ועדת גרמן תכריע איך לקצר תורים: שר"פ, הגדלת מסים או הפניית כספי מבוטחים

הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות צפויה להכריע בתוך שבועות כיצד להגדיל משאבים במערכת הציבורית ■ המטרה: להחזיר רופאים לשירות הציבורי

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, נמצאת בשלב האחרון של דיוניה. בשבועות הקרובים, אולי אפילו בימים הקרובים, יצטרכו חברי הוועדה להצביע על ההצעות המרכזיות העומדות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, והחזרת הרופאים והמשאבים אליה מהבריאות הפרטית בישראל.

ככל הידוע, הוועדה עדיין נחלקת בין שלושה פתרונות, שלא ברור למי מהם יש את הרוב. כל הפתרונות מיועדים להגדיל את המשאבים העומדים לרשות מערכת הבריאות הציבורית - בתי החולים וקופות החולים - כדי שאלו יוכלו להשתמש במשאבים להחזיר את הרופאים מהשירות הפרטי לציבורי, וכך להביא לקיצור תורים במערכת. עם זאת, הפתרונות, כיצד להביא את הסטת המשאבים מהפרטי לציבורי, הם שונים.

חברי ועדת גרמן רוני גמזו (מימין), יעל גרמן ורונית קןצילום: תומר אפלבאום

האחד הוא הפתרון אתו יצאה הוועדה לדרך, בתמיכת שרת הבריאות יעל גרמן וראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, של החזרת הרופאים לבתי החולים הציבוריים באמצעות אפשרות של בחירת רופא ומתן שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בתוך בתי החולים הציבוריים. ההצעה, שעוררה ביקורת ציבורית רבה על רקע המחדלים שנחשפו עם קריסת הדסה, היא עדיין חלופה רלוונטית מבחינת חלק מחברי הוועדה - ייתכן אף שמבחינת גרמן עצמה.

ההצעה החלופית היא להגדיל את המשאבים העומדים לרשות מערכת הבריאות הציבורית, שבעזרתם ניתן יהיה להחזיר את הרופאים למערכת וכך להביא לקיצור תורים, על ידי העלאת מס הבריאות. ככל הידוע, משרד האוצר מתנגד לכך בתוקף.

ההצעה השלישית היא חיזוק המערכת הציבורית, באמצעות הזרמת כספים אליה מביטוחי הבריאות - ביטוחים משלימים וביטוחים פרטיים. לפי ההצעה הזו, ביטוחי הבריאות ימשיכו לפעול כסדרם, אבל יחויבו להעביר נתח מסוים מהפעילות שלהם לקיצור תורים במערכת הבריאות הציבורית. כך תהנה המערכת הציבורית מגידול במשאבים העומדים לרשותה, לצד הגדלת גם התקציב שמעמיד משרד האוצר למערכת הבריאות.

במקביל, יוטלו מגבלות על הפעילות של בתי החולים הפרטיים, דוגמת אסותא, כדי להגביל את היקף הפעילות בהם. משרד האוצר תומך בהצעה הזו.

תומכים בתחרות בין הביטוחים הפרטיים

שלושת הפתרונות יועלו להצבעה בקרוב במליאת הוועדה. קיימת אפשרות שהוועדה לא תצליח להגיע להכרעה, והיא תעלה לממשלה יותר מהצעה אחת - אבל לאחר שנה של דיונים, מרבית חברי הוועדה סבורים כי יהיה זה לא סביר שלא להגיע להסכמה ולגלגל את המחלוקת אל הממשלה. בשבועות הקרובים, לכן, תצטרך הוועדה לגבש את החלטתה הסופית.

הפגנת עובדי הדסה מול בית שר האוצר, יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, נודע כי האוצר תומך בהכנסת שינויים גם בהצעה של ועדת גרמן להכנסת תחרות בין ביטוחי הבריאות הפרטיים. משרד האוצר תומך בהחלטה לצאת עם פוליסת ביטוח אחידה, גם בביטוחים המשלימים וגם בביטוחי הבריאות של חברות הביטוח, לבחירת מנתח. ואולם הוא מתנגד להצעה כי לשם כך יבוטלו הביטוחים המשלימים הקיימים - וכל המבוטחים יצטרכו לבחור אם הם מצטרפים לביטוח החדש המוצע להם.

באוצר חוששים כי חברות הביטוח ינצלו את תקופת המעבר הזו כדי למשוך אליהן מבוטחים מהביטוחים המשלימים, דבר שיביא רק להתייקרות הביטוחים הפרטיים. לכן, מעדיפים שם מעבר אוטומטי של מבוטחי המשלימים, מהביטוח המשלים הישן לביטוח המשלים החדש, כשם שהדבר מוצע גם בביטוחי הבריאות של חברות הביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker