הנתון שחברות ביטוחי הבריאות מסתירות מכם: החזר של 39 אגורות על כל שקל

הפיקוח על הביטוח, מי שאמור להיות הרגולטור הנשכני של חברות הביטוח, עשה השבוע תרגיל קטן ולא מאוד מתוחכם: בפרסום הדו"ח על חברות הביטוח ל-2013 הושמט הנתון החשוב מכולם - שיעור ההחזר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

הפיקוח על הביטוח, מי שאמור להיות הרגולטור הנשכני של חברות הביטוח, עשה השבוע תרגיל קטן ולא מאוד מתוחכם, שנועד להרחיק את האש מחברות ביטוחי הבריאות: בפרסום הדו"ח על חברות הביטוח ל-2013 הושמט הנתון החשוב מכולם - שיעור ההחזר (Loss Ratio) - שבשנים האחרונות מביך שוב ושוב את חברות ביטוחי הבריאות. הנתון הזה מראה איזה חלק מהפרמיות שאנחנו משלמים חוזר אלינו בצורת החזרים, כלומר - עד כמה הביטוח שרכשנו אכן משתלם.

במקום זאת, מוצגות בדו"ח כוכביות והערה, שלפיה מדובר בכיסויים ארוכי טווח, ומשכך, לעתים אנשים משלמים היום ויקבלו את התמורה רק בעתיד. מה שלא מצוין בדו"ח הוא שבשנים האחרונות הציגו חברות הביטוח נתונים עלובים של החזרים בביטוחי הפרט ביחס לביטוחים הקולקטיביים וביחס לביטוחים המשלימים של קופות החולים, והואשמו שוב ושוב בכך שהן לא יעילות, לא משתלמות, ולא נותנות תמורה אמיתית לכסף.

הפיקוח על הביטוח היה יכול, למשל, להשאיר את ההערה הזאת, לצד פרסום הנתון הממוצע כמו בעבר. בחירתו להסתיר את הנתון מעלה תחושה של ניסיון להעניק הגנה וחסינות לחברות הביטוח, תוך התעלמות מהאינטרס הציבורי.

עם זאת, הנתונים שהפיקוח על הביטוח מפרסם על סך ההוצאה של החברות על תביעות וסך דמי הביטוח שקיבלו, מאפשרים לבצע חישוב עצמאי של שיעור ההחזר של הביטוחים. לפי חישוב שערכנו, גם ב-2013 שיעורי ההחזר בביטוחי הפרט היו עלובים מאוד, ונמוכים דרמטית מהביטוחים הקבוצתיים ומהביטוחים המשלימים של קופות החולים.

שיעור ההחזר הממוצע בביטוח הוצאות רפואיות, למשל, שהוא ביטוח הבריאות המרכזי שכולל ניתוחים ותרופות, היה ב-2013 39% בלבד (39 אגורות לכל שקל שהמבוטח שילם) - לעומת 92% בביטוחים הקולקטיביים, ויותר מ-80% בקופות החולים. בביטוח הסיעודי המצב אפילו חמור יותר: 23% בביטוחי הפרט, לעומת 58% בקבוצתי.

ניתן למצוא קו ישיר בין נתונים אלה לבין הסיפור הקטן על כיסוי הקנביס הרפואי: מבירור שערכנו, נכון להיום, קנביס רפואי מכוסה רק בכמה פוליסות ביטוח קולקטיביות שמרבות להתחדש ושניתן להכניס בהן שינויים ושיפורים לפי צורכי הקבוצה.

לדברי גורם בכיר מתחום הביטוח, "בריאות היא תחום דינמי מאוד, אבל יש אנשים שמחזיקים פוליסות פרטיות משנות ה-90 ומשלמים עבורן המון כסף כל חודש, אף שאין בהן את כל ההגדרות הרלוונטיות. התוצאה היא שלא רק שהוותק לא משתלם, אלא להיפך: מי שוותיק ונאמן - הכי נדפק".

לדבריו, "זה לא רק הקנביס. יש הרבה תרופות חדשות שלא מתאימות להגדרות המסורתיות של תרופות בפוליסות, ואנשים נותרים ללא מענה. ובכלל, עם השנים, ההוצאות של חברות הביטוח על סעיף התרופות יורדות כי תרופות רבות נכנסות לסל, אבל מנגד החברות לא מפחיתות את הפרמיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker