טכנאי הרנטגן פתחו הבוקר בשביתת אזהרה של 24 שעות

השביתה - מחאה על כשלון המו"מ בין האיגוד לבין משרד האוצר והמעסיקים בסקטור הציבורי ■ מזכ"ל איגוד הרנטגנאים: "נתקלים בסחבת ובמשיכת זמן של האוצר והמעסיקים"

עידו אפרתי
עידו אפרתי

איגוד הרנטגנאים פתח הבוקר (ה') בשביתת אזהרה למשך 24 שעות. בעקבות כך, כל מערך הרנטגן והדימות במערכת הבריאות מושבת. השביתה היא במחאה על כשלון המשא ומתן בין האיגוד לבין משרד האוצר והמעסיקים בסקטור הציבורי – כלומר בבתי החולים ובמרפאות הקהילה של קופות החולים.

באיגוד החליטו לפני כחודש לתת סיכוי נוסף למו"מ עם האוצר והמעסיקים, ולהקפיא זמנית את צעדי המחאה שתוכננו. אך בשל התנהלות האוצר והמעסיקים, האיגוד הוציא לפועל את השביתה שלאחריה (במידה ולא תופסק הסחבת במו"מ) תישקל שביתה ללא הגבלת זמן. בעקבות כך, מושבתים כעת כל מכוני הרנטגן והדימות בבתי החולים הממשלתיים, בתי החולים של שירותי בריאות כללית, ובתי החולים הדסה ושערי צדק. בנוסף יושבתו גם מכוני הרנטגן והדימות במרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית וקופ"ח מאוחדת.

מערכי הדימות הם מרכיב הכרחי בביצוע חלק גדול מהאבחונים הרפואיים והניתוחים. משמעות השביתה היא שלמעט במקרי חירום דחופים, לא יוכלו בתי החולים לתת שירות ובפועל יהיו משותקים. ההשבתה בבתי החולים תהיה במתכונת חירום ויינתנו שירותי דימות ורנטגן רק במקרי חירום בהולים ביותר. מכוני הרנטגן והדימות במרפאות הקהילה יהיו סגורים לחלוטין. בהתאם לכך, בשירותים האמבולטוריים (כולל מרפאות, מכונים ואישפוזי יום) לא יינתן שירות, בחדרי ניתוח יינתן שירות רנטגן רק למקרי חירום דחופים ביותר, כך גם במחלקות האשפוז.

מכון רנטגן בבמרכז הרפואי שיבאצילום: ניר כפרי

גם ביחידות האנגיו CT, צינטורים, MRI, רפואה גרעינית, אולטראסאונד, PET CT, יתקבלו רק מקרים דחופים. רק במחלקות פגים, בחדרי לידה, וכן בטיפול נמרץ ומיון דחוף יינתן שירות. במכוני הרדיותרפיה יבוצעו רק עבודות דחופות בשעות הבוקר, ובתי הספר לרנטגנאים יהיו סגורים. בנוסף, לא יבוצעו ניתוחים בשעות אחר הצהריים ותיירות מרפא מסוג כלשהו. בכל בתי החולים יוקם צוות רנטגנאים לשעת חירום, אשר יבחן כל מקרה לגופו.

סכסוך העבודה הוכרז על ידי האיגוד לפני מספר חודשים באישור ההסתדרות. לטענת האיגוד, עובדי מערך הרנטגן והדימות הם בעלי שכר הבסיס הנמוך ביותר במערכת הבריאות וברוב המקרים אף נזקקים להשלמה בכדי להגיע לשכר מינימום. עוד טוענים באיגוד כי תנאי העבודה של עובדי הרנטגן, שחשופים מדי יום לקרינה המסכנת את בריאותם, כוללים תורנויות סביב השעון, שעות עבודה מפרכות ועומסים בלתי נסבלים בשל מחסור גדול בתקנים, ובכדי להגיע לשכר מכובד הם נאלצים לעבוד הרבה מאד שעות נוספות.

על פי האיגוד, שכר יסוד התחלתי של עובד רנטגן מתחיל בעל תואר אקדמי, עומד על 2,100 שקל בלבד. שכר יסוד של עובד רנטגן בעל וותק של כחמש שנים עומד על כ-2,300 שקל ורק קבלת תוספות שונות תביא אותו לשכר של כ-5,000 שקל ברוטו. לאחר וותק של עשר שנים יגיע עובד רנטגן לשכר יסוד של 5,200 שקל ולאחר 20 שנה ל־5,800 שקל. לשם השוואה באיגוד טוענים כי פועל ניקיון או עובד כוח עזר באותו בית החולים, בעל וותק של שנה בלבד וללא תואר אקדמי, נהנה משכר של 5,700 שקל ברוטו וכעבור עשור יעמוד שכרו על כ-6,000 שקל ברוטו. העובדים גם מוחים על צורת העסקה פוגעניות, שלטענתם מונעת מהם תנאים סוציאליים שבאה לידי ביטוי באופן העסקתם דרך "קרנות מחקר" ותורני חוץ.

הלב הפועם של בתי החולים

"אנו הולכים למאבק ולשביתת אזהרה בגיבוי מלא של יו"ר ההסתדרות, לאחר שכל ניסיונותינו להידבר עם האוצר והמעסיקים עלו בתוהו", אמר מנחם אשכנזי, מזכ"ל איגוד הרנטגנאים בישראל.

"במשא ומתן ביקשנו משא ומתן אינטנסיבי לפתרון הבעיות אך אנו נתקלים בסחבת ובמשיכת זמן של האוצר והמעסיקים. לא נסכים לכך שעובדים החשופים כל יום לסכנות קרינה ובפועל הנם הלב הפועם של בתי החולים ונותנים שירות מסור למאות אלפים מדי שנה, לא יוכלו להתקיים בכבוד. המאבק שלנו הוא תוצאה של מצבה הקשה של מערכת הבריאות הנמצאת על סף קריסה. מאבקנו הנו המשך ישיר למאבק הרופאים והאחיות, כאשר אנו עומדים על זכותנו לשכר הוגן ולתנאי עבודה הולמים למול עומסי העבודה הבלתי אפשריים עמם אנו מתמודדים. לא יכול להיות ששכר הבסיס של רנטגנאי אקדמאי בעל שנים של וותק יהיה פחות מהשכר ההתחלתי של עובד ניקיון בבית חולים".

במשרד האוצר טוענים כי השכר הממוצע של עובדי הרנטגן  מסתכם בכ-15,500 שקל לחודש בשירות המדינה. סכום העומד בין שכר ממוצע של 7,650 שקל לחודש בעשירון התחתון של הדירוג לבין 26,800 שקל  בחודש בעשירון העליון של הדירוג. כמו כן ציינו יצוין כי חלקם משתכרים בנוסף על כך גם מהכנסה נוספת מתאגידי הבריאות של בתי החולים. עוד ציינו במשרד האוצר כי המשרד בחומרה נקיטת צעדים ארגוניים שיפגעו בציבור החולים ובפעילות הרפואית המתוכננת של בתי החולים בארץ.

צילום: Dreamstime

בעקבות השביתה, מנהל בית החולים שיבא בתל השומר, הפרופ' זאב רוטשטיין, אמר כי "זה פשוט נורא היה להסתובב הבוקר בבית החולים, להסתכל להורי ילדים בעיניים ולהבין שלמרות הסבל של הילדים – לא נוכל לבצע להם את בדיקות ה-CT או ה-MRI, לאבחנם ולטפל בהם ביעילות. אם לא די ב'גנרל חורף' המכה בנו בלי רחמים בשעה שתשתיות בית החולים לא עומדות בפרץ וסבל 'דיירי המיון' העצום, אם לא די במסדרונות מלאים ובאובדן פרטיות ואיכות טיפול רפואית 'במסורת האין' שנכפית עלינו – נפלה עלינו שביתת טכנאי הרנטגן וכמעט כל 90 טכנאי הרנטגן, אותם עובדים נפלאים המפעילים באומנות רבה את הציוד המתוחכם ביותר בבית החולים, נסגרו בבתיהם ואנו כאן בבית החולים אובדי עצות בניסיון להקל על החולים הזועקים את מצוקתם. כמנהל שיבא אני קורא מעומק ליבי לאנשי האוצר ולהסתדרות הכללית, אנא שבו בבקשה מיידית ביחד, על מנת לפתור את סכסוך העבודה המיותר הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker