בתי החולים בדרום חושבים על היום שאחרי: הפסדים כלכליים וחוסר תקציב למיגון

שרי האוצר והבריאות הכריזו השבוע על תוספת של 30 מיליון שקל למיגון ברזילי, אך לבתי החולים בדרום דרושים עוד עשרות מיליוני שקלים למיגון מלא ■ בבית החולים סורוקה מדווחים על הפסד של 1.5 מיליון שקל בכל יום לחימה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

על רקע הלחימה בדרום, הודיעו שלשום בחגיגיות שר האוצר, יאיר לפיד, ושרת הבריאות, יעל גרמן, כי החליטו להקצות תוספת של 30 מיליון שקל למיגון המרכז הרפואי ברזילי באשקלון, שמטפל בימים אלה בעשרות חיילים ואזרחים פצועים, לצד חולים "רגילים" - תחת אש.

גרמן ולפיד הודיעו על כך במהלך ביקור שערכו בברזילי, והדגישו כי הסכום יהיה תוספת לסיכום קודם על העברת 120 מיליון שקל לטובת תוכנית המיגון של בית החולים, שחלקים נרחבים ממנו לא ממוגנים.

למיגון בברזילי יש היסטוריה ארוכה ומורכבת - לפני כחמש שנים התפטר בזעם מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' איתן חי־עם, בעקבות חילוקי דעות עם סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, על מיקום הקמת האגף הממוגן של בית החולים, פרשה שידועה בכינוי "פרשת הקברים".

חייל פצוע מהלחימה בעזה מגיע לבית החולים סורוקהצילום: אליהו הרשקוביץ

חמש שנים ושלושה מבצעים צבאיים מאוחר יותר, וחלק ניכר מהאגף, שעלותו הכוללת היא כ–550 מיליון שקל, כבר הוקם - אך חלקים נרחבים מבית החולים, שנמצא שוב ושוב בשנים האחרונות תחת אש, עדיין אינם ממוגנים. המדינה שלחה את בית החולים ומנהליו לקושש תרומות כדי להשלים את החסר - כ–20%–25% מעלות הבינוי והמיגון.

בפריפריה ידוע כי מלחמות ומצבי חירום הם גם "עת רצון", שבה מופנה אל בתי החולים קשב שחסר כל כך בשגרה. תוספת של 30 מיליון שקל תאפשר מיגון של כל חדרי הניתוח, מחלקת טיפול נמרץ, אזור האספקה הסטרילית והדימות בבית החולים.

לפיד אמר כי ההחלטה על התקצוב התקבלה "בלילות האחרונים". הוא התחייב כי "בית החולים ימוגן וגם חדר המיון שלו, ובוודאי שחדרי הטיפול הנמרץ, כי לא יכול להיות שיתחילו להעביר פצועים באמצע הלילה או תוך כדי אירוע ביטחוני, כמו במצב הנוכחי, ועכשיו אפשר לבנות במהירות וללא עיכובים מיותרים".

מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, אמר: "אנחנו שמחים ששר האוצר ומשרד הבריאות נענו לבקשתנו ולבקשת ראש עיריית אשקלון, והחליטו להקצות עוד תקציב לשם מיגון מחלקות מכריעות לטיפול בנפגעי טראומה, לרבות בניית חדרי ניתוח ממוגנים ומודרניים במקום חדרי הניתוח המיושנים בבית החולים כיום. הסיוע של משרדי האוצר והבריאות יהיה קפיצת דרך היסטורית לשיפור יכולותיו של בית החולים להתמודד עם אתגר הטיפול הן בשגרה והן בעיתות חירום תחת אש הטילים".

עם זאת, לוי הדגיש כי "עוד ארוכה הדרך עד למיגון נוסף, כגון הפגייה וחדר הלידה". לדבריו, "בשלב ראשון היה לנו חשוב לסיים עם הפונקציות שכאבו לנו. אני מסתכל על הרצף - לפני שנתיים לא היה לי כסף לבנות חדרי ניתוח, ואחרי מאבק קשה, עכשיו יש לי טיפול נמרץ וכל מעגל הטראומה חוסה במקום מודרני וממוגן. עכשיו נתחיל לעסוק בפגייה, שהיא לא פחות חשובה".

לוי אינו לבד. ד"ר אהוד דודסון - מנהל המרכז הרפואי האסטרטגי סורוקה בבאר שבע, בית חולים־על שמשרת את כל תושבי הנגב וקרוב כל כך לקו האש - מבהיר בשיחה עם TheMarker כי המרכז הרפואי, שבבעלות שירותי בריאות כללית, שדווקא נהנה מתרומות נדיבות יחסית ומתמיכת הכללית, עדיין רחוק ממיגון מלא. "יש בבית החולים חלקים לא ממוגנים - בראש ובראשונה הפגייה שלנו, שהיא הגדולה בישראל, המטפלת בכל יום ב–50–60 פגים. בנוסף, מחצית מחדרי הניתוח שלנו לא ממוגנים, ויש גם כמה מחלקות שנמצאות בקומות גבוהות, ולפי הסטנדרטים של פיקוד העורף הן לא נחשבות ממוגנות. פינינו אותן בינתיים. כמו כן, מכון הגסטרו וחלקים ממכון הדימות שלנו לא ממוגנים".

לצד ביטול של ניתוחים מתוכננים מראש והעברת מחלקות שלמות לאזורים ממוגנים באופן זמני, יש גם לא מעט פעולות רפואיות שמתבצעות באזורים לא ממוגנים, כלומר תחת איום מיידי של פגיעת טילים ורקטות, ותוך סיכון אנשי הצוות והחולים.

לסורוקה יש תוכנית מיגון שלפיה נדרשים כ–200 מיליון שקל למיגון מלא של המרכז הרפואי - מתוכם רק מיגון הפגייה יעלה 70 מיליון שקל. "זה הרבה מעבר ליכולות של קופת חולים כללית - זו משימה למדינה", הוא אומר. לדבריו, עד היום המדינה העבירה לצורך כך סכומים של מאות אלפי שקלים בלבד. אף שמעולם לא היתה נפילה של טיל בשטח בית החולים, אין בסורוקה ספק כי זהו תסריט ריאלי ביותר: "בעמוד ענן היו נפילות בארבע הפינות של בית החולים, וברור שאנחנו בית החולים עם פוטנציאל הפגיעה הכי גבוה - גם בשל הקירבה לגבול, וגם מכיוון שאנחנו מוסד עם משמעות לאומית אדירה. כיום הנשק החמאסי לא מדויק במיוחד, אבל הוא הולך ומשתפר - וברור שאנחנו מטרה מועדפת", אומר דודסון.

ד"ר אהוד דודסון, על רקע סורוקהצילום: אליהו הרשקוביץ

כשהתותחים רועמים – התורמים מתייצבים

נושא עלות המיגון רלוונטי גם לשאר בתי החולים, במיוחד אלה שבגבול הצפון. ואולם זה לא הנושא היחיד שמעסיק את בתי החולים שבקו האש בימים אלה. נושא נכבד אחר הוא ההפסדים הכספיים שהם סופגים בכל יום נוסף של לחימה. "המלחמה גורמת נזק כלכלי לבית החולים", אומר לוי. "זה מאזן אימה בין ירידה בהכנסות מפעולות וניתוחים, כולל כאלה שאינם מצילי חיים אך אנשים חיכו להם הרבה זמן, לבין העלייה בהוצאות".

דודסון אומר דברים דומים: "מהניסיון שלנו ממבצעים קודמים, יש הפסד פעמיים - גם מירידה בפעילות המתוכננת מראש וגם בהיבט של הוצאות גדולות יותר, בעיקר על כוח אדם. לפי חישוב שעשינו, אנחנו מאבדים 1.5 מיליון שקל בכל יום של לחימה - כשליש מההכנסות ליום". לוי מדווח על הפסד של כ–5.5 מיליון שקל בעמוד ענן.

המדינה מפצה אתכם על ההפסד הזה?

דודסון: "לא פיצו אותנו בגרוש על עמוד ענן. הייתי אז בהנהלת שירותי בריאות כללית, ומנכ"ל הקופה עלה על בריקדות - אבל זה לא עזר ואמרו לנו: 'לא'. זאת מכה קשה, כי זה כסף שחסר אחר כך לפעילות שוטפת ודורש קיצוצים והתייעלות. אני ארכוש פחות ציוד, נצטרך להוריד פעילות, לדלל כוח אדם - והמשמעות ברורה".

דודסון ולוי מציינים כי כשהתותחים רועמים - התורמים מתייצבים, בדיוק כפי שהתייצבו לצד המרכזים הרפואיים בצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה. "התרומות האלה מסייעות לנו להשלים פערים בציוד חיוני - במיוחד להחייאה, להרדמה ולטראומה - זה חשוב מאוד", אומר לוי.

ממשרדי הבריאות והאוצר נמסר: "שר האוצר ושרת הבריאות הודיעו על הקצאת 30 מיליון שקל נוספים לצורך מיגון בית החולים, כשמחצית הסכום ממשרד האוצר ומחצית הסכום ממשרד הבריאות ובית החולים. סכום זה מתווסף ל–120 מיליון שקל (מחצית ממשרד האוצר ומחצית ממשרד הבריאות ומבית החולים), שתוקצבו זה מכבר למיגון בבית החולים ברזילי. סכום זה מבטיח השלמת פרויקט מיגון בניין האשפוז החדש הנבנה בימים אלה, לרבות האשפוז התת־קרקעי, מחלקה לרפואה דחופה, אגף חדרי ניתוח, אספקה סטרילית, טיפול נמרץ כללי, טיפול נמרץ ילדים ואגף דימות. ההרשאה מיידית והמזומנים יעברו לבית החולים בפריסה תלת־שנתית, בהתאם לקצב התקדמות הבנייה. לשרת הבריאות הוגשה, לבקשתה, תוכנית רב־שנתית למיגון כלל בתי החולים. בימים אלה נבחנים מקורות התקציב. לעניין ההפסדים של בתי החולים כתוצאה מהמבצע, אלה ייכללו בתחשיב כולל שיבוצע בסוף המבצע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker