ליברמן, קרסני ואסותא: רשת האינטרסים שמחלישה את הרפואה הציבורית

לא במקרה ישראל ביתנו וח"כים מהליכוד פועלים להעברת הסעיף של רפורמת גרמן - שמקפיא את הכנסות אסותא ומטיל מס על תיירות רפואית - מחוק ההסדרים לוועדת העבודה, רווחה ובריאות של הכנסת, בראשות ח"כ חיים כץ

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

מדוע פועלים יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן, וכל סיעתו, בגיבוי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה זאב אלקין מהליכוד, בימים האחרונים לטרפד את פרק הבריאות בהצעת חוק ההסדרים ל-2015 - המקפיא את ההכנסות של אסותא ומטיל מס על ההכנסות מתיירות רפואית? מהן הסיבות לכך, ומדוע הם מתעקשים לפצל את הפרק מחוק ההסדרים ולהעביר אותו לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד) - מהלך שעשוי לסרס ואולי אף לקבור אותו?

אחד ההסברים לכך הוא סקטוריאלי במהותו: תעשיית התיירות הרפואית בישראל משרתת בעיקר חולים מרוסיה ומאוקראינה, ויותר מכך - מפרנסת מאות ואף אלפי עובדים, שרבים מהם דוברי רוסית ומשתייכים לקהל הבוחרים של ישראל ביתנו. נוסף על כך, אסותא מזהירה כי כל פגיעה בהכנסותיה תסכן את הקמת אסותא אשדוד - בית חולים שאת הקמתו קידמה ישראל ביתנו (ובמיוחד ח"כ סופה לנדבר), בעיר שהיא מעוז שלה ושל הליכוד.

בוריס קרסניצילום: דניאל בר און

הסבר אחר, מסובך יותר, נוגע לאיש שנמצא מאחורי הקלעים - הלוביסט הוותיק של אסותא, בוריס קרסני, בעלי חברת הלובינג פוליסי. קרסני דחף (גם באמצעות אלי יוסף, לשעבר דובר משרד האוצר, העובד כיום במשרדו של קרסני) להעברת הדיון בפרק הבריאות שבחוק ההסדרים לוועדה בכנסת שבראשה עומד כץ. קרסני הוא גם הלוביסט של התעשייה האווירית - אותה חברה שח"כ כץ הוא אחד האנשים החזקים בה - במקביל לתפקידו כיו"ר ועדה בכנסת, הוא גם יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית, אף שהוא נמצא בחופשה ללא תשלום מהחברה מאז 1999.

וזהו אינו הקשר היחיד בין קרסני, התעשייה האווירית וכץ. קרסני היה במשך שנים רבות הלוביסט של חברת הענק האמריקאית לוקהיד מרטין, יצרנית מטוסי F-35, שקשורה גם היא קשר הדוק לתעשייה האווירית: רק בתחילת החודש נחנך פס הייצור של כנפי המטוס החמקן F-35, שאותן מייצרת התעשייה האווירית בעבור לוקהיד מרטין במפעל להב שליד נתב"ג. שווי העסקה מוערך ב–2.5 מיליארד דולר. לעומת סכום זה, מהם אותם 130 מיליון שקל מסכנים שאמורים להיכנס למערכת הבריאות בשנה כתוצאה ממיסוי התיירות הרפואית?

אגב, אחיו של קרסני מועסק בתעשייה האווירית כמהנדס. נוסף על כך, בתו של שיקי שני, נציג לוקהיד מרטין בישראל, עבדה אצל קרסני בתפקיד ניהולי בכיר.

רשת הקשרים של בוריס קרסני

וזה לא הכל: קרסני הוא גם הלוביסט של חברות הביטוח (ושל הבנקים, אבל זה סיפור אחר), שתחום ביטוחי הבריאות הוא מנוע הצמיחה הגדול ביותר שלהן בשנים האחרונות, עם גידול חלומי של מאות אחוזים בהכנסות ורווחיות גבוהה.

אף שקולן חברות הביטוח כמעט לא נשמע במאבק האיתנים שהתקיים מאחורי הקלעים בשבועות האחרונים נגד הרפורמה של שרת הבריאות, יעל גרמן, לא יהיה זה הימור פרוע להעריך כי שינוי דרסטי כל כך בסטטוס קוו בתחום הניתוחים הפרטיים מדאיג אותן מאוד.

"החלום של בוריס - ליברמן ראש ממשלה"

קרסני הוא לא רק הלוביסט של כל הגופים האלה, שאינם קשורים זה לזה אך מתנקזים בסופו של דבר לאותו משרד לובינג בשילוב אינטרסים מוזר, אלא גם מקורב מאוד לשר החוץ ליברמן, האיש שהתעקש עד הרגע האחרון לפצל את פרק הבריאות מחוק ההסדרים - עד שהכניע את לפיד בנושא מיסוי התיירות הרפואית והגבלתה.

לפני כמה חודשים צוטטה חברת הכנסת לשעבר רחל אדטו (קדימה), שאמרה: "זה מה שבוריס הכי היה רוצה. זה החלום שלו, שליברמן יהיה ראש ממשלה". ליברמן, אגב, אינו זכור כמי שמתעניין או מתעסק בנושאי בריאות - עד שזה מגיע לתעשיית התיירות הרפואית ולרפואה הפרטית, מתברר.

ליברמן בישיבת הממשלה בקריה, ביוליצילום: מוטי מילרוד

"לקוחותינו נהנים מסינרגיה אמיתית, הנובעת משילוב בין איכות הקשרים שלנו להיקפם", כתוב באתר של פוליסי. "בשנים האחרונות אף פיתחנו מומחיות בקידום לקוחותינו בזירה התאגידית. מומחיות זאת מאפשרת לנו לסייע בשיפור תהליכים בכמה מישורים, לרבות יחסים פנים־ארגוניים, זיהוי הזדמנויות עסקיות, קידום שיתוף פעולה בין חברות וכן קידום אינטרסים מסחריים". השבוע קיבלנו טעימה מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker