האוצר שוקל לסגת מהטלת חובה לגבות השתתפות עצמית בביטוחי בריאות

זאת על רקע קשיים לחייב גם את קופות החולים לגבות דמי השתתפות עצמית בביטוחים המשלימים ■ צפוי עיכוב במעבר לפוליסת ניתוחים אחידה

מירב ארלוזורוב

אגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, בראשות דורית סלינגר, שוקל לסגת, באופן מלא או חלקי, מהחובה שהתכוון להטיל לגביית השתתפות עצמית בפוליסת הניתוחים האחידה. פרסום הפוליסה האחידה מתעכב על רקע הבחירות והקשיים ביישום חלק מהסעיפים שלה. ככל הנראה, הפוליסה לא תתפרסם לפני המחצית השנייה של 2015, ופרסומה אולי אף יידחה לינואר 2016.

על פי התכנון, הפיקוח על הביטוח היה אמור לחייב את כל חברות הביטוח להשתמש בפוליסה זהה בביטוחי הבריאות שהן משווקות, בפרק הניתוחים וההתייעצויות, כך שההבדל בין חברות הביטוח יהיה רק במחיר הפוליסה. הנהגתה של הפוליסה האחידה היא אחת מהמלצות ועדת גרמן, והיא אמורה היתה לכלול גם את קופות החולים - כלומר, גם הביטוחים המשלימים היו אמורים לעבור למבנה של פוליסה אחידה - אלא שברור שהדבר אינו עומד לקרות בקרוב, על רקע קשיים מקצועיים בישומה של פוליסה כזו בקופות החולים.

לאור זאת, הפיקוח על הביטוח החליט לקדם בינתיים את יישום הפוליסה האחידה רק לגבי חברות הביטוח. עם זאת, הסיכום עם משרד הבריאות היה כי שני סעיפים בפוליסה יחולו גם על קופות החולים, במקביל לחברות הביטוח. האחד הוא מעבר מהתקשרות עם הרופאים המנתחים לבסיס של הסדר בלבד - התקשרות שאמורה להוזיל את השכר המשולם לרופאים המנתחים מטעם ביטוחי הבריאות הפרטיים. האחר הוא החובה לגבות השתתפות עצמית בניתוחים, כדי לרסן את הביקושים של הציבור לניתוחים פרטיים. גובה ההשתתפות העצמית נקבע כבר - במבנה של מדרגות לפי מחיר הניתוח הפרטי.

ועדת גרמןצילום: תומר אפלבאום

ככל הידוע, משרד הבריאות מתקדם מול קופות החולים בתחום של מעבר להתקשרות עם הרופאים בדרך של הסדר בלבד. קופות החולים מעונינות בכך מאוד, מפני שהדבר ירסן את שכר הרופאים, ולכן הן משתפות פעולה עם מאמצי משרד הבריאות בסעיף זה. לעומת זאת, לסעיף של גביית השתתפות עצמית קופות החולים מתנגדות, והן מסרבות לשתף פעולה עם משרד הבריאות בכך.

במשרד הבריאות בוחנים אם חוק הבריאות מאפשר למשרד לאכוף על קופות החולים לגבות השתתפות עצמית. ככל הנראה, החוק אינו מאפשר זאת, ולכן הטלת השתתפות עצמית בביטוחים המשלימים מחייבת שיתוף פעולה של הקופות (שאינו קיים) או שינוי חקיקה. ייתכן שהמשרד יכול לאכוף גביית השתתפות עצמית אחידה ומינימלית, אבל סכום ההשתתפות העצמית במקרה זה יהיה זניח, ואינו צפוי להשפיע על ריסון הביקוש של הציבור לניתוחים פרטיים. בשלב זה, לפיכך, הטלת חובת השתתפות עצמית על הביטוחים המשלימים תידחה לינואר 2016, לכל המוקדם.

לאור העיכוב במעבר של הביטוחים המשלימים לגביית השתתפות עצמית, שוקל גם הפיקוח על הביטוח, שהתכוון לאכוף מעבר לפוליסת הניתוחים האחידה כבר במאי 2015, לעכב את החלת חובת ההשתתפות העצמית בפוליסה האחידה 
של חברות הביטוח.

בפיקוח בוחנים שתי חלופות. האחת, כמו משרד הבריאות - להחיל בשלב הראשון השתתפות עצמית אחידה ונמוכה (כמה מאות שקלים לניתוח). האחרת - לוותר על גביית השתתפות עצמית בפוליסה האחידה, אבל לאפשר מסלול נוסף לבחירת המבוטח, שבו תיגבה השתתפות עצמית, והוא יהיה כמובן זול יותר למבוטח.

ההחלטה על גביית ההשתתפות העצמית היא גורם מעכב נוסף לפרסום הפוליסה האחידה, לצד העובדה שהבחירות אינן מאפשרות לקבל את חתימת שר האוצר לשם פרסום ההוראה בדבר הפוליסה החדשה. כבר כעת ברור, לפיכך, כי הפוליסה האחידה החדשה לא תפורסם במאי־יוני 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker