איים וביצע: מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן התפטר על רקע מינוי חשב מלווה לביה"ח

קפלן במכתב ההתפטרות: "החשב המלווה אמור ליטול חלק שוטף בניהול הדסה, לצד המנכ"ל, מבלי שיהיה אחראי לתוצאות מהלכיו... הדבר אינו מתאים לבית חולים העוסק בהצלת חיי אדם וריפוי חולים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אין רגע דל בהדסה: שבועיים לאחר אישורה של תוכנית ההבראה למרכז הרפואי הדסה ועוד לפני החתימה על הסכם ההבראה בין ארגון נשות הדסה, המרכז הרפואי וממשלת ישראל – הודיע הבוקר מנכ"ל הדסה ד"ר אביגדור קפלן על התפטרותו על רקע מינוי של חשב מלווה לבית החולים.

קפלן הצהיר בעבר כי לא יוכל להשלים עם מינוי של חשב מלווה אשר לטענתו יפגע ביכולתו לנהל את בית החולים בתקופת ההבראה, וכעת מימש את איומו להתפטר. במקומו תמונה כממלאת מקום מנכ"ל פרופ' תמר פרץ, ראש אגף האונקולוגיה בבית החולים. פרץ מונתה על ידי הדירקטוריון בימים האחרונים, כשהמהלך המשולב כולו נשמר בסוד ולא היה ידוע לאיש בבית החולים עד להיום (ב') בבוקר. היא תשמש כממלאת מקום המנכ"ל לכל הפחות בחודשים הקרובים, כאשר כחלק מתהליך ההבראה אמור להתקיים הליך בחירה מסודר של מנכ"ל ויו"ר, כפי הנראה בתחילת 2015.

על פי מתווה תוכנית ההבראה, המנכ"ל הקבוע ימונה בדרך הבאה: ועדת איתור שימנה הדירקטוריון מבין חברי הדירקטוריון תמליץ פה אחד על לפחות שני מועמדים בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש, כאשר טרם הבאת המועמדים בפני הדירקטוריון – הם יובאו לאישור נציגי המדינה. במילים אחרות, למדינה שי זכות וטו במינוי המנכ"ל. רק לאחר אישור המדינה – יובאו המועמדים לבחירת הדירקטוריון.

אביגדור קפלןצילום: אוליבייה פיטוסי

"חשב מלווה לא מתאים לבית חולים העוסק בהצלת חיי אדם"

במכתב ההתפטרות שלו כותב קפלן כי "החשב המלווה אמור ליטול חלק שוטף בניהול הדסה, לצד המנכ"ל, מבלי שיהיה אחראי לתוצאות מהלכיו... הדבר אינו מתאים לבית חולים העוסק בהצלת חיי אדם וריפוי חולים. האחריות לניהולו התקין של בית החולים מוטלת בחוק על כל המערך הרפואי והמינהלי ובראשם על המנכ"ל".

קפלן שטוען כי הממשלה לא נענתה אפילו לבקשתו כי החשב המלווה לא יוכל לעצור רכש תרופות וציוד רפואי מתכלה לבית החולים, מפנה טענות גם כלפי נשות הדסה שמינו אותו. לטענתו, סוכם בין נשות הדסה לבין הממשלה כי סמכויות מנכ"ל הסה יקוצצו משמעותית ויהיו פחותות מסמכויות מנכ"ל המקובלות במירב התאגידים, לרבות בגופים ציבוריים. 

קפלן רומז כי לא זכה לגיבוי מספק מהארגון: "ישום תכנית ההבראה היא משימה מאתגרת וקשה לא פחות מהשגתה. כדי להצליח... המנכ"ל זקוק לאמון ולגיבוי מלא מהבעלים ומהדירקטוריון וכן לסיוע מהממשלה, תוך פיקוח נאות מצדם, אך לא להכבדה על ידי קיצוץ בסמכויותיו ועל ידי מינוי חשב מלווה, בעל סמכות וללא אחריות, שישתקו את עבודתו", כותב קפלן, שמוסיף כי משלא עלה בידיו לשכנע בכך את נשות הדסה והממשלה – "הגעתי למסקנה כי במצב שנוצר לא אוכל להמשיך ולמלא את תפקידי כמנכ"ל הדסה ולהצליח ביישום תכנית הבראה. על כן החלטתי להגיש לכם בזה את התפטרותי".

מהדסה נמסר כי מ"מ יו"ר דירקטוריון בית החולים, אבי בלשניקוב, קיבל את הודעת התפטרותו של קפלן והודה לו:  "ד"ר קפלן הוביל מהלכי התייעלות רבים בבית החולים  והיה הקברניט אשר הוביל את הספינה המפוארת להסדר ההבראה שאושר על ידי בית המשפט . אנו מודים לו על תרומתו הרבה ומאחלים לו הצלחה בהמשך דרכו".

שרת הבריאות יעל גרמן אמרה בתגובה כי "יש לי הערכה רבה כלפי אביגדור קפלן ואני יודעת שהוא ראה את עבודתו בהדסה כחלק משירות לאומי. צר לי על עזיבתו ואני משוכנעת שהוא היה יכול לבצע את תוכנית ההבראה ולשקם את הדסה. עם זאת, לאור המצב הכספי הקשה אליו נקלעה הדסה, חשב מלווה הוא כורח המציאות ואמצעי של המדינה לוודא מקרוב כי תוכנית ההבראה מבוצעת כראוי. אנו נמשיך לעמוד על דרישה זו בכדי להבטיח את הבראתה של הדסה. אני מודה לאביגדור קפלן על עבודתו המסורה בשנה האחרונה".

אמנון ברוכיאן, יו"ר מועצת עובדי הדסה, דווקא בירך על ההתפטרות: "מנכ"ל הדסה היוצא, אביגדור קפלן, משאיר אחריו אדמה חרוכה", אמר ברוכיאן. "הוא שהוביל את בית החולים להקפאת הליכים לאחר שסירב תקופה ארוכה להידבר עם העובדים ולהגיע לתוכנית הבראה מוסכמת, הוא שתמך בפיטורי עובדים זוטרים וקשי יום בזמן שהביא לבית החולים שדרה ניהולית מנופחת ויקרה שתרומתה למוסד מוטלת בספק. ראוי יהיה שבלכתו יקח עמו את נושאי התפקידים שמינה ומשתכרים בסכומי עתק מקופתו הריקה של בית החולים. אנו מאחלים הצלחה רבה לפרופ' פרץ ובטוחים שתוביל באומץ, בחכמה וברגישות את תהליך ההבראה, מתוך תחושת שליחות ואהבה אמיתית להדסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker