בנק ישראל: "ההשקעה הנמוכה במערכת 
הבריאות פוגעת בשירות לתושבים"

לפי הדו"ח, ב–1995 יותר ממחצית מסך ההשקעה במערכת הבריאות היתה ממימון ציבורי, אך עד 2006 ירד שיעור המימון הציבורי לשליש בלבד

עידו אפרתי
עידו אפרתי

"ההשקעה הנמוכה במערכת הבריאות בישראל פוגעת ברמת השירות לתושבים, מובילה למיחזור תשתיות ועלולה להקשות על מערכת הבריאות להתמודד עם האתגרים שמציבים הגידול באוכלוסייה והזדקנותה" - כך נכתב בדו"ח בנק ישראל, שהקדיש פרק להשקעות במערכת הבריאות. לפי הדו"ח, ב–1995 יותר ממחצית מסך ההשקעה במערכת הבריאות היתה ממימון ציבורי, אך עד 2006  ירד שיעור המימון הציבורי לשליש בלבד.

ב–2011 השקיעה ישראל בתשתיות של בתי חולים ומוסדות בריאות, ובכלל זה בציוד רפואי ובשדרוג מחלקות וחדרי ניתוח, 2.5 מיליארד שקל, שהם 3.6% מסך ההוצאה הלאומית על בריאות באותה שנה, וב–2002–2011 היתה ההשקעה 3.3% בממוצע מסך ההוצאה הלאומית על בריאות. זאת לעומת 4.3% בעשור הקודם ולעומת ממוצע של 4.5% ב–21 מדינות OECD שנבדקו.

עוד עולה מהדו"ח כי מספר מיטות האשפוז בישראל לאלף נפש נמוך ב–45% בהשוואה למדינות OECD. שיעור התפוסה של מיטות האשפוז בישראל ב–2012 היה 96.6% (לעומת 75% במדינות OECD), ומשך האשפוז בממוצע היא 4.3 ימים - יומיים פחות מבמדינות המפותחות. "ניצול אינטנסיבי כזה ממצה את תשתיות האשפוז המוגבלות, אך יש לו גם השפעות שליליות על הטיפול ואיכות השירות. שיעור התפוסה מעיד על צפיפות רבה, וזו מובילה לעתים לאשפוז במסדרונות ובחדרי אוכל (כאשר התפוסה עולה על 100%), מקשה על כוח האדם המוגבל להעניק טיפול מיטבי ועלולה לתרום להידבקות בזיהומים", נכתב בדו"ח.

בעקבות פרסום הדו"ח מסרו האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדוה: "השחיקה בתקציב המיועד לסל הבריאות ידועה זה עשור לפחות, ומגיעה ל–30%–40% ממה שהיתה צריכה להיות אילו הוצמד הסל לעלותו האמיתית. הפער בין הסל לבין תקציבו מגולגל בחלקו על התושבים, וגורם לקופות ולבתי החולים להעמיק את ההפרטה".

בית חולים סורוקה
בית חולים סורוקהצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker