מינויים ללא מכרז, שימוש בכספי קרנות ואי־מינהל תקין: מה קורה בהדסה?

בעקבות ריבוי התלונות, מבקר המדינה יבצע בדיקה מעמיקה במוסד ■ הדסה: "אנו פתוחים לביקורת ונפעל עם המבקר בשיתוף פעולה מלא"

עידו אפרתי
צבי זרחיה

משרד מבקר המדינה יערוך בתקופה הקרובה ביקורת יסודית בבית החולים הדסה בירושלים. הביקורת תבוצע בשני בתי החולים השייכים לארגון - הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, ותכלול את כל התחומים הנוגעים להתנהלות המוסד ובכירים המעורבים בניהולו. מבקר המדינה, יוסף שפירא, החליט לערוך את הביקורת על רקע תלונות שהצטברו על שולחנו בשנה האחרונה שנוגעות ל"מכלול עניינים הקשורים בפעילותו של המרכז הרפואי הדסה", כך לשון ההודעה הרשמית שפירסם משרד המבקר אתמול.

זו צפויה להיות הפעם הראשונה שבה המוסד הרפואי יהיה נתון לביקורת המדינה. הסכם ההבראה שנחתם בשנה שעברה בין הנהלת הדסה, ארגון נשות הדסה והמדינה - וכולל הזרמת מאות מיליוני שקלים לבית החולים מכספי הציבור - הפך את הדסה לגוף שנתמך על ידי המדינה. "בכך מתאפשר למעשה למשרד מבקר המדינה לראשונה לערוך ביקורת ישירה בבתי החולים של הדסה בירושלים בכל התחומים, לרבות בירור תלונות הציבור", כתב המבקר.

יו"ר נשות הדסה, מרסי נתןצילום: אוליבייה פיטוסי

לצד "תלונות הציבור", הוגשו למבקר גם תלונות מפורטות מצד עובדים במוסד, ובהם גם כאלה שבקיאים היטב במתרחש בין כתלי הדסה במרוצת השנים. לפי ההערכות, אם אכן יבדוק משרד המבקר לעומק את התנהלות הארגון, צפויה הבדיקה להסתעף ולהתמשך בכל הנוגע להתנהלות כספית, מינויים, משטר תאגידי, הסכמי שירותים רפואיים, מעורבותם של בעלי בית החולים - ארגון נשות הדסה - ועוד.

בשיא המשבר - 
2 מיליון שקל לדוברים

תוכנית ההבראה של הדסה, שנחתמה במאי אשתקד, אמורה היתה לאפשר לארגון לפתוח דף חדש. ואולם, עבור מי שעוקב מקרוב אחר התזוזות והלך הרוח - הגלוי או הסמוי - בהדסה, בוודאי אינו מופתע. בחודשים שלאחר החתימה על תוכנית ההבראה, המשיכה הדסה לספוג עוד ועוד מהלומות מבפנים ומחוץ. למשל, השבתת פעילות ההשתלות של בית החולים, אשר חשפה את עומק הסכסוך בין חלק מהרופאים להנהלה, רופאים בכירים שעזבו בטריקת דלת ורופאים שובתים במחאה, ואף הקפאת ההעברה של כספי המדינה לבית החולים על רקע הצרת צעדיו של החשב המלווה מטעם המדינה.

העומדים מאחורי התלונות המשמעותיות ביותר שהגיעו למבקר המדינה הם עובדים במוסד, ובהם גם רופאים בכירים. התלונות הוגשו בעיקר בחצי השנה האחרונה, באופן פרטי ולא באמצעות התאגדויות עובדים או הוועד. מתלונות אלה עולה טענה מרכזית אשר לפיה, למרות הסכם ההבראה ובעת שהמדינה מזרימה כספים רבים לארגון, חיזקו נשות הדסה את מעורבותן ואחיזתן בבית החולים באמצעות מנהלת המרכז הרפואי הדסה, תמר פרץ, ובעיקר באמצעות דוד ספקטור, מי ששימש עד לאחרונה כנציג נשות הדסה בישראל וכן כיועץ חיצוני דומיננטי עבור ההנהלה והדירקטוריון.

בדצמבר נחשף ב"הארץ" כי בשנה האחרונה העבירה הנהלת הדסה 2 מיליון שקל לספקטור ולאשת יחסי הציבור רחלי גולדבלט, ששימשה במקביל כדוברת ארגון נשות הדסה בישראל, עבור שירותי ייעוץ ודוברות. השניים נשכרו עוד בתקופת ההנהלה הקודמת וליוו את הדסה לאורך המשבר ועד לפני כחודשיים. לטענת גורמים בהדסה, ובהם גם כאלה שפנו בתלונה למבקר, ספקטור נכח בכל הצמתים הקריטיים של קבלת ההחלטות והיה מעורב בכל החלטה פנימית במוסד.

מ"מ מנכ"ל הדסה, תמר פרץצילום: אוליבייה פיטוסי

"חלק מהתלונות הוגשו על ידי רופאים ועובדים בהדסה, בנוגע למה שניתן להגדיר כ'ערבוב בין הבעלים להנהלה וחוסר מינהל תקין'", אומר בכיר בבית החולים. "התלונות נוגעות לכמה נושאים: האופן שבו נבחרה ממלאת־מקום המנכ"ל, שימוש בקרנות של רופאים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, מינויים ללא מכרז והתערבות של אנשים מבחוץ, וכן חוסר מינהל תקין ופעולות שנראות לכאורה בלתי חוקיות. נעשו כאן דברים מוזרים מאוד, שקשורים להתנהלות של נשות הדסה ותפקוד המנהלים של הדסה".

מה מחכה למנכ"ל הבא

התלונות שנשלחו למבקר המדינה, במידה והן אכן נכונות, מעידות כי נדרש בדק בית בהדסה כבר לפני שנים. עם זאת, צריך לזכור שמדובר במוסד שנמצא בעיצומה של טלטלה קשה ואשר עובדיו עדיין נתונים במצב של חוסר יציבות תעסוקתית. מי שסופגת חלק ניכר מהביקורת מצד העובדים היא ממלאת מקום המנכ"ל, פרופ' תמר פרץ, שמונתה לאחר עזיבתו המיידית של המנכ"ל אביגדור קפלן - בעת שבה לא נמצאו קופצים רבים על התפקיד. פרץ, שלאחרונה דחתה הזמנה להצטרף למפלגת כולנו של משה כחלון, עמדה במשך 20 שנה בראש מכון שרת - המרכז האונקולוגי של הדסה. קיים סיכוי שעם היבחרו של מנכ"ל חדש, תחזור פרץ לראשות המכון.

בשבוע שעבר פירסמה ועדת האיתור של דירקטוריון הדסה מודעת "קול קורא" להצגת מועמדות לתפקיד המנכ"ל. רשימת הדרישות ארוכה, וכוללת בין היתר ניסיון ניהולי של עשר שנים בגוף שמנהל מחזור של חצי מיליארד שקל ויותר, ניסיון ניהולי במצבי משבר והובלת תהליכי הבראה, וכן הישגים בגיוס ושימור כוח אדם איכותי בתחומי הרפואה. מי שייבחר לתפקיד יידרש להתמודד עם נטל כבד שהורישו לו קודמיו - וכעת גם תחת עינם הפקוחה של אנשי משרד מבקר המדינה.

מהנהלת הדסה נמסר כי "המרכז הרפואי הדסה פועל בשקיפות מלאה תוך הקפדה על נהלי עבודה מקצועיים. בחודשים האחרונים יש התייצבות של המערכת וחזרנו לעבודה תקינה. איננו מכירים את הבדיקה המדווחת, אך נדגיש כי אנו פתוחים לביקורת שתיערך על ידי מבקר המדינה ונפעל עמו בשיתוף פעולה מלא".

מתחם הדסהצילום: חיים טרגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker