אחרי שלטון של 21 שנה: מנהל חדש נבחר לבית החולים זיו בצפת

ד"ר סלמאן זרקא, כיום מפקד שירותי הבריאות של צה"ל, יהיה מנהל בית החולים הדרוזי הראשון; שני המועמדים שהפסידו במכרז דורשים לבטל את המכרז בטענה כי המועמדות הוגשה באיחור

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

מנהל חדש לבית החולים זיו בצפת: ד"ר סלמאן זרקא, מפקד המשר"פ (שירותי הבריאות של צה"ל), נבחר ביום חמישי האחרון על ידי ועדת מכרזים לתפקיד מנהל בית החולים זיו שבצפת. זרקא, מנהל בית החולים הדרוזי הראשון, יחליף בתפקיד את ד"ר אוסקר אמבון שמכהן כמנהל בית החולים משנת 1993 ופורש כעת לגמלאות.

הוא נכנס לתפקיד בתקופת התפר שבין שלטון המנהלים הבלתי מוגבל בזמן, לבין הרפורמה שמתכננים משרד ראש הממשלה, הנציבות ומשרד הבריאות לקציבת הקדנציות של מנהלי בתי החולים והמחלקות.

זרקא, 50, הוא מומחה בבריאות הציבור ומינהל רפואי, וכן בעל בתואר שני בבריאות הציבור ובמדעי המדינה. הוא הוביל גם את תכנית "מנוחה בכבוד" במסגרתה נטמנו במבצע מורכב ביותר רקמות שהיו שמורות במכון הלאומי לרפואה משפטית. בשנה וחצי האחרונות משמש ד"ר זרקא גם כמפקד בית החולים ההומניטארי ברמת הגולן, אותו תכנן והקים לשם הגשת סיוע רפואי לפצועים מהמלחמה בסוריה. בין השנים 2011-2008 שימש ד"ר זרקא כמפקד הרפואה של פיקוד הצפון.

זרקא זכה לתמיכתו הגורפת של מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' רוני גמזו, שהעביר לוועדת המכרזים מכתב תמיכה נלהב במועמדותו. זרקא שימש כמתמחה של גמזו כחלק מהתמחותו במינהל רפואי, ובמסגרת התמחותו הצטרף גם להנהלת המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

"במשך שלוש השנים שהכרתי את סלמאן הערכתי אליו גברה... מבין כל המתמחים שהכרתי והמנהלים הצעירים במערכת הבריאות, הוא ללא כל ספק המתאים ביותר לתפקיד זה", כתב גמזו לחברי ועדת המכרזים. "מדובר באדם בעל כישורי מנהיג נדירים.. תכונות מנהיג בולטות המתחילות עם חזון ברור, ראייה קדימה, יכולת לסחוף עמיתים, כפיפים ואף מפקדים לאופק תוך הובלה ואמונה השופעת ממנו ומוקרנת, ממש מדביקה את כולם. דיבורו הבטוח, מבטו הנחוש הם תכונות של כריזמה אישית נדירה.

ד"ר אוסקר אמבון, מנהל ביה"ח זיוצילום: דרור ארצי

סלמאן הוא איש עשייה "ביצועיסט"- הוא יודע לפרק כל משימה תוך הגדרת מטרות, יעדים ומשימות – לקבוע לוחות זמנים – להיות מחויב, להקרין זאת לחבריו ולהצליח ליישם. הוא נאמן ומסור להיררכיה ניהולית ומבין היטב את מקומו, אך לא מוותר על דיעותיו, נלחם עליהן – עד הכרעת המנהל שלו... האנשים מסביבו יעבדו קשה יותר, הרבה יותר, למטרות מורכבות יותר – אבל נהנים מכל רגע בידיעה שיש לפניהם מנהל עם חזון, המבצע את המשימות איתם, מזיע למענם ולמען הארגון". גמזו מסכם כי "הרבה חששות היו לי מהמנהיגות של ניהול רפואי בשני העשורים הקרובים, הוא מסוג האנשים שנוטעים תקוות".

עם זאת, המינוי של זרקא נתקל בהתנגדות מצד שני המועמדים שניגשו גם הם למכרז והפסידו. השניים, ד"ר וניה וולך סגנית מנהל בית החולים זיו, וד"ר יניב שרר, סמנכ"ל איכילוב, פנו באופן חריג ביחד בתחילת השבוע לנציב שירות המדינה משה דיין, וביקשו ממנו להורות על ביטול השתתפותו וזכייתו של זרקא במכרז, ולבחור באחד מהם. לטענת השניים, זרקא הגיש את מועמדותו לתפקיד באיחור של שבוע וחצי לאחר המועד האחרון להגשת מועמדות, לאחר שגילה במקרה כי אמבון פורש מתפקידו. לטענתם, על פי הפסיקה וכללי שירות המדינה אין לדון בבקשות שהוגשו באיחור. כמו כן מאשימים השניים כי העובדה שאיש מביניהם לא נבחר למרות שהציגו כישורים מתאימים, "מעצים את התחושה שהייתה יד מכוונת בקבלתו (של זרקא) למכרז ובתהליך בחירתו". בסיום המכתב מבהירים השניים כי אם לא יקבלו התייחסות ישקלו לתקוף את המכרז משפטית.

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "המכתב התקבל היום בלשכת הנציב והטענות תיבדקנה, כמקובל לגבי השגות שמוגשות על מכרזים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הזוכה ד"ר סלמן זרקא משרת בחיל הרפואה. במקרה דנן ניתן אישור מיוחד של נציבות שירות המדינה להגיש טפסים באיחור, עקב מבצע "צוק איתן". ככלל במקרים של השגה על מכרזים, מבוצעת פניה לנציבות אשר בודקת את המקרים על פי כללי ההשגה על מכרזים. משרד הבריאות יפעל בהתאם לתוצאות הבדיקה בנציבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker