הקנביס הרפואי הוא הדבר היחיד שמקל עליכם? תסתדרו לבד, הביטוח לא יממן לכם

אלפי חולים בישראל שמשתמשים בקנביס רפואי, שעלותו 370 שקל בחודש, לא זכאים להחזר בשל ויכוח על הגדרת הצמח - תרופה, סם או אולי תוסף מזון ■ רק כמה עשרות אלפי ישראלים מחזיקים בפוליסה שמכסה את עלות הקנביס הרפואי היקר ■ משרד האוצר: הנושא בבירור

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

אחת ההצהרות הבולטות של חברות ביטוחי הבריאות הפרטיות, שמנסות לשכנע את הציבור לרכוש פוליסות ביטוח, היא שהפוליסות שלהן כוללות תרופות מחוץ לסל שאינן נכללות בביטוחים המשלימים של קופות החולים, ושבכלל, רק מי שיש לו ביטוח בריאות פרטי - באמת "מכוסה".

במקרה של הקנביס הרפואי, שעלותו לחולים אלפי שקלים בשנה, נראה כי ההצהרה הזו רחוקה מלהיות מדויקת. הקנביס, שלא ברור בדיוק מה מעמדו הביטוחי הפורמלי - תרופה, סם או אולי תוסף מזון - פשוט נופל בין הכסאות. זאת, אף שעבור האלפים הרבים של חולים שמשתמשים בו לאחר שקיבלו אישור רפואי וביורוקרטי לכך, אין כל ספק - עבורם זהו מזור לסבלם, שמצליח לעתים לעזור במקום שבו תרופות אחרות נכשלו.

לפי נתוני משרד הבריאות, בישראל יש כיום כ-18 אלף בעלי רישיון לשימוש בקנביס רפואי, שמשלמים עבורו 370 שקל בחודש (מחיר אחיד למשתמשים "קלים" ו"כבדים"), שהם כמעט 4,500 שקל בשנה. רובם חולים גם במחלות נוספות וצורכים תרופות נוספות. אף שהאישור לשימוש בקנביס כרוך בפרוצדורה ביורוקרטית ממושכת וקשוחה, שבה על המטופל לקבל אישורים רפואיים שונים לשימוש בחומר ולהתאים לקטגוריות שמשרד הבריאות קבע מראש, מרבית חברות הביטוח וכל הביטוחים המשלימים של קופות החולים לא מחשיבים את הקנביס הרפואי כתרופה ולא מכסים את עלותה. הקנביס גם אינו כלול בסל התרופות הממלכתי, ולא נראה כי עניין זה ישתנה בקרוב, בשל עלותו הגבוהה והגידול החד במספר בעלי הרישיון.

קנביס רפואיצילום: איליה מלניקוב

החומר הפעיל מוביל להאטת הולכת כאב

על הסירוב של חברות הביטוח ניתן ללמוד מסיפורו של ג' - אדם בן 68, שסובל משתי מחלות כרוניות קשות שגורמות לו לכאבים עזים שאינם מגיבים לכל טיפול תרופתי בכאב. ג', המבוטח בפוליסה קבוצתית של הראל, עבר את המסלול הביורוקרטי של משרד הבריאות, קיבל רישיון לקנביס רפואי והוא משתמש בחומר שמצליח להביא מזור לכאביו.

בינואר השנה פנה ג' לחברת הראל בבקשה לקבל החזר על הוצאותיו על הקנביס, אך נענה בסירוב. הסיבה לדחייה: קנביס אינו עונה על הגדרת "תרופה" בפוליסה שברשותו, שמגדירה תרופה כ"חומר כימי או ביולוגי או תכשיר רפואי, שנועד לטיפול במצב רפואי, מניעת החמרתו, לרבות מניעת התפתחותם של מצבים רפואיים נוספים או מניעת הישנותו כתוצאה ממחלה או תאונה".

ג' פנה עם תלונתו לקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות באוניברסיטת בר אילן. עו"ד רוני רוטלר מהקליניקה פנתה להראל בטענה כי קנביס דווקא כן עונה להגדרת "תרופה" בפוליסה, בשל מנגנון הפעולה שלו, שבו החומר הפעיל THC מוביל להאטת מסלולי הולכת הכאב, וכן בשל העובדה שהקנביס מוכר כמשכך כאבים, נוגד בחילות, מוריד לחץ דם ועוד, וכי מדינת ישראל התירה להחזיק בו ולצרוך אותו כאשר יש אישור רפואי מתאים. לפיכך, טוענים בקליניקה, "אין כל סיבה שלא לפעול בהתאם להסכם הביטוח ולהעניק למר ג' החזר הוצאות בגינו".

צילום: TheMarker

בהראל עומדים על דעתם כי הקנביס אינו מכוסה, ונתלים בהגדרות של משרד הבריאות: "בהתאם להנחיות משרד הבריאות, 'הקנביס אינו תרופה, אינו רשום כתרופה' (סעיף 1 בנוהל רישיונות לשימוש בקנביס של משרד הבריאות), ולכן פוליסות הביטוח אינן מעניקות כיסוי עבורו", נמסר מהחברה.

הראל, כאמור, אינה בודדה במדיניות הזו: הפוליסה של ג' היא רק דוגמה אחת מיני רבות לפוליסות ביטוחי בריאות שאינן מכסות קנביס רפואי. מבדיקה שערכנו מול קופות החולים, עולה כי גם בקופות אין החזרים בגין רכישת קנביס — הוא לא כלול בסל התרופות, וגם הביטוחים המשלימים אינם מכסים אותו.

יוצאות דופן הן כמה פוליסות ביטוח קבוצתיות שחודשו או נוצרו בתקופה האחרונה, הכוללות כיסוי של הקנביס הרפואי. לפיכך, רק כמה עשרות אלפי ישראלים מחזיקים כיום בפוליסה שמכסה את עלות הקנביס הרפואי היקר, בעוד מיליוני ישראלים שיש ברשותם ביטוח בריאות — אינם מכוסים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "השאלה אם קנביס רפואי מהווה תרופה לפי הוראות הפוליסה נמצאת בבירור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker