רופאים לא יידרשו יותר בפירוט פרוצדורות רפואיות בחשבוניות מס

כך הנחתה רשות המסים בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי מנתח פלסטי, ד"ר יוסף ברגר ■ מ"מ יו"ר ארגון רופאי המדינה: "נמשיך להעמיד את טובת החולה לנגד עינינו"

עידו אפרתי
עידו אפרתי

רופאים לא יידרשו לפרט בחשבוניות המס את הפרוצדורות הרפואיות שהם ביצעו במטופלים מפאת שמירה על פרטיותם - כך הנחתה בסוף השבוע רשות המסים, בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ באפריל, על ידי ד"ר יוסף ברגר, מומחה בטיפולים וניתוחים פלסטיים וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

בעתירתו, יצא ברגר למאבק נגד מס הכנסה בעקבות ביטול ספרי החשבונות שלו מפני שסירב לפרט כחוק בחשבוניות את סוג הטיפול או הניתוח שעברו מטופליו. את העתירה הוא הגיש נגד שלושה גורמים: מנהל רשות המסים, משה אשר, פקיד שומה עכו והוועדה לקבילות פנקסים.

עד כה, דרשה רשות המסים מרופאים ומטפלים לפרט בחשבוניות במדויק את הטיפול שהם מעניקים. הדרישה, שחלה על כל בעלי העסקים ונותני השירותים בישראל, נועדה לבחון את ההתאמה בין השירות הניתן ובין המחיר שנגבה תמורתו - ובכך למנוע את האפשרות של העלמת הכנסות באמצעות תמחור נמוך בחשבונית ובין המחיר שנגבה בפועל עבור הטיפול.

אלא שלטענת ברגר, ובהמשך גם לטענת הסתדרות הרופאים (הר"י) שדנה בנושא, דרישה זו מאלצת את רופאים ונותני שירותים רפואיים להפר כמה כללים באשר לזכויות הבסיס של המטופלים. בעתירה טען ברגר, כי הדרישה לחשוף פרטים רפואיים עומדת בסתירה לעיקרון של סודיות רפואית ולזכותם של המטופלים לפרטיות. כמו כן, הוא טען שהיא עומדת בניגוד לחוק היסוד של כבוד האדם וחירותו, חוק הגנת הפרטיות וחוק זכויות החולה.

ד"ר יוסף ברגר, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטיתצילום: אלון שגיב

ברשות המסים פסלו את החשבוניות של ברגר על אף שבדיקת ספרי החשבונות שלו לא העלתה כל פגם מהותי בניהול הפנקסים. בעקבות כך, הוא ערער על ההחלטה לוועדה לקבילות פנקסים ברשות המסים, אך זו תמכה בעמדת פקידי השומה ודחתה את הערער בטענה שבחשבוניות שניפק ברגר לא הופיע תיעוד מלא של פרטי הלקוח ושירות הטיפול שקיבל, כמתחייב מהוראות ניהול הספרים. ואולם, ברגר לא ויתר והחליט לעתור לבג"ץ.

בעקבות העתירה חזרה בה רשות המיסים מהכוונה לפסול את חשבוניותיו של ברגר, ואף פרסמה בסוף השבוע הבהרה לפקידי השומה שלה, שבה נכתב: "לאור העובדה שבחלק מהמקרים המידע הרפואי הוא רגיש במיוחד, לצורך תיאור השירות הנדרש לפי הוראות ניהול הספרים של רופאים ניתן להסתפק בתיאור כללי של השירות שנתן הרופא (לדוגמא: ניתוח, בדיקה, ייעוץ וכד'), וזאת בתנאי שפרטיו נרשמו ונשמרו ברשומה הרפואית, שנערכה מכוח זכויות החולה, ובתנאי שהרופא ציין בחשבונית, כי פרטי הטיפול המלאים מופיעים ברשומה האמורה", נקבע בהנחיה. בנוסף, צוין כי במקרים בהם יתעורר חשד להעלמת הכנסות של רופא או מטפל, יוכל פקיד השומה לדרוש את חשיפת המידע הנדרש ברשומה הרפואית. במידה ומטופל נתן את הסכמתו למסירת מידע רפואי, מנוע הרופא מלסרב למסור את המידע.

בעקבות ההחלטה, מסר פרופסור יהודה אולמן, מ"מ יו"ר ארגון רופאי המדינה: "הארגון מברך על החלטת רשות המיסים, שמקבלת את עמדת הארגון לפיה החובה לחיסיון רפואי גוברת על צרכים אחרים. כרופאים, נמשיך לעמוד לצד מטופלינו ונאבק בהחלטות אדמיניסטרטיביות הפוגעות ביכולתנו להעניק את הטיפול הרפואי המיטבי, ולהעמיד את טובת החולה בראש השיקולים".

ברגר מסר בתגובה: "זה אמנם הישג אישי מבחינתי, אך יש לזה משמעות הרבה יותר רחבה. היה לכך אמנם תקדים משפטי לפני 43 שנה - אז הגיש רופא עתירה דומה נגד מס הכנסה שנתקבלה, אבל במס הכנסה לא יישמו זאת וסברו שמותר להם לדעת הכול, מתוך הנחה שהם מסוגלים להגן על המידע הרפואי האישי של המטופלים - כמו אילו אבחנות ואילו ניתוחים הם עוברים. הבעיה היא שמנגד קיים חוק זכויות החולה, ששומר בקנאות על צנעת הפרט. ברשות המסים סברו שבמקרים האלה החוק שלהם הוא חזק יותר. זה העמיד אותנו כרופאים בקונפליקט, כיוון שחשיפה של מידע רפואי באופן הזה עלולה לחשוף אותנו כרופאים לתביעות. לשמחתי, לבסוף הבינו ברשות שאין צורך להתדיין על זה בבית המשפט. כעת זה נפתר".

צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker