למרות המצוקה בבתי החולים: האוצר קיצץ תוכנית להכשרת מאות אחיות בשנה

סבסוד התוכנית להסבת אקדמאים לסיעוד, שעלותה 15-11 מיליון שקל בשנה, לא נכלל בתקציב הבריאות ■ האוצר: "לא קיבלנו פנייה בנושא"

עידו אפרתי
עידו אפרתי

למרות המחסור ומצוקת האחיות במערכת הבריאות בישראל, הופסק הסבסוד של אחד המסלולים החשובים להכשרת אחים ואחיות - התוכנית להסבת אקדמאים לסיעוד באוניברסיטאות ובבתי החולים.

מדובר בסכום של 11–15 מיליון שקל בשנה, שמיועד לתוכנית הכשרה שמעודדת מאות אקדמאים לעבור הסבה מקצועית ולהצטרף למערכת הרפואית בתפקידי אחים ואחיות.

אחיות בבי"ח בלינסון

סבסוד תוכנית ההכשרה של האחים והאחיות לא נכלל בשנים האחרונות בבסיס התקציב של משרד הבריאות, והמשרד נדרש לבקשו בנפרד ממשרד האוצר מדי שנה. ואולם, השנה הבקשה לא נענתה, ועל כן הופסק הסבסוד.

במשרדי האוצר והבריאות מאשימים זה את זה, כשברקע תקופת ממשלת המעבר והיעדר תקציב לשנה הנוכחית. מכיוון שתקציב 2015 עדיין לא אושר, משרד האוצר פועל במתכונת של 1/12 - כלומר תקצוב משרדי הממשלה ב–2015 מתבצע על פי תקציב 2014, לפי 
חודש בחודשו.

באוצר מדגישים שלא מדובר בהתנגדות עקרונית לסבסוד תוכנית ההכשרה, ואולם מסבירים כי כל עוד נמשך מצב הביניים התקציבי, לא ניתן יהיה לאשר העברת כספים החורגים מבסיס התקציב.

עוד טוענים במשרד כי בסמכותו של משרד הבריאות לשנות את סדרי העדיפויות הפנימיים שלו ולהקצות את הכספים מתקציבו.

על פי נתוני הלמ"ס, כיום יש כ–4.8 אחיות ל–1,000 איש בממוצעצילום: אלון רון

מסלול הכשרה
 עיקרי לסיעוד

התוכנית להסבת אקדמאים לסיעוד יצאה לדרך ב–2009 כשהיא מלווה בקמפיין של משרד הבריאות תחת הסיסמה "אחות אקדמאית - מקצוע מוביל לחיים". מדובר בתוכנית הכשרה בת שנתיים וחצי ובעלות של כ–24 אלף שקל למשתתף, כש-75% מהסכום מומן על ידי המדינה. המשתתפים בתוכנית מקבלים מלגה בכפוף להתחייבותם לעסוק במקצוע בתום ההכשרה, על פי צורכי מערכת הבריאות.

מאז שיצאה לדרך, התוכנית סיפקה תמריץ משמעותי עבור מי שביקשו לעצמם ביטחון תעסוקתי ורצו לעסוק במקצוע, ונהפכה לאחד ממסלולי ההכשרה העיקריים למקצועות הסיעוד. ב–2014 הוכשרו בישראל כ-2,100 אחים ואחיות חדשים, מהם כ-450 היו אקדמאים שעברו הסבה מקצועית.

התוכנית להסבת אקדמאים לסיעוד נוסדה על רקע מצוקת כוח האדם במערכת הבריאות ובהמשך להמלצות ועדות שדנו בתכנון כוח האדם במערכת הרפואית ב–2007 וב–2010.

שיעור האחיות לנפש בישראל נמצא לאורך השנים במגמת ירידה. ב-1995 שיעור האחיות היה 6.08 אחיות ל-1,000 איש, ב–2009 ירד המספר ל–5.5 אחיות ל–1,000 איש

על פי נתוני הלמ"ס, כיום יש כ–4.8 אחיות ל–1,000 איש בממוצע. על פי משרד הבריאות, מדובר בשיעור גבוה יותר — 5.9 אחיות ל–1,000 איש. כך או כך, מדובר בנתון נמוך משמעותית מהממוצע במדינות OECD שבהן שיעור האחיות הוא 8.8 אחיות ל–1,000 איש.

"מכה אנושה
 לסיעוד בישראל"

"המחסור באחיות מורגש במיוחד במקומות והתחומים מסוימים. קיים מחסור בתחומים כמו גריאטריה, במרפאות קופות החולים בקהילה ובבתי חולים כלליים. מחסור זה נובע לא רק ממחסור בכוח אדם, אלא גם בשל מחסור בתקנים שלא עודכנו מאז 1996", מסבירה ד"ר שושי ריב"א, ראש מינהל הסיעוד במשרד הבריאות ואחות ראשית ארצית.

לדבריה, תוכנית ההסבה, ביחד עם פעולות נוספות, הצליחו לגרום לעלייה משמעותית בהכשרת האחיות - מ–1,100 לכ–2,500 אחיות בשנה.

עוד אומרת ריב"א כי תוכנית ההסבה של האקדמאים מאופיינת באוכלוסייה איכותית של אקדמאים, שהחליטו לפתוח פרק חדש בחייהם המקצועיים. חלק גדול מהם הם בעלי משפחות ועלות ההכשרה היא גבוהה ומשמעותית מאוד עבורם, ולכן המלגה היתה עבורם שיקול משמעותי.

"אני חושבת שזאת טעות ובכייה לדורות", טוענת אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות. "כשמסתכלים על הנתונים במדינות OECD, רואים כמה חמור המצב אצלנו. החלטה כזו היא מכה אנושה לסיעוד בישראל. המסלול הזה הכשיר כמות לא מבוטלת של אנשים למקצוע, שבשנים מסוימות היו כשליש מהכשרת האחיות.

"מבחינה תקציבית אנחנו לא מדברים על סכום גבוה. בסופו של דבר, המדינה תצטרך לשלם יותר כדי לחפש בעתיד אחים ואחיות שיגשרו על הפער שנוצר. התחושה היא שאנחנו נמצאים במצב שבו אין שר בריאות, וכל אחד עושה מה שהוא רוצה. המשמעות של מהלך כזה היא שיהיה מחסור באחיות, ואנשים לא יקבלו טיפול. כבר כיום העומס על האחיות הוא גבוה".

לדבריה, לא יידעו את הסתדרות האחים והאחיות במהלך ולא איפשרו להם להתנגד לו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הפסקת הסבסוד היא לא החלטה של משרד הבריאות, אלא אילוצי תקציב של האוצר. הדרישה למלגות ב–2015, שלא נענתה, היתה בהיקף של כ-11 מיליון שקל. אנו מצרים על החלטה זו".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "תקציב המדינה ל–2015 הוא תקציב המשכי, שבהתאם לחוק בנוי על בסיס התקציב המקורי ל–2014 בקידום המדד. בהתאם לכך, כל הטענות על קיצוצים בתקציב 2015 מצד משרד האוצר או 
כתוצאה ממבצע צוק איתן משוללות כל יסוד.

"משרד הבריאות רשאי לבקש לבצע שינויים פנימיים במסגרת תקציבו, בהתאם לסדרי עדיפויותיו, אולם משרד האוצר עדיין לא קיבל פנייה בנידון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker