הרופא הבכיר שמעורב בפרשת פישר: פרופ' יורם ברק, מנהל מחלקה בביה"ח אברבנאל

ברק ופישר ידועים כחברים קרובים זה שנים רבות ■ הוא חשוד במעורבות בשיבוש הליכי חקירה ■ עורך דינו: "הוא נחקר על אירוע שבו נכח. במשטרה הבינו שאין לו שום מעורבות במקרה וככל הנראה הוא לא ייחקר שוב"

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרופא הבכיר שנחקר בפרשת עו"ד רונאל פישר הוא פרופ' יורם ברק, פסיכיאטר בכיר, המכהן כמנהל המחלקה הפסיכו-גריאטרית בבית החולים אברבנאל.  באחרונה התמודד ברק על תפקיד מנהל בית החולים אברבנאל, אך לא מונה לתפקיד. ברק, חברו הטוב של רונאל פישר,נחקר באזהרה בחשד לשיבוש הליכי חקירה. לטענת עורך דינו, מיכה פטמן, הוא נחקר בשל העובדה שהשתתף בפגישה שקיבלה את הכינוי "פגישת השיבוש" בה נטלו חלק עורכי הדין ממשרדו של פישר, לאחר שנודע להם כי נפתחה חקירה נגדם, ובה ניסו לחבל בחקירה.

ל-TheMarker נודע כי רפ"ק ערן מלכה, קצין המשטרה החשוד כי קיבל שוחד מרונאל פישר תמורת העברת מידע חסוי מחקירות, אושפז ביולי 2014 באברבנאל, עובדה שמעוררת תהיות בפני עצמה. זאת, משום שמלכה מתגורר בקרית אונו, ולפיכך אינו משתייך לאברבנל. בתחום הפסיכיאטריה קיימים אזורי רישום קשיחים שבמסגרתם אדם מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי אך ורק על פי המוסד המסונף למקום מגוריו. בתור תושב קרית אונו, היה מלכה אמור להשתייך לבית החולים תל השומר או לגהה - ולא לאברבנאל. הוא היה בטיפול בבית החולים מספר חודשים. במהלך תקופה זאת קיבל לפי החשד גם אישורים רפואיים החשודים כפיקטיביים שסייעו לו בין השאר להתחמק מחקירות. השאלה שתתברר ככל הנראה בקרוב היא מי סיפק למלכה את האישורים הללו.

לדברי פטמן, פרופ' ברק לא היה זה שנתן חוות דעת רפואית לרפ"ק ערן מלכה וכלל לא היה מעורב בטיפול בו. "לדעתי, במשטרה אחרי חקירת פרופ' ברק הבינו במשטרה כי אין לו מעורבות ווכל הנראה הוא לא ייחקר שוב", הוסיף פטמן.

פרופ' יורם ברק אחרי החקירה, השבועצילום: עידו ארז, ynet

ברק הוא  מבכירי הפסיכיאטרים בישראל, מרצה באוניברסיטת תל אביב, חוקר בעל שם  וגם חבר מטעם הנהלת אברבאנל בועדת הלסינקי לניסויים רפואיים בבני אדם במוסד. ברק הוא חבר נפש של פישר זה שנים רבות. בעת המעצר הראשון של פישר ביולי 2014  הציעה עורכת דינו של פישר כי במקום שמעצרו יוארך, הוא ישהה במעצר בית בביתו של חברו פרופ' ברק "שיהיה מוכן לקחת חופש ולשמור עליו יומם ולילה להביא אותו לחקירה, לשמור עליו בבית צמוד אליו באופן שלא תהיה אפשרות תיאורטית לשבש חקירה". ההצעה נדחתה, אולם שופכת אור על היחסים הקרובים בין השניים.

באחרונה ביקש ברק לצאת לחופשה ללא תשלום (חל"ת) משירות המדינה למשך שנה, לצורך עבודה בשירות הפסיכו-גריאטרי בניו זילנד. החל"ת אושר לו, אך הוא טרם החל, ומתוכנן לחודש יוני הקרוב.

החברות בין פישר לברק הולכת שנים רבות אחורה, וכוללת גם שיתופי פעולה מקצועיים. כך, למשל, בשנת 2009 השתתפו יחד השניים בתכנית הטלוויזיה "פרופיל", שהוביל והנחה פישר ובה ניתח יחד עם ברק ומומחים שונים בכל פעם אישיות ידועה אחרת.

פרופ' יורם ברק ורונאל פישרצילום: יוטיוב

בנוסף, הם הרצו יחד בהזדמנויות שונות. באחת ההרצאות הללו, במכון מגיד, תחת הכותרת "יופיו של הרוע האנושי", אמר פישר: "אני רוצה לקחת את השיחה שאנחנו מקיימים במטבח בבית שלי ולהביא אותה לכאן, שנמשיך את אותה האינטימיות… אני מקיים כבר 15 שנה שיחות עם פרופ' ברק על הרוע… תמיד זה מגיע". ברק תהה בקול רם כי "אין הבטחה הישרדותית ברוע… אז למה נשארו אנשים רעים"?.

זהו אינו הקשר היחיד בין רונאל פישר ורות דוד לבין בכירים באברבנל. השניים ייצגו כעורכי דין את סגן מנהל בית החולים לשעבר, ד"ר מוטי משיח, כשהאחרון הואשם בפרשה של דיווחי נוכחות כוזבים בשיתוף פעולה עם הפסיכולוג הראשי של בית החולים, ד"ר עמי שפיגלמן, שנחשפה ב-TheMarker.

על פי התובענות, במשך תקופה ארוכה נהג הפסיכולוג הראשי שפיגלמן להחתים את כרטיס הנוכחות של משיח בהזדמנויות רבות בתחילתו או בסופו של יום העבודה. בכל אותם מקרים הגיע משיח לעבודה שעות לאחר שכרטיסו הוחתם על ידי שפיגלמן, או יצא מהעבודה לפני שכרטיס הנוכחות שלו הוחתם על ידיו. עוד הואשם משיח, כי בהזדמנויות שונות יצא בשעות העבודה לענייניו הפרטיים לפרקי זמן ממושכים, ובכל אותם מקרים לא החתים כרטיס ליציאה.  פישר מסר אז ל- TheMarker כי הוא משוכנע ש"העניין יסתיים ברוח טובה", אך בסופו של דבר נחתם עם משיח הסדר טיעון שבו הוא סיים את תפקידו בבית החולים.

בחודש ספטמבר האחרון פורסם ב- TheMarkerתחקיר על סדרת מחדלים ניהוליים ונורמות התנהגות בעייתיות בבית החולים, בדגש על מנהל בית החולים דאז, פרופ' יהודה ברוך. עוד דווח בתחקיר על חקירה שנפתחה בעניינו בנציבות שירות המדינה בנוגע לתפקודו כמנהל תחום הקנביס.   בחודש נובמבר האחרון הוסכם בין ברוך לבין משרד הבריאות על פרישתו בהסכמה מבית החולים.

יצוין כי בתקופה שבה אושפז רפ"ק ערן מלכה בבית החולים, פרופ' ברוך עדיין כיהן בתפקיד מנהל המוסד ואף היה מעורב בטיפול בו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker