חקירה: הפרופסור ניתח מאות פעמים באופן פרטי - בשעות העבודה בבית החולים

נציבות שירות המדינה גילתה כי ב-2012–2013 היו 337 מקרים שבהם הפלסטיקאי פרופ' אייל וינקלר דיווח כי עבד בבית החולים - בזמן שניתח באופן פרטי ■ כעת נשקלת השעייתו מהתפקיד ■ וינקלר: "אקח אחריות ואסדיר את הנושא מול בית החולים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

נציבות שירות המדינה פנתה שלשום למשרד הבריאות בבקשה כי יפתח בהליך של קובלנה נגד פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים שיבא, בגין פגיעה במשמעת שירות המדינה, הפרת הוראות חוק ונוהל והתנהגות שאינה הולמת עובד מדינה. זאת, לאחר שחקירה שניהלה הנציבות העלתה כי וינקלר ביצע ניתוחים פרטיים בשעות הבוקר והצהריים המוקדמות שעבורן הוא מדווח ומקבל שכר ציבורי. במכתב ששיגר עו"ד אסף רוזנברג, ממונה בכיר על המשמעת בנציבות, לסמנכ"ל למינהל ומשאבי אנוש במשרד הבריאות, דב פסט, הוא אף מסר לו כי הנציבות שוקלת לפתוח בהליכים להשעייתו של וינקלר.

וינקלר, אחד הפלסטיקאים המפורסמים בישראל ולשעבר גם יו"ר איגוד הפלסטיקאים, משמש מאז 2011 גם המנהל הרפואי של מרפאת קלאס קליניק שנמצאת בשטחו של המרכז הרפואי שיבא. קלאס קליניק מופעלת על ידי קרן המחקרים של בית החולים, אך מתבצעים בה ניתוחים פרטיים. על פי ההסכם בין שיבא לרופאים שעובדים בקלאס קליניק, בית החולים מקבל תמורה משמעותית מהכנסותיהם מהניתוחים המבוצעים במקום – בדומה לשר"פ בבתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים. המרכז הרפואי שיבא ספג ביקורת רבה על הפעלתו של המרכז הפרטי לכירורגיה פלסטית בתוך בית החולים הציבורי, אך הדבר אושר לו מכיוון שמדובר בשירות שמחוץ לסל הבריאות הציבורי.

החקירה שנוהלה בעניינו של פרופ' וינקלר העלתה כי ב–2012 וב-2013 ביצע עשרות רבות של ניתוחים פרטיים בקלאס קליניק במהלך שעות הבוקר והצהריים המוקדמים, תוך שהוא מדווח על השעות הללו כעל שעות עבודה ציבוריות בבית החולים. כתוצאה מכך, קיבל למעשה שכר כפול: גם עבור משרתו הציבורית וגם עבור הניתוחים הפרטיים. החקירה העלתה כי בשנת 2012 ביצע 179 ניתוחים שכאלה בשעות היום ב-80 תאריכים שונים, וב-2013 ביצע לכאורה 158 ניתוחים פרטיים במהלך שעות עבודתו הציבורית.

בטיוטת הקובלנה שחיברה הנציבות מצוין כי העסקתו של וינקלר כמנהל קלאס קליניק נעשתה בניגוד להיתר העבודה הנוספת שניתן לו, בו נקבע באופן מפורש כי העבודה בקלאס קליניק תתבצע רק לאחר שעות העבודה הרגילות ולא תפגע בשירותו במדינה. הנציבות קובעת כי מדובר בפגיעה במשמעת שירות המדינה, בדיווח כוזב על שעות עבודה וקבלה במרמה של שכר עבור ימי עבודה, לו לא היה זכאי.

פרופ' אייל וינקלרצילום: דודו בכר

מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, אמר כי "מי שעובר עבירה צריך לשלם על כך, ולכן אמליץ לנציבות שאם ההליך יסתיים בהרשעה או בעסקת טיעון — יהיה לזה מחיר גבוה". עם זאת, רוטשטיין מתנגד נחרצות לאפשרות שווינקלר יושעה. "המחיר צריך להיות מחיר כלכלי, ולא עונש של השעיה", אומר רוטשטיין. לדבריו, "השעייה של רופא כזה תוביל לאפקט ההפוך, ולשפיכת התינוק יחד עם המים. כמות הרופאים הפלסטיקאים הבכירים שעושים גם אקדמיה ומחקר בבתי החולים הציבוריים היא ספורה כי הכסף הגדול מחכה מחוץ לבתי החולים הציבוריים. לא הייתי רוצה לאבד את פרופ' וינקלר שהוא רופא יקר המציאות מבחינת היכולות הכירורגיות שלו בטיפול בנפגעי כוויות, שחזורים מורכבים ועוד, ולגרום לו לצאת החוצה ולעשות לביתו פי 10, 20 ו- 100 ממה שעושה היום. מצד אחר, אני לא מוכן לעבור לסדר היום על עבירה מהסוג הזה".

מטעמו של פרופ' וינקלר נמסר: "אין ולא היו לפרופ' אייל וינק.לר כוונות לבצע דיווחים כפולים של שעות עבודה בבית חולים שיבא ושל שעות עבודה בקלאס קליניק. ככל שיתברר מול הנציבות שהיו כמה שעות בודדות, בהן כתוצאה מטעות הקלדה לא נרשמה בשעון הנוכחות יציאה של פרופ' וינקלר מבית החולים, הוא ייקח אחריות ויסדיר את הנושא ומול בית החולים. לפרופ' וינקלר יש כוונה להמשיך בעבודה בשירות הציבורי, במסגרתה הוא מטפל באלפי חולים מדי שנה, ובהם חולי סרטן, נפגעי תאונות דרכים וכוויות, במסירות ובמקצועיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker