופאים מקצועיים ותחומי רפואה אחרים.

על חלק מהטיפולים יחולו גם כללי ההשתתפות העצמית שקיימים בקופות בתחומים אחרים: כך עבור ביקור אצל פסיכיאטר, כולל במרפאות חוץ של בתי חולים פסיכיאטריים — נשלם תשלום רבעוני כמו עבור רופא מקצועי (השתתפות עצמית רבעונית של 24–26 שקל, לפי הקופה); ביקור במרפאות חוץ של בתי חולים כלליים (כמו איכילוב או שיבא) ידרוש השתתפות עצמית כמו בביקור במרפאת חוץ רגילה — 31–32 שקל לרבעון; שאר השירותים — למשל טיפול משולב במרפאת בריאות נפש על ידי אנשי מקצוע, כמו פסיכולוגים או עובדים סוציאליים — יהיו ללא השתתפות עצמית.

לצד המסלול הציבורי נטו, אישרה המדינה לקופות החולים לפתוח מסלול שיש בו אלמנטים פרטיים ומזכיר מאוד את הביטוחים המשלימים — אך בתוך השירות הציבורי. זהו מסלול ייחודי לבריאות הנפש, שאינו קיים בתחומים אחרים. על פי המסלול, מטופל שירצה בכך יוכל ליצור קשר עם מטפל עצמאי (פרטי), שעובד במרפאתו הפרטית ויש לו הסכם עם הקופה, תמורת תשלום הנמוך בהרבה ממחירי השוק. ואולם, התשלום בכל זאת יהיה גבוה בהרבה מתשלומי ההשתתפות העצמית שמקובלים בסל הציבורי: 54 שקל לטיפול ראשון, 129 שקל לכל טיפול נוסף, ו–59 שקל לטיפול קבוצתי.

ההיגיון שעמד מאחורי ההחלטה לאפשר מסלול מסוג זה היה לתת למבוטחים לקבל מענה שלא במסגרת מרפאה ייעודית, ולהרחיב את היצע המטפלים לציבור, במחירים נמוכים מהמגזר הפרטי. ואולם במשרד הבריאות יודעים כי המשרד יידרש לעמוד עם האצבע על הדופק כדי לוודא שהקופות לא יוצרות תורים ארוכים בחלק הציבורי ומסיטות את המבוטחים אל המסלול החצי־פרטי. כרגע, משרד הבריאות נמנע מלקבוע סטנדרטים מחייבים לאורך התורים. רק פיקוח צמוד על אורכי התור בשני המסלולים — בתשלום ובלי התשלום — יבטיח שלא נמצא את עצמנו עם מערכת מופרטת למחצה, שבה יש תורים קצרים בתשלום ותורים ארוכים בלי תשלום.

ומה לגבי הביטוח המשלים? עד היום, מכיוון ששירותי בריאות הנפש לא היו בסל הבריאות של קופות החולים, סיפקו הקופות שירותי בריאות נפש דרך הביטוחים המשלימים — בעיקר טיפולים פסיכותרפיים בסכום קבוע למפגש ובמספר טיפולים מוגבל. בעקבות כניסת הרפורמה לתוקף, וכניסת חלק מהשירותים שניתנו בביטוח המשלים לסל של קופות החולים, הורה משרד הבריאות בשבוע שעבר לקופות החולים להוציא מהביטוחים המשלימים את הטיפולים הפסיכותרפיים, ולהשאיר רק אפשרות של חוות דעת שנייה אצל פסיכיאטר — כפי שקיים בתחומי הרפואה האחרים (מדובר בדרך כלל בהחזר של כמה מאות שקלים עבור שלוש התייעצויות בשנה).

מי שכבר החל טיפול פסיכותרפי במסגרת הביטוח המשלים — והמטפל שלו אינו קשור עם הקופה בהסכם במסגרת הסל הבסיסי, והוא אינו מעוניין להחליף מטפל על אף שהוצע לו לעבור למטפל אחר במסגרת הסל — יוכל להמשיך בטיפול במסגרת הביטוח המשלים לפי מכסת הטיפולים לשנה שלמה, או עד סוף 2015, לכל המאוחר, "על מנת שלא לפגוע במטופל ולשמור על הרצף הטיפולי בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker