המדינה תתקצב את מיגון בית החולים ברזילי בעוד 30 מיליון שקל

פרויקט המיגון של ברזילי שנמצא בקו האש עולה מאות מיליוני שקלים, אך בית החוילם נדרש לממן כחמישית מהסכום מתרומות - שלא מגיעות ■ היום הודיעו שרי האוצר והבריאות על תוספת התקציב

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

משרדי האוצר והבריאות הודיעו היום (ב) על תוספת של 30 מיליון שקל לצורך מיגון המרכז הרפואי ברזילי באשקלון. השרים יעל גרמן ויאיר לפיד הודיעו על כך במהלך ביקור שערכו במקום, והדגישו כי הסכום מגיע כתוספת לסיכום קודם על העברת 120 מיליון שקל לטובת תכנית המיגון של בית החולים שחלקים נרחבים ממנו לא ממוגנים.

במסגרת העבודות ימוגנו כל חדרי הניתוח, מחלקת טיפול נמרץ, אזור האספקה הסטרילית והדימות בבית החולים. לפיד אמר כי ההחלטה על התקצוב התקבלה "בלילות האחרונים". הוא התחייב כי "בית החולים ימוגן וגם המיון שלו, ובוודאי חדרי הטיפול הנמרץ, כי לא יכול להיות שיתחילו להעביר פצועים באמצע הלילה או תוך כדי אירוע ביטחוני, כמו באירוע הנוכחי, ועכשיו אפשר לעשות את הבנייה במהירות ובלי עיכובים מיותרים".

זה יותר מעשור נתונה אשקלון, ובתוכה גם בית החולים ברזילי, בקו האש הראשון של הטילים מעזה. במשך השנים הללו היו כמה וכמה נפילות בשטח בית החולים ובסמוך לו. למרות זאת, וחרף העובדה שבית החולים משרת את כל תושבי האזור ואת החיילים הנלחמים בחזית, המדינה עדיין לא דאגה למימון מלא של מיגון בית החולים – אלא שלחה את בית החולים להשלים את הסכום הנדרש, בין חמישית לרבע מעלות המיגון, מתרומות.

בית חולים ברזיליצילום: אילן אסייג

בשבוע שעבר אמר מנהל בית החולים, ד"ר חזי לוי, ל-TheMarker כי "כרגע מרבית המחלקות שלנו אינן ממוגנות. למעשה, אין אף מחלקה שממוגנת במלואה - לרבות חדרי ניתוח, חדרי לידה והפגייה. כאשר מתחיל מבצע, ואנחנו יודעים שמתחילה תקופת לחימה, מעבירים את חדרי הלידה וחלק מחדרי הניתוח למקום ממוגן יותר - אך עדיין לא ממוגן לגמרי, בוודאי לא לחולים שאין ביכולתם לרדת מהמיטה ולרוץ". לדבריו, "מתוך תשעה חדרי ניתוח, רק שניים ממוגנים.... אם אין ברירה, מנתחים גם בחדר ניתוח לא ממוגן. זה קורה לא מעט".

בימים אלה הולך ומוקם החלק השני של בניין האשפוז הממוגן החדש (זה שכיכב במאבק הקברים בתחילת כהונתו של ליצמן), שעלותו הכוללת היא 500–550 מיליון שקל. לדברי לוי, "פניתי לכל אילי הממון, ואנחנו מפעילים אנשים שעוסקים באיסוף תרומות מארגונים יהודיים, אוונגליסטים וקרנות. אבל זה לא פשוט, רבים מהם כבר לא מתרגשים מהקסאמים. כך, התרומות הגדולות יותר - של משפחות כמו אריסון, לבייב וסבן - הולכות לבתי החולים הגדולים, כי יש להם יותר קשרים וכי זה סקסי יותר להקים בניין על שם משפחת עופר במרכז תל אביב, מאשר במקום 'אזוטרי' שצריך את זה הרבה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker