הישג אחד גדול - וכמה פספוסים לא קטנים - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הישג אחד גדול - וכמה פספוסים לא קטנים

המלצות ועדת גרמן לא יחוללו מהפכה במערכת הבריאות

2תגובות

לאחר תחושת ההקלה הראשונית עם הסרת האיום של הרחבת השר"פ לבתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ, הגיע הזמן לבחינה מדוקדקת יותר של המלצות ועדת גרמן. כבר עכשיו ניתן לומר בביטחון: הוועדה לא עשתה מהפכה, אלא הסתפקה בכמה צעדים קטנים וחשובים בדרך להגשמת המטרה שלשמה הוקמה — חיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

ההישג הגדול ביותר של שרת הבריאות, יעל גרמן, ושל הוועדה הוא כמובן תקציבי: תוספת ייעודית של 700 מיליון שקל לבסיס התקציב של קופות החולים לצורך קיצור תורים בניתוחים, וכן יצירת מנגנון עדכון קבוע לתקציבי קופות החולים לפי קצב גידול האוכלוסייה (עדכון דמוגרפי). מדובר בתקציב נוסף של יותר מ–100 מיליון שקל בשנה, שחשיבותו כפולה - הוא גם נכנס לבסיס התקציב של הקופות, וגם גדל עם השנים ועם הגידול באוכלוסייה, ואינו נשחק.

אין לזלזל בתקציבים הללו: בתקופה שבה המגמה הרווחת היא צמצום וקיצוצים, וכאשר הוועדה המקבילה - ועדת אללוף לטיפול בבעיית העוני - לא קיבלה התחייבות אף לא לשקל אחד של תקציב, זהו הישג יפה, שכנראה לא היה מושג ללא "איום" השר"פ. ואולם, קשה להתעלם מהפספוסים של הוועדה. אף שאיבחנה נכונה את הבעיה - ה"זנב" של ביטוחי הבריאות מכשכש בכלב, שהוא מערכת הבריאות הציבורית - לא הלכה עד הסוף ולא הכריזה על ביטול פרק הניתוחים בביטוחים המשלימים.

אוליבייה פיטוסי

גרמן עצמה הודתה כי זה בדיוק הצעד המתבקש, ואמרה כי אילו היתה יכולה להחזיר את הגלגל לאחור לא היתה מאשרת את מכירת ביטוחי הבריאות המשלימים מלכתחילה. לדבריה, היא לא המליצה על צעד כזה משום שהדבר היה ממוטט את קופות החולים, שכיום משתמשות בכסף הזה, כ–1.6 מיליארד שקל, כבגלגל הצלה.

כדי לעשות זאת היתה יכולה הוועדה להמליץ על צעד משלים של העלאת מס הבריאות בכ–1%, כפי שרבים מבכירי המערכת וארגונים חברתיים הציעו לה. צעד כזה היה מבטיח תוספת תקציב ייעודית של 3 מיליארד שקל למערכת, אוויר אמיתי לנשימה ומנגנון קבוע שמפחית באופן ניכר את החיזור הקבוע על פתחי הממשלה והכפיפות לשיקולים פוליטיים ואחרים בחלוקת התקציבים. והכי חשוב: מאחר שכבר כיום כ–80% מהאוכלוסייה מחזיקים בביטוח משלים שחלק ניכר ממנו מיועד לניתוחים, ההחלפה בין ביטוח משלים למס בריאות לא היתה משפיעה מאוד על כיסם.

מדוע הוועדה לא החליטה על כך? בראיון ל–TheMarker הסבירה גרמן כי העלאת מס לא יכולה לעמוד על הפרק בשל ההתחייבות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל שר האוצר, ראש מפלגתה יאיר לפיד, לא להעלות מסים. זה לא הפריע, אגב, ללפיד להעלות את המס הרגרסיבי ביותר - המע"מ. בהקשר זה מעניין מה היה משיב הציבור אילו שאלו אותו ישירות אם היה מוכן לשלם עוד 1% מס בריאות ולקבל מערכת בריאות ציבורית משודרגת, זמינה ושירותית יותר.

הר הכסף שמזין את המערכת הפרטית

הוועדה בחרה, אם כך, לדבר על "הר הכסף" שנמצא בביטוחים המשלימים, אך לא לגעת בו ישירות בשום צורה - לא באמצעות ביטול השב"נים, וגם לא באמצעות היטל כספי על המיליארדים שזורמים אליו - צעד שהוועדה דנה בו בכובד ראש, אך החליטה לא לכלול אותו בהמלצותיה. לפיכך, גם לאחר שיפור ושדרוג המערכת הציבורית, ימשיכו המיליארדים לזרום לביטוחים הפרטיים ולהוות משקל נגד חזק ביותר למערכת הציבורית.

ההיטלים היחידים שמופיעים בהמלצות הוועדה הם היטל של עד 15% על הכנסות התיירות הרפואית, וכן היטל שלא ברור מה יהיה גובהו על הכנסות בתי החולים הפרטיים ברגע שיעברו מכסה מסוימת. בשיחה עם גרמן היא הסבירה כי זהו ניסיון לשנות את המצב הבעייתי הקיים כיום, שבו בתי החולים הציבוריים מקבלים פחות כסף על כל פרוצדורה מעבר לכמות מסוימת (CAP), מה שמהווה תמריץ שלילי בעבורם להמשיך ולנתח, בעוד בבתי החולים הפרטיים אין כל תקרה כזאת, כך שהם קולטים אליהם את כל "מאוכזבי התורים" של המערכת הציבורית. הצעה ברוח זו כבר עלתה בעבר בחוק ההסדרים וירדה מהפרק בגלל מלחמה עיקשת של אסותא, ואין כל סיבה להניח שמלחמה כזאת, שעלולה להגיע עד בג"ץ, לא תתלקח גם הפעם.

חרף השמחה הגדולה על הסרת איום הקטסטרופה של הרחבת השר"פ לבתי החולים הציבוריים - הפתרון הקל, שהיה מעוות באופן בלתי הפיך את מערכת הבריאות הציבורית - העובדה שוועדת גרמן לא הלכה עד הסוף צריכה להדאיג. "חברי הוועדה לא נגעו בהר הכסף האדיר שמזין את המערכת הפרטית בביטוחים הפרטיים", אומר בכיר במערכת הבריאות. "עד שלא נטפל בכסף הזה, ובאופן רציני, השר"פ יחזור ויעלה על השולחן - ובפעם הבאה הוא עלול לנצח".

ויש כמובן סוגיית התיירות הרפואית: אף שדו"ח הבקרה המקיף של החשבת הכללית הוכיח באופן חד־משמעי כי היא באה על חשבון האזרח הישראלי, הוועדה בחרה לא רק למסד אותה, אלא במידה מסוימת אף לחזקה, וזאת באמצעות אישור לטפל בתיירים רפואיים בהיקף של 6% מהכנסות בתי החולים, יותר מההיקף כיום. מי שיתנגד לכך יישאל מיד מאיפה יהיה לבתי החולים כסף לחולים.

בשורה התחתונה, דו"ח הוועדה מלא בהמלצות חשובות מאוד לחיזוק מערכת הבריאות. חלקן לא כרוכות בעלות כספית ניכרת ועשויות לתרום מאוד לחיזוק האמון של הציבור במערכת הציבורית, כגון הגברת השקיפות במערכת באמצעות הקמת מאגרי מידע על תורים ועריכת סקרי שירות, או שורה ארוכה של המלצות הנוגעות לשיפור היחס למטופל - נושא שגם הוא מבריח אנשים אל המערכת הפרטית. ואולם, חלק ניכר מההמלצות הקריטיות אינן נושאות תג מחיר כלל: הגדלה דרמטית של מספר הרופאים והאחיות במערכת, הרחבת מערך האשפוז הביתי, הגדלת מספר רופאי המשפחה והילדים בפריפריה ועוד.

המבחן של שרת הבריאות, יעל גרמן, ושל משרד הבריאות, בראשות המנכ"ל ארנון אפק, יהיה כמובן היישום - בשלב הראשון בהעברת עשרות הסעיפים בחוק ההסדרים, בחקיקה ראשית ובהחלטות ממשלה, ובשלב השני, הקשה אף יותר, בהשגת תקציבים שיאפשרו ליישם את ההמלצות החשובות שכיום לא מוצמד להן תג מחיר, כך שלא נמצא את עצמנו בעוד שנים ספורות מול תומכי השר"פ שיגידו לכולם: "אמרנו לכם".

לחץ ציבורי 
בלתי מתפשר

כתבנו פה בשבוע שעבר, ונדגיש שוב, שרק כפסע היה בין חברי הוועדה לבין אישור הרחבת השר"פ לכלל בתי החולים הציבוריים - הפתרון הקל, הזמין והמפתה ביותר, שקבוצות כוח מצומצמות היו נהנות ממנו מאוד אך הציבור כולו היה מפסיד ממנו בגדול. מה שהכריע את הכף היה הלחץ הציבורי הבלתי מתפשר והמתמשך שהגיע מכיוון התקשורת, אך לא פחות מכך - מכיוון ארגונים חברתיים אקטיביסטיים, בהם רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח ומרכז אדוה, שהשקיעו משאבים רבים בהפצת ניירות עמדה, כנסים וניסוח אלטרנטיבות לשר"פ, וכמובן אנשי הפורום לצדק חברתי, שחבריו הפגינו כמעט מדי שבוע מול דיוני הוועדה, גם כשאף מצלמה לא היתה בסביבה. המחאה החברתית שהחלה ב–2011 לא מתה - היא לבשה צורה חדשה, מעמיקה וממוקדת יותר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#