ועדת גרמן: שוויון בין תומכי ומתנגדי הכנסת רפואה פרטית לבי"ח ציבוריים

לאחר שהתברר כי לא יהיה רוב לשר"פ "קלאסי" כמו בהדסה מנסה גרמן לקדם פיילוט של שר"פ בפריפריה ■ כמה מחברי הוועדה שמתנגדים לשר"פ שוקלים להתפטר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

ועדת גרמן אמורה לפרסם את מסקנותיה בימים הקרובים, והאווירה בין חברי הוועדה הגיעה למתיחות שיא, שהם נחלקים כמעט שווה בשווה בסוגיה הגורלית ביותר בה עוסקת הוועדה: האם להכניס את הרפואה הפרטית אל תוך בתי החולים הציבוריים (שר"פ).

בימים האחרונים קיימה הוועדה ישיבות ארוכות, שהתאפיינו גם בעבודה מאומצת מאחורי הקלעים של הוועדה בפעילות "לובינג" בעד ונגד השר"פ. התומכים הגדולים ביותר בשר"פ הם השרה יעל גרמן וכן ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל. בתקופה האחרונה הם מקיימים באופן אישי שיחות עם גורמים שונים בתוך הוועדה ומחוצה לה כדי לשכנע אותם לתמוך בשר"פ, אותו הם מגדירים כ"שר"פ מנוהל", כלומר: עם רגולציה הדוקה. לחלופין, הם מציעים רעיון נוסף: פיילוט של הפעלת שר"פ בשני בתי חולים בפרירפריה. המתנגדים הדומיננטיים הם סגן ראש אגף התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, והכלכלן גבי בן נון.

סימן שאלה מרחף מעל שני חברים בוועדה, נציג בנק ישראל ערן פוליצר ונציגת משרד המשפטים טלי שטיין. פוליצר ושטיין צורפו לוועדה מבלי שהיו חלק מכתב המינוי המקורי של הוועדה וחברי הוועדה היו משוכנעים כי מדובר במשקיפים בלבד - עד שגילו לאחרונה כי השניים הם חברים מן המניין. לפי מקורות בתוך הוועדה, אם תינתן זכות הצבעה אישית, השניים יקזזו זה את זה (אחד נגד ואחת בעד), אך אם תהיה זו הצבעה מוסדית  הם ככל הנראה יתמכו בשר"פ ויהפכו לקול המכריע.

יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, חברי הוועדה עדיין לא יודעים אם כלל תתקיים הצבעה בוועדה בנושא השר"פ, מכיוון שהוועדה היא ועדה מייעצת ולא ועדה מחליטה - והשרה יכולה באופן פורמלי לקבל את ההחלטות הסופיות בעצמה. ואולם אם לא תתקיים הצבעה, צפויה מחאה גדולה מאוד של מתנגדי השר"פ עד כדי איום של התפטרות הפגנתית מהוועדה. "אחרי עבודה של שנה וחצי לא יכול להיות שלא תהיה אמירה ברורה של הוועדה", אמר לנו אחד מחברי הוועדה.

ההצעה הבולטת של הימים האחרונים היא כאמור הפעלת שר"פ כפיילוט בשני בתי חולים בפריפריה, אך מתנגדי השר"פ בוועדה מתנגדים נחרצות לרעיון בנימוק כי זהו פתח לשר"פ בכל המדינה תוך זמן קצר. "אם כל כך חשוב לעשות פיילוט, שיעשו אותו בהדסה שם כבר יש שר"פ", אמר אחד המתנגדים ל-TheMarker.

מלשכתה של גרמן לא נמסרה תגובה לדברים. באשר לצירוף שני החברים שלא הופיעו בכתב המינוי ההתחלתי של הוועדה, נמסר מהלשכה כי השרה נענתה לבקשת בנק ישראל ומשרד המשפטים להיות מעורבים בוועדה מיד לאחר תחילת עבודתה, וכי "הצטרפותם של השניים לדיונים נאמרה לפרוטוקול והובאה לידיעת יתר חברי הוועדה כבר עם צירופם ביולי אשתקד".

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה היום (ה') בתגובה על הדברים כי "מה שמתרחש עכשיו בוועדת גרמן הוא נסיון בוטה של שרת הבריאות לאלץ את חברי הועדה לשנות את עמדתם המקצועית כדי לממש את חלומה: הנהגת שר"פ בבתי החולים ויצירת רפואה לעשירים ורפואה לעניים. מדובר בוועדה אשר מסתמן שלפחות חלק מחבריה אינם מוכנים להיות כלי שרת בידי סדר יום של פרוק הרפואה הציבורית בישראל, והדבר אינו עולה בקנה אחד עם תכניותיה של גרמן. הנהגת שר"פ תחת כל שם ותצורה תייצר מפולת שאין ממנה חזרה במערכת הבריאות הציבורית של ישראל, אשר גם כך סובלת משחיקה תקציבית קשה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker