בתי חולים לא יוכלו לקבל תשלום במזומן עבור תיירות רפואית

במשרד הבריאות רוצים לאסור על בתי החולים הממשלתיים לקבל במזומן תשלומים של יותר מ–10,000 שקל, כדי למנוע הלבנת הון

רוני לינדר
רוני לינדר

על בתי החולים הממשלתיים ייאסר לקבל תשלומים במזומן, בהמחאות בנקאיות או בהמחאות נוסעים, בעסקות הקשורות לתיירות רפואית בסכומים של יותר מ–10,000 שקל - כך נקבע בחוזר שיופץ בימים הקרובים על ידי חשב משרד הבריאות, אלון שלזינגר, להנהלות בתי החולים, בכפוף לאישור משרד האוצר.

האיסור החדש, שנועד למנוע אפשרות של הלבנת כספים, נעשה במסגרת הסדרת ענף התיירות הרפואית ותוך התייעצות עם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. בחוזר מצוין כי כיום לא קיימים בבתי החולים הממשלתיים מנגנונים ותשתיות לבחינה וטיפול בנושא של הלבנת הון במסגרת תשלומים המשולמים להם.

בנוסף, מציין שלזינגר כי ההוראה החדשה היא "הנדבך הראשון במסגרת שורת צעדים שיינקטו בהמשך, בהתייעצות עם הרשות", וכי חשבות משרד הבריאות תערוך ביקורת בבתי החולים כדי לבדוק עמידה בהוראות החדשות.

באחרונה החליטה ועדת גרמן על שורה של צעדים להסדרת תחום התיירות הרפואית הפרוץ, אך בשל פירוק הממשלה והבחירות הוקפא יישום המלצות הוועדה, והמשימה עוברת אל שר הבריאות הבא. לדברי בכיר באחד מבתי החולים הממשלתיים, החוזר החדש לא יהווה שינוי מהותי, שכן "אין שום בעיה לעקוף אותו - על ידי העברת הכסף המזומן למתווך, שהוא סוכן התיירות הרפואית, ומשם לבית החולים".

צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ