מקצוע חדש במערכת הבריאות: אחיות עם סמכויות של רופאים

עשרות אחיות כבר התחילו לעבוד בתפקיד של אחות מומחית, שחופף במקרים רבים לתפקיד המתמחה, ועשרות אחרות יצטרפו אליהן בקרוב ■ הר"י: "זה יגרום לירידה ברמת הטיפול" ■ אחות ראשית ארצית: "הרופאים בשטח תומכים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

אחיות יקבלו סמכויות של רופאים במסגרת תפקיד חדש במערכת הבריאות: אחות מומחית (nurse practitioner). משרד הבריאות ונציבות שירות המדינה החליטו על פתיחת התפקיד החדש, שכבר קיים במדינות רבות באירופה, בקנדה ובארה"ב.

לאחות המומחית, שעוברת הכשרה קלינית שנמשכת שנה, הכוללת לימודי רפואה והכשרות ליד מיטת החולה על ידי רופאים מומחים, מואצלות סמכויות ייחודיות שעד כה היו בידי רופאים בלבד. בין הסמכויות החדשות: התקנת צנתרים, תפירת פצע, הזמנת ייעוצים רפואיים, שליחת בדיקות דימות, החלטה על התחלת טיפול בחמצן, ואפילו החלטה על התחלה והפסקה של טיפול תרופתי.

אחיות בביה"ח בילינסון. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעהצילום: דודו בכר

המהלך הוא חלק מההתמודדות של עולם הרפואה עם תחומים שהרפואה המסורתית לא הגיעה אליהם, וגם נועד "להוריד" מהרופאים מטלות שעד כה רק הם ביצעו, אך גם בעלי מקצועות בריאות אחרים יכולים לבצע. התחומים שבהם יפעלו אחיות מומחיות הם גריאטריה, טיפול תומך (למשל בהוספיס), סוכרת, פגים, פנימית, כירורגיה ורפואה ראשונית. בניגוד לאחיות, הכפופות למנהלת הסיעוד במחלקה, האחיות המומחיות יהיו כפופות מקצועית למנהלי המחלקה.

נכון לסוף 2014, הוכשרו 19 אחיות מומחיות בגריאטריה שכבר עוסקות במקצוען. הן הוכשרו במסגרת פיילוט שהוכתר כהצלחה, והביא להחלטה להרחיב את התפקיד לתחומי רפואה נוספים.

בנוסף, הוכשרו 50 אחיות מומחיות בתחום טיפול תומך (פליאטיבי), ובקרוב יוכרו 25 אחיות מומחיות בתחום הסוכרת. בשבועות הקרובים מתוכננים להיפתח שני קורסים לאחיות מומחיות בתחומי כירורגיה ופגים, כאשר בכל קורס יהיו כ–20 סטודנטים.

בהתאם להרחבת הסמכויות, גם שכרן של האחיות המומחיות גבוה יותר משכרן של אחיות מוסמכות ויכול להגיע עד 20 אלף שקל בחודש, בתלות בוותק, דרגה וסוג המשמרות והכוננויות. להכשרה יכולות להתקבל אחיות מוסמכות בעלות תואר שני בתחומים רלוונטיים.

לדברי ד"ר שושי ריב"א, אחות ראשית ארצית וראש מינהל הסיעוד במשרד הבריאות, "זה מהלך גדול, שעושה כמה דברים - קודם כל פותח תפקיד חדש במערכת הבריאות, שיושב בין האחות המוסמכת הבכירה לבין הרופא המומחה, כאשר בחלק מהתפקידים יש חפיפה עם התפקידים של רופא מתמחה. בנוסף, זה נותן מענה חדש לחולים, ועונה על צרכים של חולה שלא נמצא במצב אקוטי דחוף, וצריך לעבור תהליך ארוך של טיפול מתמשך עד שיגיע לאיזון מוחלט ולחזרה לחיים.

"זה רלוונטי מאוד לחולים כרוניים, לחולים עם מחלות ממושכות, ואפילו לחולים אחרי ניתוח שמתחיל לאחריו תהליך שיקום שנמשך כמה ימים. תהליך כזה מורכב מאינטגרציה של הרבה גורמים שצריכים לקדם את החלמת החולה, ובשלב הזה נכנסת האחות המומחית".

"אף אחד לא דורך 
על אף יבלת"

ומה חושבים הרופאים על העובדה שחלק מסמכויותיהם הבלעדיות עד כה יואצלו לפרופסיה אחרת? תלוי את מי שואלים. לדברי ריב"א, אין במקצוע החדש כל התנגשות עם תפקיד הרופא: "האחיות המומחיות נכנסות לנישות שהיו ריקות, כמו למשל מתן טיפול לחולים בכאב, ויסות כאב, כל התחומים הכרוניים שאולי פחות אטרקטיביים למומחים, ואנחנו רואות את היכולת שלנו לתרום ידע חדש ולעשות אינטגרציה בין הידע הרפואי לסיעודי ולהביא את החולה למקום הכי נוח והכי פחות מטריד מבחינה רפואית".

לעומת זאת, מכיוונה של ההסתדרות הרפואית (הר"י) נשמעות זמירות אחרות: ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר כי באחרונה התקיים דיון בנושא בפורום יושבי ראש האיגודים המדעיים בהר"י, "שבמסגרתו רוב המשתתפים חזרו ותמכו בעמדת הר"י האומרת שאין תחליף לעבודת צוות, שבמהלכה הרופא מבצע את תפקידי הרופא והאחות מבצעת את תפקידי האחות - זו משלימה את זה".

ליאוניד אידלמןצילום: עופר וקנין

לדברי אידלמן, "העברת סמכויות מרופאים לאחיות, שמשמעותה הוצאת הרופא מעבודת הצוות, תגרום בהכרח לירידה ברמת הטיפול בכלל ובמקרים מורכבים בפרט. זאת ועוד, צעד זה אינו הגיוני גם לאור העובדה כי בין הבעיות העיקריות שמאפיינות את הרפואה הישראלית, שעליה מצביע גם OECD, הוא מחסור קשה באחיות. כבר כיום אנחנו במצב שבו האחיות קורסות תחת עומס המטלות שעל כתפיהן, והוספת מטלות רק תחמיר את המצב".

ריב"א סבורה כי התגובה הזאת "היא כמובן תגובה גילדאית, ובלשון המעטה קצת מאוחרת. האחיות המומחיות כבר בשטח". לדבריה, "אי־אפשר היה לקדם את המהלך הזה בלי הסכמה של רופאים, ולכן הולכים צעד אחר צעד. הסמכויות הרפואיות מואצלות מרופאים לאחיות המומחיות במנגנון משפטי והסכמה מלאה. לעתים בישיבות ועדת ההיגוי של כל מקצוע, ברגע שהרופאים מבינים את היתרון שבתפקיד, הם רוצים להאציל יותר סמכויות מכפי שהאחיות רוצות לקבל. האחיות גם עוברות הכשרה על ידי רופאים, ולבסוף הן כפופות למנהלי המחלקות, שהם רופאים".

לדברי ריב"א, "השבוע החלה הכשרה של אחיות בפגים. הרופאים מאושרים. הם מחכים להן בקוצר רוח. זה תפקיד חדש במערכת, שיש בו משולש שכולם נהנים ממנו - לאחיות זה מסלול קידום חדש, לרופאים זה נותן תמיכה ועזרה בעבודת צוות, והחולים זוכים לסוג חדש של טיפול. השילוב הזה בין אחות לרופא נותן את מעגל התמיכה הגדול ביותר לחולה, בעיקר במצבים של מחלה מתמשכת, שבהם מתעוררות כל הזמן סוגיות שדורשת פתרונות הוליסטיים".

לדבריה, "בסיכומו של דבר אף אחד לא דורך על אף יבלת, ואם האחיות יכולות לטפל בחולים אחרי ניתוח ולאפשר לרופאים לרדת לחדר ניתוח כדי לבצע יותר ניתוחים - כולם יוצאים נשכרים".

שוש ריב"אצילום: דן קינן

היא מוסיפה כי "מנכ"לי משרד הבריאות האחרונים - פרופ' אבי ישראלי, פרופ' רוני גמזו ופרופ' ארנון אפק - תמכו בנושא ודחפו אותו. מיותר לציין שכולם רופאים בכירים שהרפואה חשובה להם לפחות כמו להסתדרות הרפואית".

"לפנות זמן כדי 
לדבר עם החולים"

מנכ"ל משרד הבריאות הנוכחי, פרופ' אפק, אכן תומך באופן מלא במהלך: "יש ויכוחים מאוד לא פשוטים על גבולות המקצוע, אבל אני אישית מאמין שבמקום להתווכח על גבולות המקצוע, צריך לראות מה היתרונות של כל תחום ולגזור מכך את המשימות והתפקידים. למשל, אף אחד לא מטיל ספק בעוצמה של הרפואה באבחון ובטיפול, אבל בכל הקשור לארגון ועבודה לפי פרוטוקולים וניהול קבוצות חולים, לאחיות יש ערך מוסף אדיר, וזו צריכה להיות הגישה - ולא התמקדות בגבולות המשרה ההיסטוריים".

אפק מבהיר כי הכשרת האחיות המומחיות היא חלק ממהלך גדול יותר שמקדם משרד הבריאות, במטרה לפנות את הרופאים לעסוק בליבת המקצוע שלהם ולהפחית מהם מטלות שבעלי מקצועות אחרים יכולים לעשות, ובכך "למנוע בזבוז נורא שקיים במערכת כיום".

לדבריו, "להוביל חולה לרנטגן ולשמור על הסימנים החיוניים שלו או להשגיח על חולה לאחר החייאה - יכול גם פראמדיק. טכנאי יכול לעשות א.ק.ג, ולאו דווקא אחות או רופא. עובדי מעבדה יכולים לקחת חומר ביולוגי עבור הרופאים הפתולוגים ולפנות את זמנם, ואופטומטריסטים יכולים לסייע לרופאי עיניים בתחומים שונים. בנוסף, אנחנו מכשירים מתנדבי שירות אזרחי לסייע לרופאים מתמחים בלקיחת דמים, בדיקות פשוטות ועוד".

עוד אמר אפק כי "אני רוצה לפנות זמן לרופאים ולאחיות לדבר עם החולים. אם תשאלו מה אנחנו מאבדים בעולם העמוס והמטורף שאנחנו עובדים בו - אנחנו מאבדים את הזמן לדבר עם החולה. זה לא פחות חשוב מלתת תרופה נכונה ולעשות אבחנה נכונה, ואין את הזמן הזה כיום".

האם התפקיד החדש יתרום לשיפור יוקרת מקצוע הסיעוד? ריב"א עונה בחיוב: "חד־משמעית. יוקרה מורכבת משלושה רכיבים: תגמול, עניין וכבוד, במובן של קבלת סמכויות החלטה. לתפקיד הזה יש את שלושת המרכיבים, כך שאין ספק שהוא ישפר מאוד את היוקרה. אחיות רוצות מאוד להיות מטפלות עצמאיות ולהפעיל את כל הידע שיש להן".

ד"ר אראל בוצ'ינסקי ממובילי מאבק המתמחים ועמותת מרשם, תומך אף הוא במהלך: "המתמחים מברכים על קידום המקצועות תומכי הרפואה, כפי שקבעה ועדה של משרד הבריאות בנושא "עוזרי הרופא", תחום אותו ביקשנו לקדם מזה זמן רב", אומר בוצ'ינסקי. "אנו בטוחים שהטמעת מקצועות אלו בצוותים הרפואיים תביא להפחתת העומס הבלתי נסבל מהמתמחים, וליכולתנו לתת שרותי רפואה הולמים לחולים שלנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker