רופאים נגד הרפורמות שמתכנן נציב שירות המדינה: "הוא מתיר את דמנו" - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רופאים נגד הרפורמות שמתכנן נציב שירות המדינה: "הוא מתיר את דמנו"

הרופאים יוצאים אישית נגד נציב שירות המדינה, משה דיין, וטוענים כי הרפורמות שהממשלה מתכננת במערכת הבריאות הן "חלק מאג'נדה של הנציב: הקטנת יכולת ההשתכרות שלנו, החלשת המנהלים ופגיעה באמון הציבור בנו" ■ הנציבות: "זהו מסע הכפשה"

12תגובות

ארגון רופאי המדינה (אר"מ), המנוהל על ידי רופאים בכירים מבתי החולים הממשלתיים, עולה מדרגה במלחמתו נגד הרפורמות שמתוכננות במערכת הבריאות: הארגון יוצא באופן אישי נגד נציב שירות המדינה, משה דיין, ומאשים אותו בניסיון ליצור "הון פוליטי על ידי מלחמה בסקטור אחד מתוך עובדי המדינה".

במכתב יוצא דופן בחריפותו ששיגר יו"ר הארגון, ד"ר נמרוד רחמימוב, לכלל הרופאים המועסקים בבתי החולים הממשלתיים, הוא תוקף את דיין באופן אישי, יוצא נגד כל הרפורמות המתוכננות על ידי הממשלה בתחום הבריאות, ואף משגר איום כלפי דיין. כך, למשל, בהתייחסו לתוכנית להגביל את הפרקטיקה הפרטית של רופאים ומנהלי בתי חולים, כותב רחמימוב: "גם כשננצח במאבק המשפטי, לא נשכח מי יזם את המהלך הדורסני: נציב שירות המדינה". לדבריו, "ארגון רופאי המדינה יאבק בכל כוחו נגד הגזירות, ונגד האיש המביא אותן עלינו". עוד רומז רחמימוב כי מתוכננים צעדים ארגוניים של הרופאים נגד הרפורמות.

תומר אפלבאום

ברקע הדברים מאבק פנימי קשה בין אר"מ לבין הנהגת ההסתדרות הרפואית (הר"י) על הובלת ההסתדרות הרפואית כולה. המאבק רווי היצרים החל עוד ב–2011, בעת משבר הרופאים, והגיע לשיאו בשנה האחרונה, כאשר אר"מ ממצבת את עצמה כלוחמנית יותר כלפי המדינה וכלפי שינויים ורפורמות בתחום הבריאות מאשר הנהגת הר"י. אר"מ מתנגדת לכל אחד ואחד מהצעדים שהממשלה מתכננת, ומכנה אותם "חלק מפאזל שלם המשקף את האג'נדה של נציב שירות המדינה: הקטנת השפעת הרופאים על מערכת הבריאות, הקטנת יכולת ההשתכרות שלנו, החלשת המנהלים, זריעת יריבות פנימית ופגיעה בתדמיתנו ובאמון הציבור בנו".

בנציבות שירות המדינה לא נשארים חייבים: "במקום להתעלות מעל השיקולים הגילדאיים הצרים שלהם, לראות את האינטרס הציבורי הרחב ואת טובת החולים ולהירתם יחד עם הנציבות ומשרד הבריאות למטרה החשובה של שיפור איכות השירות והטיפול בחולים - בוחר אר"מ לנקוט שפה אלימה, ולהשתמש בנציב ככלי לניגוח במאבק מול ההסתדרות הרפואית", אמרו גורמים בנציבות ל–TheMarker. "הם מדברים על צבירת הון פוליטי? הרי הנציב לא עומד לבחירות. מי שמנסה להגיע להישגים פוליטיים הם אנשי אר"מ".

המכתב יוצא נגד הרפורמה לקציבת כהונת מנהלים בבתי חולים, הערכות רופאים, הקמת רשות האשפוז החדשה, הכוונה להגביל את הפרקטיקה הפרטית של רופאים, וכן נגד השעייתו של פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בשיבא, שמואשם בין היתר בעבירות של ביצוע ניתוחים פרטיים בשעות הבוקר, תוך העסקת מתמחים - דברים שהיו לטענתו בידיעת ובאישור ההנהלה - שאותה הוא מכנה "ענישה לפני משפט".

"טכנאי ביצוע של צמצום עלויות"

בחודשים האחרונים פועלת נציבות שירות המדינה, לרוב בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה, לבצע רפורמות במערכת הבריאות. בנציבות מוביל אותן הממונה על מערכת הבריאות, יוני דוקן, לצד דיין. חלקן, כמו הקמת רשות האשפוז החדשה לבתי החולים הממשלתיים וכן קציבת כהונת מנהלי מחלקות ובתי חולים - כבר אושרו על ידי הממשלה ויוצאות לדרך.

רחמימוב טוען כי הקמת רשות האשפוז, שאמורה לנהל את בתי החולים הממשלתיים בנפרד ממשרד הבריאות, שיתפקד כרגולטור וקובע מדיניות - כחלק מהמלצות ועדת גרמן - היא חלק מכוונתם של הנציבות ומשרד הבריאות "להפקיע את מערכת הבריאות מידי הרופאים, שפקידים ינהלו אותנו, יכתיבו לנו איך לעבוד ויהפכו אותנו לטכנאי ביצוע של מדיניות שמטרתה צמצום עלויות".

לגבי קציבת כהונות מנהלי מחלקות ובתי חולים, שכיום מתמנים ללא הגבלה עד לפנסיה, ל–12 שנה - כולל שימור שכרם ומעבר לתפקיד בכיר אחר בתום הכהונה - טוען רחמימוב כי הנציבות נוהגת בשיטה של הפרד ומשול "על ידי סימון מטרה על גבם של המנהלים המכהנים", ומציעה כי במקום קציבת כהונה ורוטציה, תוך שמירת שכר הרופאים, יש להגדיל את מספר המנהלים ויצירת תפקידי ניהול נוספים במערכת, "מבלי להקריב את הוותיקים יותר ומבלי שמערכת הבריאות תאבד את מיומנותם וניסיונם".

באשר לתהליך הערכת הרופאים (משוב), שמקודם בנציבות ולפיו תהיה לראשונה הערכה מסודרת של רופאים על ידי המנהלים שלהם - בדומה ליתר המגזרים במגזר הציבורי - טוען רחמימוב כי זהו ניסיון "נואל לשפוט אותנו ולתת לנו ציונים". לטענתו, הנציבות מעוניינת בסוף התהליך לדרג את הרופאים לפי התפלגות ולפטר את 15% "הגרועים". "אנו רואים בנציב שירות המדינה יוזם ואחראי ישיר למהלך הפוגעני, שנועד להכניענו והפכיתנו לעבדים נרצעים למנגנון הפקידותי", כותב רחמימוב.

ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה
מוטי מילרוד

"לצורך האדרת שמה 
של הנציבות"

באשר להגבלות שמתכננת הנציבות על הפרקטיקה הפרטית, בעיקר על זו של מנהלי בתי חולים, כותב רחמימוב כי "גם כשננצח במאבק המשפטי (הנושא נידון בבית הדין לעבודה; רל"ג), לא נשכח מי יזם את המהלך הדורסני: נציב שירות המדינה".

בנוסף, הוא טוען כי הרופאים מושמצים בתקשורת, מוצגים כרודפי בצע ומפוטרים באופן שרירותי. "הופכים את דמנו למותר בעיני הציבור", הוא טוען, ומבהיר כי המאבק שהחל בשיבא נגד השעייתו של וינקלר יורחב לבתי חולים אחרים.

בהקשר להשעייתו של וינקלר, טוען רחמימוב כי קיימת "שיטת עבודה" של הנציבות שבה "מסמנים רופא, מנהלים נגדו חקירה על נושאים רבים, בוררים מתוכם נושא או שניים שבהם נמצאו לכאורה ראיות נגדו, ומדליפים לתקשורת מידע הצובע אותו כעבריין"; וזאת, בין היתר, לצורך "האדרת שמה של הנציבות".

מנציבות שירות המדינה נמסר: "הנציבות דוחה בשאט נפש את מסע ההכפשה שאינו ראוי לתגובה, ונחושה להוביל את הרפורמות והשינויים הנדרשים במערכת הבריאות הממשלתית במטרה לשפר את איכות הניהול הרפואי ואת איכות הטיפול והשירות הניתן לחולים. הנציבות גאה ביוזמותיה בנושאים של הערכת עובדים, קציבת כהונה למנהלים בכירים, הקמת הרשות למרכזים רפואיים על פי המלצות ועדת גרמן שאומצו בהחלטת הממשלה, וכן הטיפול בסוגיית הפרקטיקה הפרטית, כמתחייב מדו"חות מבקר המדינה. נציב שירות המדינה ועובדי הנציבות, כנאמני הציבור, יפעלו ללא מורא לשמירה על עיקרון שלטון החוק".

מהר"י נמסר: "בנושא קציבת כהונת מנהלים בבתי חולים - לאורך השנים הר"י התנתה את ההחלטה בקיום משא ומתן עמה. הממשלה, בהחלטתה, קיבלה תנאי זה במלואו". עוד נמסר כי "הר"י פועלת להגן על האינטרסים של הרופאים, ובתוך כך גם פועלת מול הנציבות בנושא הערכות רופאים. בנושא זה הר"י הכריזה סכסוך עבודה, ומנהלת מאבק משפטי גם בנושא ניסיון הנציבות להגביל את הפרקטיקה הפרטית, שבמסגרתו הנציבות ויתרה על דרישתה להגביל פרקטיקה של מנהלי מחלקות. נושא השעייתו של וינקלר נמצא בערכאות והר"י מטפלת בעניין במישור המשפטי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#