מנכ"ל קופ"ח כללית: "הערבוב בין רפואה פרטית לציבורית משחית"

פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל המרכז הרפואי שיבא: "אם תפקידו של מנהל בית חולים הוא להביא כסף תנו לעשות את זה, אל תשמיצו. כל אחד ואחד יודע, כולל המפגינים שקראו קריאות בנאומה של שרת הבריאות גרמן, שיטופלו אם יגיעו לבית חולים. הסתערות על אלו שמנסים לעשות כמיטב יכולתם להביא יותר משאבים - לא עוזרת"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

"הבעיה היא האדם שיושב באוצר, ויש לו אפס ניסיון ניהולי. זו דמות שיושבת מחוץ למערכת הבריאות ומנהלת אותה דרך החור של הגרוש. המלצתי החשובה לוועדת גרמן: מערכת הבריאות לא זקוקה למהפכה. הרפורמה צריכה להיות מידתית ללא מהפכה", כך אמר היום מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס, בפאנל בוועידת הבריאות של TheMarker בהנחייתה של העיתונאית רוני לינדר-גנץ.

דפס הוסיף כי "הערבוב בין רפואה פרטית לציבורית משחית. כשבא אלי רופא ואומר לי אני מבוקש, סדר לי חדרי ניתוח, אז מי המנהל - אני או הוא?". דפס אמר כי "הבעיה אינה ברופאים. יש כמה עשבים שוטים, זה לא העניין. נוטים לומר שרופא הוא כמו דייג, הולך אחרי הדגים. וזה נכון. אם הרופאים יביאו את כל הדגים לרפואה הציבורית, זה יהיה מסריח ויהיה רע".

באשר לשאלת הזכות לבחירת רופא אמר דפס: "יש זכות בחירה לרופא, בתמורה לכסף. אבל הערבוב בין השניים הוא משחית. למה בקהילה אפשר לבחור ובבית החולים לא? באירועים של חיים ומוות זו כבר עבודת צוות. מטפלים בבעיה המורכבת יחדיו כצוות שלם. בוחר באיזה קו אוטובוס לנסוע, אך לא בוחר את שם הנהג. אתה בוחר את תחנת המשטרה שבה יטפלו בתלונה שלך - אתה לא בוחר את החוקר. זו המערכת הציבורית. הערבוב משנה סדרי עולם".

משתתפי הפאנלצילום: אוליבייה פיטוסי

פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל המרכז הרפואי שיבא אמר כי "הנאיבים חושבים שיש מישהו שיכול לרשום צ'ק מאוד גדול כל שנה כתוספת למערכת הבריאות הציבורית והריאליסטים חושבים שצריך לחפש פתרונות מתוחכמים יותר. כולנו מגיעים למערכת: עומדים בתור בלתי נסבל, מתחננים להפניות. כולנו מבינים שאפשר לעשות יותר. השאלה היא באיזו דרך. המלצתי לוועדת גרמן - יש לחשוב על פתרון מידתי. הפתרון חייב להיות פתרון ישים ולא תיאורטי שיישחק אחר כך באגף התקציבים באוצר".

הוא הוסיף כי "אם תפקידו של מנהל בית חולים כמו מנכ"ל אוניברסיטה הוא להביא כסף לבית החולים. תנו לעשות את זה. אל תשמיצו. כל אחד ואחד יודע, כולל המפגינים שקראו קריאות בנאומה של שרת הבריאות גרמן, שיטופלו אם יגיעו לבית חולים. הסתערות על אלו שמנסים לעשות כמיטב יכולתם להביא יותר משאבים - לא עוזרת. מה אנחנו מעדיפים: שאנשים יברחו את רופאים מחוץ למערכת או בתוך המערכת? זה לא משנה את אי השוויון. האם אנו עושים את זה תחת אותו גג, או שהכסף יהיה גם במערכת הציבורית".

בתגובה לשאלה האם יש לחייב רופאים לשאול בין רפואה פרטית לציבורית? אמר רוטשטיין כי "יש את הר הכספים בחוץ שקורא לרופאים לבוא. היום אנו בבעיה מורכבת יותר וקשה יותר. האם אני יכול לקחת רופא ולאסור עליו ללכת לאסותא? אני במלכוד, כי התגובה תהיה זו שתהרוס את בית החולים שלי.

"כל מה שאנו עושים היום זה עבור השירות לציבור. היוקרה, הפיתוח, המדע - זה השירות לציבור. אם כל הכוכבים יעברו לאסותא, זה פוגע בציבור. זה התהליך שיקרה אם אנשים חושבים ידירו רגליהם מבתי החולים הציבוריים. לכן תיאורטית זה היה נפלא אם היו רק פולטיימרים בבתי החולים, אך בצורה פרקטית - אף אחד לא יכתוב מחר בבוקר צ'קים של מיליארדים. לא נראה שאוכל לאסור על רופא לעבוד בחוץ. השכר שאני נותן לרופא זה לא השכר שנראה לרופא שמתאים לו".

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת זאב וורמברנד אמר כי "יש עלייה דרמטית בעלות השכר לרופאים. אם ניתוח כיס מרה בתוך המערכת עולה 1,500 שקל ובאסותא 3,000 שקל - בהדסה הוא עולה 17 אלף שקל, עלות הרופא בלבד.

"זה הזמן להציל את הרפואה הציבורית. צריך לעשות תוכנית שתיקח שלוש שנים ואינה פשוטה ולגרום לכך שיהיה מימון בינתיים לפרק הזה על ידי האוצר. בתוך שלוש שנים הוא כמעט וייעלם ותהליך שלישי בבתי חולים של העסקת 'פול טיימרים' - רופאים בכירים שיעבדו רק בבתי החולים. רופאים אלה יצילו את הרופא הציבורית".

וורמברנד אמר כי "אם הוועדה מורידה את השר"פ מבתי החולים הממשלתיים, זהו הישג ענק לבתי החולים הממשלתיים. צריך להביא כסף לפולטיימרים, לראות רופאים שעובדים עד שבע בערב, לא אכפת לי שירוויחו 200-150 אלף שקל בחודש.

"רופאים כוכבים דועכים מחוץ למערכת הציבורית. ניסיוני בעבר הראה שמי שנטשו את המערכת הציבורית הצליחו לככב בחוץ, אך אז דעכו. תוציאי כל מנהל מחלקה מהמערכת הציבורית, ותוך כמה שנים - הם כלום, 'נו ניים'. צריך לכן רופאים פולטיימרים".

פרופ' שוקי שמר, יו"ר דירקטוריון רשת אסותא ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות אמר כי "העתיד הולך להיות חמור יותר. למשל - השנה יש תרופה לצהבת, שמטרתה לרפא מהמחלה, שעלותה 40 אלף דולר לאדם. מדובר על 80 מיליון דולר לתרופה אחת. זה בצד ההיצע. מצד שני - הביקוש. האזרחים רוצים את הכל ועכשיו והמדינה צריכה לבוא ולהגדיר מהו סל שירותי הרפואה הבסיסיים. אנחנו לא לבד: אין מדינה כיום בעולם שתוכל לספק לתושביה את כל שירותי הרפואה להם הם זקוקים.

"קצב הצמיחה של שירותי הבריאות גדול יותר מאשר הצמיחה הלאומית. אין קוסם שיצליח לבוא ולטפל במערכת מבלי להביא משאבים. לכן מה שצריך לעשות הוא לחזק את השירותים לקהילה ולראות כיצד מייעלים את בתי החולים". עוד אמר: "אני רופא גאה, רוב הרופאים מוסריים ועושים עבודה מתוך שליחות. רופאים באים אלינו בגלל דברים שלא קיימים בשיבא. לא בא לאסותא רק כדי לעשות כסף אלא כי מוצא תנאים טכנולוגיים ויחס. כבוד לחולה יוצר אמון".

בהתייחסו לשר"פ אמר שמר כי "השר"פ רק יגדיל את הוצאות המערכת ויביא את המערכת לגירעונת הרבה יותר גדולים. צריך לקרוא לוועדה - הוועדה להכנסת השר"פ למערכת הציבורית. בערכיי האישיים אני חושב שזכות הבחירה חשובה בבריאות חשובה לא פחות מזכות הדיבור".

ד"ר שגית ארבל אלון, יו"ר ועד הרופאים הבכירים בהדסה עין כרם אמרה כי הדבר החשוב הוא חיזוק מעמדו של הרופא והגדלת היצע הרופאים, לאור המחסור הניכר בהם. "בקופות החולים יש לנו זמן מועט של 7-5 דקות בלבד עם כל פציינט. חסרים רופאים במערכת. על זה ייתלו כל שאר המשאבים".

היא הוסיפה כי "איפה המערכת הציבורית בירושלים אם כל בתי החולים כאן נבנו מכספים פרטיים. אספר סיפור אישי: לפני כמה שנים בתי היתה צריכה ניתוח בתחום אף-אוזן-גרון. היה נראה הגיוני שארצה לדעת מי מנתח את הילדה שלי. רציתי מנתח מצוין בוולפסון אבל קופת החולים אמרה לי - זה לא באזור ההפניות שלך. ביררתי אם הוא מנתח בבית חולים פרטי, והסידור שם לא מצא חן בעיני. מה נאלצתי לעשות כדי לבחור מנתח? עברתי קופת חולים ליד וולפסון.

אלון התייחסה לצורך לשמר רופאים במערכת הציבורית ואמרה כי "רופאים רוצים שכר סביר, אך זה לא הדבר הראשון שהם רואים לנגד עיניהם. אנשים רוצים לשרת את הציבור ויש ביטחון במערכת הציבורית. אני בטוחה שהיו רבים להישאר במערכת הציבורית לו המערכת הציבורית היתה מפתה, ולא רק ברמת השכר אלא גם בתנאים המחקריים".

ד"ר רונן ברקת, חבר הנהלת רופאים לזכויות אדם ומתמחה ברפואת משפחה אמר כי העברת כספים מהמערכת הפרטית לציבורית היא הרסנית. "זה לא מודל שוויוני. התשלום על הביטוחים המשלימים הוא רגרסיבי - כי העניים משלמים אחוז יותר גבוה מהשכר שלהם. כשהחולים שמשתמשים בשר"פ - זה יוצא מכיסם של חולים. לאט לאט המערכת תתרוקן מתוכן באופן הזה, ולכן הפתרון הוא הפרדה בין הפרטי לציבורי".

לגבי הזכות לבחור רופא אמר: "את הזכות יש לאזן עם זכויות אחרות, למערכת שוויונית. זה לא חייב להיות כאופציה של שר"פ. הזכות צריכה להיות בהתניות שונות. הזכות קיימת - היא לא אבסולוטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker