ליצמן נכנס למשרד הבריאות והודיע: נפעל לביצוע בדיקות MRI - תוך לא יותר מ-3 ימים

ליצמן הבהיר כי יתמקד בשיפור מצב העומס בחדרי המיון וכי הוא דבק במינוי של פרופ' זאב רוטשטיין למנכ"ל הדסה ■ נתניהו: אם בג"ץ יחליט כי על ליצמן להיות שר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

"אין סיבה בעולם שאנשים יחכו לבדיקת MRI יותר משלושה ימים", כך אמר היום (ד') סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בטקס כניסתו למשרד. הוא הוסיף כי יפעל לכך שתהיה מגבלה של שלושה ימים לביצוע הבדיקה, שכן כיום לאחר שנוספו מכשירי MRI רבים ברחבי הארץ אין כל מניעה טכנית לעשות זאת - מלבד שיקולים של הסכמים בין קופות ובתי חולים ומחסור בטכנאים ובמפענחים.

בטקס השתתפו גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המנכ"ל היוצא, פרופ' ארנון אפק וצחי הנגבי, שכיהן כממלא מקום שר הבריאות בתקופת הביניים מאז התפטרותה של יעל גרמן לפני כחצי שנה. עוד נכח בקהל הרב פירר אשר מקורב מאד לליצמן. "אני חוזר כי רציתי את התפקיד הזה, כי במערכת הבריאות אפשר וצריך לעזור לאזרחים הכי פשוטים", אמר ליצמן.

בניגוד לטקסים מתוחים במשרדים אחרים שכללו לעיתים חילופים בין שרים ממפלגות יריבות, הטקס במשרד הבריאות היה עליז ומבודח. ליצמן חוזר למשרד בו כיהן ארבע שנים מלאות, ולמעשה כבר כמה חודשים מאז הבחירות שהוא מכהן בפועל כסגן שר. בהתייחס לעניין מינויו של משה בר סימן טוב, לשעבר סגן ראש אגף תקציבים במשרד האוצר למנכ"ל משרד הבריאות ולמחאתה של ההסתדרות הרפואית על מינוי מנכ"ל שאינו רופא, אמר ליצמן כי הוא נחוש למנות את בר סימן טוב והוסיף כי המינוי מקובל גם על ראש הממשלה.

משמאל לימין: ליצמן, נתניהו והנגבי, הבוקר במשרד הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

בשיחה עם TheMarker הבהיר ליצמן גם כי הוא עומד על דעתו למנות את פרופ' זאב רוטשטיין למנהל שיבא, גם לאחר שקרא ולמד את דו"ח החשבת הכללית בעניין חריגות בנייה וחריגות נוספות בשיבא. נראה כי כרגע המחסום האחרון בפני המינוי של רוטשטיין הוא התנאים שהוא עצמו הציב, שנוגעים ככל הנראה בין השאר לדרישתו שלא להתפטר משירות המדינה מיד עם המעבר להדסה, אלא לצאת לחל"ת עד גיל הפרישה בעוד שנתיים. "ברסי (בר סימן טוב) מכיר מעולה כל פינה במשרד הבריאות. הוא היה ממונה עליי. יש לו פלוס נוסף - שגם באוצר הוא מכיר כל חור. אז למה לא לשלב? אני מכבד רופאים, אך אין סיבה שזה יהיה דווקא רופא".

ליצמן הוסיף כי "הנושא הראשון צריך להיות טיפול בחדרי מיון - העומס שם נורא ואיום. הלילה כבר עשיתי ביקור פתע באסף הרופא. זה לא אומר שהלילה לא אעשה עוד אחד", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי "מערכת הבריאות בישראל היא מהטובות בעולם. כשאתה ניגש לבצע רפורמות בדרך כלל אתה מנסה לחקות את הטובים ולהסתכל על התפוקות ולא על התשומות. תוחלת חיים למשל, שהיא גבוהה מאד בישראל. לתת רמת בריאות מאוד גבוהה באופן שוויוני זה לא פשוט". נתניהו פרגן לליצמן: "נכנסת עם תנופה גדולה לשפר, לייעל ולהביא שירות רפואי מצוין לכל אזרח ובעיקר למי שידו אינה משגת. מחכים לך בציפיה גדולה וזה לא טוב ... אבל במקרה שלך יש הסכמה רחבה שאתה האיש הנכון לטפל בשינויים הנוספים במערכת שטובה מאד אך תהיה טובה יותר".

נתניהו שיגר גם מסר לבג"ץ, שדן בימים אלה בעתירת יש עתיד שדורשת כי במשרד הבריאות יכהן שר ולא סגן שר: "אני מודע שיש לזה היבטים מסוימים משפטיים ולכן אם בג"ץ יחליט שיש צורך שאתה תכהן כשר - אני חושב שראוי שנעשה את השינוי  - נכבד את החלטת בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker