הישג ראשון לוועדת גרמן: הממשלה תאשר הקמת רשות פיקוח על בתי החולים

הקמת הרשות נדרשת לאור "כפל הכובעים" וניגוד האינטרסים של משרד הבריאות - שהוא המפקח על בתי החולים וגם הבעלים שלהם

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

המלצה ראשונה של ועדת גרמן, לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, מגיעה לכדי מימוש. הממשלה תאשר היום את ההצעה להוציא מידי משרד הבריאות את הפיקוח על בתי החולים הממשלתיים, ולהעביר את הפיקוח לידי רשות עצמאית חדשה – רשות מרכזים רפואיים ממשלתיים. הרשות תפעל כיחידת סמך של משרד הבריאות, אך תהיה כפופה ישירות לשר הבריאות, ולא למנכ"ל המשרד. כל סמכויות הפיקוח הניהוליות על בתי החולים תוצאנה מידי המנכ"ל ותועברנה לידי הרשות החדשה.

ההמלצה על הוצאת הפיקוח על בתי החולים הממשלתיים מידי מנכ"ל משרד הבריאות נקבעה על ידי תת הוועדה של ועדת גרמן, בראשותה של רונית קן. ההמלצה נדרשה לאור "כפל הכובעים" של משרד הבריאות – שהוא גם המפקח על בתי החולים הממשלתיים, וגם הבעלים שלהם. ניגוד האינטרסים הנובע מכך פגע קשות בפיקוח של משרד הבריאות על בתי החולים, והעלה טענות קשות לאורך השנים של קופות החולים לכך שהמשרד מעדיף את האינטרסים של בתי החולים על פניהן.

למעשה, כפל הכובעים של משרד הבריאות מטריד את מערכת הבריאות כבר יותר מ–20 שנה, ולפחות ארבע ועדות ממשלתיות דנו בסוגיה – ועדת נתניהו (1990), ועדת אמוראי (2002) וועדת לאון (2004). כמו כן גם ה-OECD נדרש לכך בדו"ח האחרון שלו על מערכת הבריאות בישראל (2013). כל הוועדות הסכימו כי מדובר בכשל, המוביל לניגוד ענינים וניהול לא תקין, כל הוועדות הקודמות גם המליצו לפתור זאת באמצעות הפיכת בתי החולים לגופים עצמאיים - תאגוד בתי החולים. אף שהמלצה ראשונה לתאגוד בתי החולים ניתנה כבר לפני 24 שנים, ההמלצה מעולם לא מומשה.

רונית קןצילום: תומר אפלבאום

לאור זאת, ועדת המשנה בראשות קן החליטה שלא להסתבך שוב בהמלצה על תאגוד בתי החולים, ולבחור בהמלצת פשרה מרוככת – בתי החולים הממשלתיים ישארו בידי המדינה, אבל הפיקוח עליהם יוצא לגוף ממשלתי עצמאי נפרד, הכפוף ישירות לשר הבריאות. זוהי רשות בתי החולים הממשלתיים החדשה. הרשות תהיה אחראית על כל הצדדים הניהוליים והתקציביים של בתי החולים – על הסוגיות הרפואיות ימשיך משרד הבריאות לפקח. למעשה חלוקת הסמכויות תהיה כך שמעתה הרשות החדשה תפעל כבעלים של בתי החולים, וכך משרד הבריאות יוכל להתפנות לתפקידו כרגולטור של מערכת הבריאות.

במסגרת תפקידה, הרשות תהיה אחראית על ניהול התקציבים של בתי החולים, רפורמות מבניות, ניהול כוח האדם, פיקוח על גופים קשורים לבתי החולים וכן גיבוש כל "מערך ממשל יחידתי" בבתי החולים. בנוסף, הרשות תחזיק סמכויות להטלת סנקציות על מנהלי בתי חולים. אחת הביקורות הקשות על משרד הבריאות כיום היא שהוא ניגף בפני מנהלי בתי החולים החזקים, ולא מצליח להטיל את מרותו עליהם. בכל מקרה של מחלוקות בין הרשות החדשה, ובין מנכ"ל משרד הבריאות - שר הבריאות יצטרך להכריע ביניהם.

החלטת הממשלה דנה בהקמת צוות יישום להקמת הרשות החדשה, וקביעת סמכויותיה – וכן בחירת מנכ"ל לרשות. אחת ההמלצות המהפכניות של ועדת קן היתה כי מנכ"ל הרשות לא חייב להיות רופא – וזאת כדי לנתק את ניגוד העניינים הקיים כיום בשליטת הרופאים על ניהול בתי החולים הממשלתיים ועל משרד הבריאות.

רשות בתי החולים החדשה לא תפקח על בתי החולים לבריאות הנפש ובתי החולים הגריאטריים - ההמלצה היא כי לבתי חולים אלה יש לבנות מערך פיקוח נפרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום