שביתה בשיבא: חדרי ניתוח הושבתו הבוקר במפתיע - כמחאה על השעיית וינקלר

ארגון רופאי המדינה הכריז על השביתה בלי להכריז על סכסוך עבודה ומבלי שהתקבלה החלטה במוסדות ההסתדרות הרפואית ■ בארגון תוקפים אישית את נציב שירות המדינה משה דיין ■ מארגון רופאי המדינה נמסר: "אר"מ פועלת ישירות כבאת כוח הר"י מול המעסיקים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

שביתה פראית בשיבא: הבוקר הושבתו חדרי הניתוח לשעתיים בעקבות הוראה של ארגון רופאי המדינה (אר"מ) לוועד רופאי שיבא, זאת מבלי שהוכרז סכסוך עבודה, מבלי שניתנה הודעה מראש למדינה ולחולים, ומבלי שהתקלה על כך החלטה בגוף המוסמך להכריז על סכסוכי עבודה של רופאים: ההסתדרותה רפואית.

בתוך כך, נוצר קרע חסר תקדים בהסתדרות הרפואית: יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הודיע הבוקר לסגנו ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה, כי השביתה עליה הכריז ארגון רופאי המדינה בשיבא "אינה חוקית, מובילה לפילוג בהסתדרות הרפואית ועלולה לפגוע בכל רופא". לדבריו, נודע לו על השבתת חדרי הניתוח ממהדורת החדשות ברדיו, וזאת למרות ש"רק מזכירות ההסתדרות הרפואית שהיא הארגון היציג של רופאי ישראל, רשאית להחליט על נקיטת צעדים ארגוניים על ידי הרופאים".

צילום: ארגון רופאי המדינה

על פי החוק, קיים סדר פעולות ברור לפני שניתן לפתוח בשביתה, ובראשו הכרזה על סכסוך עבודה שאמור להיות מאושר על יד מוסדות הארגון היציג (ההסתדרות הרפואית) והמתנה של שבועיים לפני נקיטה בצעדים. כל זאת לא נעשה במקרה הזה - אמש (יום א') הודיע ארגון רופאי המדינה לתקשורת על הכוונה להשבית לשעתיים את חדרי הניתוח, הודעה שהפתיעה את המדינה, את ההסתדרות הרפואית, ואת החולים המיועדים לניתוחים.

העילה הרשמית להשבתה היא החלטתו של נציב שירות המדינה, משה דיין, להשעות את מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בשיבא, פרופ' אייל וינקלר, עד לגמר ההליכים נגדו. וינקלר מואשם בין היתר בעבירות של ביצוע ניתוחים ופגישות ייעוץ פרטיים בשעות הבוקר במרפאת "קלאס קליניק", חלקם על חשבון שעות עבודה ציבוריות, תוך העסקת מתמחים בזמן יום העבודה שלהם.

לטענתו ולטענת ועד הרופאים דברים אלו נעשו בידיעת ובאישור מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, וההשעיה אינה מידתית ונעשית כענישה לפני משפט. וינקלר עצמו הגיש לפני כמה ימים בקשה לצו מניעה כנגד ההחלטה להשעותו החל מה-1 בדצמבר.

טענה נוספת היא "התעלמות נציב שירות המדינה ממצוקת תקני הרופאים בבתי החולים הממשלתיים, שהובילה לפיטורי צמצומים בתארגיד הבריאות של שיבא, החרפת מצוקת כוח האדם ופגיעה ביכולתנו לתת טיפול הולם למטופלינו".

בנוסף, יוצא ארגון רופאי המדינה נגד הקמת רשות האשפוז החדשה ושורה של רפורמות שמתכננת הנציבות יחד עם משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה כגון משוב רופאים והגבלת כהונות מנהלי בתי חולים ומחלקות.

ברקע הדברים מאבק פנימי קשה בין ארגון רופאי המדינה (אר"מ) לבין הנהגת ההסתדרות הרפואית (הר"י) על הובלת ההסתדרות הרפואית כולה. המאבק רווי היצרים החל עוד ב–2011, בעת משבר הרופאים, והגיע לשיאו בשנה האחרונה, כאשר אר"מ ממצבת את עצמה כלוחמנית יותר כלפי המדינה וכלפי שינויים ורפורמות בתחום הבריאות מאשר הנהגת הר"י. בראש ארגון רופאי המדינה עומד ד"ר נמרוד רחמימוב ובראש ועד רופאי שיבא עומד ד"ר ג'קי אור, שמכהן גם כסגן יו"ר ארגון רופאי המדינה. באחרונה הוחלט בארגון "לסמן" באופן אישי את נציב שירות המדינה, משה דיין, ולהאשים אותו בניסיון ליצור "הון פוליטי על ידי מלחמה בסקטור אחד מתוך עובדי המדינה".

הודעת רופאי שיבא תפסה את הנציבות, הממונה על השכר ומשרד הבריאות בהפתעה גמורה. הבוקר התקיימה התייעצות דחופה בין הגופים הללו וטרם נמסרה תגובתם לדברים.

מארגון רופאי המדינה נמסר בתגובה: "על פי תקנון הר"י, ארגון רופאי המדינה מהווה, בין היתר, ארגון פרופסיונאלי בהר"י, הארגון היצג של כלל הרופאים, ומשמש כבא כוחו בניהול משא ומתן בכל הנוגע לחברי אר"מ.

"בשל סכסוך משפטי עם ארגון רופאי קופת חולים השולטים כיום בהר"י, ואי-הכרתה של אר"מ בלגיטימיות של מוסדות הר"י הנבחרים מהם הודרה בבחירות האחרונות על ידי ארגון רופאי קופת חולים כללית, פועלת אר"מ ישירות כבאת כח הר"י מול המעסיקים.

"רופאי תאגיד הבריאות בשיבא אינם מועסקים תחת ההסכם הקיבוצי, ומיוצגים על ידי הוועד המקומי כזרוע של ארגון רופאי המדינה בו הם חברים. משנתקבלה הודעה בועד שיבא על הכוונה לבצע פיטורי צמצום בתאגיד שיבא, העביר ביום 7/10/2014 (לפני יותר מ 15 יום)  הועד להנהלת שיבא מכתב בו מביע את התנגדותו הנחרצת לפיטורים, והכריז כי במידה ולא ינוהל עם הועד משא ומתן, ינקטו צעדים ארגוניים.

"משלא התקיים משא ומתן כנדרש בשל אי הענות הנהלת שיבא, ופרופ' רוטשטיין אף הודיע על "נתק" עם הועד, הנחה ארגון רופאי המדינה את ועד שיבא לנקוט בצעדים ארגוניים. היום התקיימה עצרת מחאה של רופאי שיבא בכניסה לחדרי הניתוח במטרה להביא את נציבות שירות המדינה לקחת אחריות על העסקת "רופאי קבלן" בתאגיד שיבא, ולמנוע את הפגיעה הקשה בטיפול החולים הצפויה עם צמצום כח האדם בתאגיד. עוד מחו הרופאים על השעייתו לפני משפט של פרופ' וינקלר ועל תכניות הנציבות להעביר את השליטה במערכת הבריאות מידי הרופאים לידי הפקידים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות רואה בחומרה שביתה פראית כזו הפוגעת במטופלים ומתנגד לכל מהלך שכזה. קיים נוהל במדינה להכרזת סכסוך עבודה על מנת לאפשר למשרד הבריאות ולהנהלת בית החולים להערך ולהקטין את הפגיעה במטופלים. לא כך היה הדבר. נציבות שירות המדינה מטפלת על פי דין בנושא דר וינקלר ויש לאפשר לה למצות את ההליכים החוקיים עד תום".

משיבא נמסר: "הנהלת המרכז הרפואי הופתעה מהעיצומים בהם נקט ועד הרופאים הבוקר. על העיצומים בחדר הניתוח למדנו מנציגי העיתונות שעודכנו על כך מבעוד מועד. למרות שמנהל המרכז הרפואי ביקש יותר מפעם אחת מנציב שירות המדינה להימנע מהשעייתו של פרופ' וינקלר ללא משפט, למרות שנציב שירות המדינה התעלם מבקשת המרכז הרפואי ומבקשת הנהלת משרד הבריאות והשרה להיכנס להליך משפטי מהיר בטרם נכנסת ההשעיה לתוקפה ב-1 לדצמבר, מבקש מנהל המרכז הרפואי למחות על העיצומים האמורים".

לדברי מנהל שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, "מבחינתי יש קו אדום גם במחאה מוצדקת שאסור לעוברו והוא קו פגיעה בחולים. הנהלת המרכז הרפואי תמשיך ותעשה כל אשר לעיל ידה על מנת לשמור על תפקוד בית החולים ועל מתן השירות לחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker