הרגע המכונן של ועדת גרמן: חיסול השר"פ - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
הפרוטוקולים נחשפים

הרגע המכונן של ועדת גרמן: חיסול השר"פ

הישיבה האחרונה של ועדת גרמן התכנסה לאחר שנה מאומצת של דיונים - תוך פילוג חותך בין תומכי הכנסת הרפואה הפרטית לבתי החולים הציבוריים למתנגדים ■ כך נראה הדיון האחרון של הוועדה, שקבר סופית את הכוונה להפריט חלקים גדולים מהרפואה הציבורית

הישיבה האחרונה של ועדת גרמן, ב–24 ביוני, התכנסה באווירה דיכוטומית - מצד אחד המתיחות ששררה בין חברי הוועדה בימים שקדמו לדיון הגיעה לשיא. חברי הוועדה נחלקו כמעט שווה בשווה בסוגיה הגורלית ביותר שבה עסקו: האם להכניס את הרפואה הפרטית לתוך בתי החולים הציבוריים (שר"פ). מהצד השני, התעוררה בהם תחושה חגיגית של סיום הדיונים, אחרי שנה מאומצת ואלפי שעות של עבודה.

בלי טלפונים

במהלך הישיבה מוטרדים המשתתפים מהביקורת שעשויה להתעורר במסיבת העיתונאים שהוזמנה לשעת אחר הצהריים כדי להציג את המסקנות. איך יוצגו לעיתונאים חילוקי הדעות, מי יגיד מה. שרת הבריאות וראש הוועדה, יעל גרמן, אמרה שהיא לא רוצה להציג את ההסתייגויות, שכן לדבריה אלה אינן מסקנות — אלא מסננת. גרמן גם הביעה חשש שהמסקנות יודלפו לפני הזמן, ולכן עם התחלת הדיון על השר"פ עצמו, דרשה מהנוכחים לוותר על הטלפונים הניידים ולהניח אותם בערימה בצד. גם כשחברי הוועדה יצאו לארוחת צהריים, גרמן לא איפשה למשתתפים לקחת את הטלפונים: "אני מתנצלת, אני מבקשת את כל הטלפונים כאן, לא להשתמש בהם בארוחת הצהריים. אנחנו נצא אם כך להפסקה, כל הטלפונים נשארים כאן".

אוליבייה פיטוסי

פיילוט לשר"פ

בימים שלפני כן קיימה הוועדה ישיבות ארוכות, שהתאפיינו גם בעבודה מאומצת מאחורי הקלעים ובפעילות לובינג בעד ונגד השר"פ. גרמן, עם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל - שתמכו בשר"פ - ניסו לשכנע בעמדתם. הם שוחחו עם גורמים בתוך הוועדה ומחוצה לה. בין השאר עלה רעיון לעשות פיילוט של הפעלת שר"פ בשני בתי חולים בפריפריה. המתנגדים הדומיננטיים היו סגן ראש אגף התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, והכלכלן גבי בן נון.

בסופו של דבר גם גרמן שוכנעה להצביע נגד השר"פ, ולישיבה האחרונה הגיעה עם עמדה חד־משמעית. "אני נגד שר"פ", אמרה בסיום הדיון. "הגעתי למסקנה שצריך לעשות הכל כדי לבטל גם את השר"פ בבית החולים שיוקם באשדוד", הוסיפה, לאחר שהמכרז שהוציאה המדינה לאשדוד איפשר הפעלת שר"פ. "הגעתי לוועדה טאבולה ראסה", אמרה גרמן לנוכחים, "זה חיסרון אבל גם יתרון".

על אף שגרמן לא מאפשרת להכניס את ההסתייגויות של תומכי השר"פ להמלצות שיוגשו לעיתונאים, היא מבטיחה שכל מי שרוצה לדבר בתקשורת ולהסביר את ההסתייגויות שלו יוכל לעשות זאת: "זאת מדינה חופשית, הכל פתוח", היא אומרת.

גם כשמציעים לגרמן לבוא עם מסקנות קצת פחות חד־משמעיות בנוגע לשר"פ, היא מסרבת: "כמו שאמרנו לאורך כל הדרך, אנחנו צריכים להיות חד־משמעיים. המערכת מחכה לתשובה. אם נבוא ונאמר, 'כן, אבל...', או 'כן, לא עכשיו' — המערכת תהיה מאוד מוגבלת. זה ברור ומובן מאליו שבעוד כמה שנים תמיד אפשר יהיה לפתוח, למה צריך לומר את זה?".

"זה יתפוצץ לנו"

יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, מביע אכזבה: "אני רואה עתיד די עצוב לרפואה. מה שאנחנו בעצם אומרים זה 'רבותיי, אנחנו לא ניתן לכם בחירה ובמקביל אנחנו גם לא ניתן לכם משאבים מספיקים'. בהינתן שרמת האמון במערכת הציבורית מאוד נמוכה, אנחנו דוחפים את המטופלים ואנשים שדואגים לבריאות שלהם ושל יקיריהם למערכת הפרטית; ובו בזמן אנחנו אומרים, רק רגע, אבל מערכת פרטית זה מקור כל רוע, צריך לרסן אותה, צריך לצמצם אותה, צריך לדפוק להם בראש, צריך לעשות ככה וצריך לעשות ככה.

"כך, מצד אחד אנחנו דוחפים לכיוון אחד, ומהצד השני לכיוון שני - וככה אין שיווי משקל. זה יתפוצץ לנו. אם נתחיל לעשות מדיניות דרקונית, אתם תראו שאנחנו נבריח מפה גם את הרופאים וגם את המטופלים, כי רפואה זה אחד הדברים שמעמד הביניים הכי מעריך. אנחנו בעצם אומרים למטופלי ישראל: 'בגלל עקרונות כאלה ואחרים אנחנו לא מוכנים שיהיה לכם טוב, אנחנו לא מוכנים כי העקרונות שלנו יותר חשובים לנו מאשר הטיפול בכם'. כשאומרים כזה דבר, בסופו של דבר העקרונות מנצחים והמטופל מפסיד. אני חושב שזה מה שאנחנו נראה בחמש השנים הקרובות, וחבל לי".

"מי הרופא הטוב"

בניגוד לעמדת גרמן, פנינה קורן, נציגת הציבור בוועדה ומקורבת לשרת הבריאות, דווקא לא שינתה את עמדתה בעד השר"פ: "לפעמים נעלבתי. לא דיברתי הרבה בכל הדיונים פה, כי תמיד הרגשתי שכולם כאלה חכמים מבחינה כלכלית, ואני לא כל כך מבינה, אז מה אני אגיד, מה אני יכולה להוסיף. אבל הרבה פעמים שמעתי פה אנשים אומרים, 'מה פתאום תושב צריך לבחור רופא, הוא לא יודע, הוא שמע על הרופא ההוא שהוא רופא טוב, אז בשביל זה הוא יילך? אנחנו יודעים מי הרופא הטוב, אנחנו נבחר בשבילו'. לא. אני חושבת שאני מספיק אינטליגנטית בשביל לבחור את הרופא שאני רוצה ללכת אליו. אני מוכנה שבמקרים שרוצים ללכת לסופר־פרופסור, אז מי שרוצה ישלם כסף נוסף. מי שרוצה ומי שיכול ישלם".

המתנגדים לשר"פ

נציג האוצר, משה בר סימנטוב, ונציג בנק ישראל, ערן פוליצר, שהיה משקיף בוועדה, התבטאו בחריפות נגד השר"פ. ההתנגדות מצד האוצר לשר"פ גרמה לו להסכים לתוספת תקציב של 700 מיליון שקל למערכת הבריאות.

בר סימנטוב אמר בדיון המכריע: "הייתי חבר בהרבה מאוד ועדות, ובחלק מהוועדות היו אנשים רציניים יותר, ובחלק רציניים פחות. אנשים רציניים זה לא תנאי לוועדה רצינית. פה היו גם אנשים רציניים וגם נעשתה עבודה רצינית, וזה באמת מודל מאוד יפה, וזה מחליף את העבודה של הממשלה". בר סימנטוב הביע אף תמיכה בהטלת מס או היטל על השר"פ כדי להחזיר כסף למערכת הציבורית.

"שר"פ מגדיל שוויון"

חברת הוועדה לאה וופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית שתמכה בשר"פ, ענתה לו: "מצוין. שכולם יסבלו". וופנר אמרה בתגובה כי "מאוד מאוד הייתי רוצה לראות מערכת ציבורית חזקה ושלא תצטרך להיות מערכת פרטית בכלל. אבל אני לא מאמינה שזה יקרה, כי אני לא מאמינה שלמדינת ישראל יש מספיק כסף לתת את מה שמגיע לנו, את מה שמגיע לכל אחד ואחד. כשמרימים אלי טלפון ומבקשים ממני עזרה, אני תמיד רוצה לחשוב מה מישהו שלא מכיר את מספר הטלפון שלי עושה. לכן אני אומרת שאם זה המצב וכסף יכול לעזור, אני חושבת שהתרת רפואה פרטית ובחירת רופא וכל הדברים שאנחנו מדברים עליהם, כמו שר"פ ומודלים מסוימים, מגבירים שוויון ולא מורידים שוויון".

גם חברת הוועדה יוליה איתן תמכה בשר"פ: "מפחיד לקבל החלטות שגורמות לשינויים במערכת. הרבה יותר נוח להישאר במקום המוכר, המוגן שבא ואומר - 'לכאורה אין בעיה, פתרנו, הרחקנו אותה ועכשיו יצאנו לדרך חדשה'. מנהיגות פירושה גם לקחת סיכונים. המנהיגות היא גם לנסות ולעשות את זה בצורה מושכלת. אני לא מאמינה שיש פריווילגיה למישהו סביב השולחן הזה להסתכל בעיניים של החולים ולהגיד: 'ויתרתי על משאבים עבורך'". עם זאת, היא מסרבת לצאת מאוכזבת: "אני אעשה קבוצת תמיכה ואנחנו נגיד לעצמנו שהשגנו את האפקט שרצינו ונצא מפה מחויכים"

ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות, שכבר כשבא בבוקר ידע שההחלטה המתגבשת היא נגד השר"פ, מספר על הרצון שלו לספר לציבור שהוועדה הקשיבה לו: "הבוקר, כשהגעתי לכאן, עברתי דרך ההפגנה. רציתי לעצור ולהגיד לאנשים: 'תשמעו, אנחנו הקשבנו לכם, חשבתי על הדעה שלי הרבה מאוד זמן', אבל רציתי להגיד להם: 'אנחנו נשמע אתכם', ואיפשהו בפנים של האנשים שצעקו ולא נתנו לי לדבר... בסופו של דבר הם אגב כן נתנו לי כמה מלים, ייאמר בסופו של דבר לזכותם, אבל אמרתי להם תודה שזה מספיק חשוב להם כדי לקום מוקדם בבוקר ולהיות כאן, זה גם לא דבר טריוויאלי בעיני, אבל הרגשתי הרבה מאוד כעס כדי לא להגיד מילה אחרת יותר קשה. עברתי תהליך מאוד ארוך. ממי שהיה בטוח שהשר"פ הוא מרפא לכל בעיות המערכת, היום אני מבין שאולי הוא מרפא והוא תוספת כסף, אבל הוא נושא בקרבו הרבה מאוד בעיות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#