נאמני הדסה לבית המשפט: פשרה בימים הקרובים או שהולכים לפירוק

הנאמנים דיווחו כי למרות פגישות אינטנסיביות לא הצליחו להגיע לפריצת דרך ולכן בשבוע הבא יגישו תכנית הבראה מוכתבת ■ הצדדים ייאלצו להחליט: קבלת התוכנית כפי שהיא - או פירוק

רוני לינדר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נאמני הדסה הניחו אתמול אקדח טעון על שולחנו של בית המשפט המחוזי: אם לא יושגו הסכמות בין הצדדים עד יום שלישי הבא, ה- 29 לאפריל, יגישו הנאמנים והנהלת הדסה תוכנית הבראה והצעת הסדר נושים שתוצג כמקשה אחת ו"לא תהיה נתונה לשינויים או למו"מ נוספים". אם התוכנית תידחה על ידי הצדדים – הדסה הולכת לפירוק. הנאמנים מבקשים לקבוע את הדיון המכריע ל- 1 במאי.

בדיון שנערך היום (ד') בוועדת הכספים הכריז יו"ר אגף איגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, כי "אם לא ימצא פתרון להדסה נכריז על סכסוך עבודה בכל בתי החולים הציבוריים". הוועדה החליטה גם על מינוי צוות שילווה ויעקוב אחר המשך המשא ומתן בהדסה.

הנאמנים, עו"ד ליפא מאיר ואשר אקסלרוד, כתבו בדו"ח שהגישו אתמול בבוקר לבית המשפט המחוזי כי לאחר הדיון האחרון בבית המשפט התקיימו מגעים אינטנסיביים בין הצדדים במהלך חול המועד והחג, כולל ישיבה רבת משתתפים שכללה את כל הצדדים לסכסוך, ואולם "על אף שהפערים בין הצדדים חודדו, לובנו ונרשמו, לא הצליחו כל המעורבים להתקרב באופן משמעותי בעמדותיהם ולא ניתן לדווח על פריצת דרך במשא ומתן בין הצדדים", אלא רק להמשך הידברות אינטנסיבית. לטענתם, הצדדים מתבצרים בעמדותיהם.

הפגנה של עובדי הדסהצילום: אמיל סלמן

הנאמנים סבורים כי הארכת תקופת ההקפאה (שאמורה להסתיים רשמית ב- 11 במאי – ר.ל.ג) לא תשיג דבר, שכן "ההחלטות שכל הצדדים צריכים לקבל יכולות להתקבל גם בטווח הזמן הקצר שנותר".

בדיווח נכתב כי באין התקדמות והתקרבות בין הצדדים, תוגש התכנית מטעמם ביום שלישי הבא לנושים ולצדדים השונים (המדינה, רופאים, אחיות, עובדי מינהל ומשק, נשות הדסה וכו'). "הצדדים יוכלו לקבלה ולהצעיד את הדסה לדרך ההבראה העצמאית, או לדחותה ולדאבון הלב להוביל את הדסה להליכי פירוק". הם מתחייבים כי התכנית "תיקח בחשבון את המגעים בין הצדדים ועמדותיהם ואת הנכון והדרוש להבראתה של הדסה באופן הראוי והנכון ביותר כפי שהנאמנים וההנהלה רואים את הדברים ... ולא תהיה נתונה לשינויים", הם מבהירים.

עוד חושפים הנאמנים כי המדינה הציעה לצדדים בהדסה להפוך את הדסה לגוף נתמך כתנאי להזרמת כספים למוסד – הצעה שמשמעותה בין השאר הכפפת עובדי בית החולים לממונה על השכר והשוואת תנאי השכר בהדסה לאלה הקיימים במדינה.

התחושה כי המשא ומתן מיצה את עצמו חזר גם בדיון בוועדת הכספים: "הגענו לנקודה שבה התהליך כמו שהיה מיצה את עצמו ובית החולים לא הגיע למתווה העולה על דרך מאוזנת עצמאית ובת קיימא לאורך זמן", אמר סגן ראש אגף התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב. עם זאת, לדבריו, המדינה מנסה ככל יכולתה להימנע מאפשרות של פירוק: "סגירת בית החולים הדסה לא עומדת על הפרק. ההעדפה שלנו היא שבית החולים יצא מהמשבר ויהיה בית חולים עצמאי מאוזן, תוך שמירה על הבעלות של נשות הדסה (לא ממשלתי ולא בבעלות קופת חולים) ועל החופש הניהולי. לכן, אנו מנסים להעמיק את ההתערבות שלנו כמדינה כדי ליצור פתרון". עם זאת הוא הוסיף כי "דברים חייבים להשתנות. יש הטבות שכר שאינן מקובלות במגזר הציבורי, היקפי כוח אדם אינם מקובלים בבתי חולים אחרים, יש עלויות שוטפות עצומות על מגדל שלא המדינה החליטה על הקמתו, חלוקת ההכנסות מהשר"פ לא הגיונית ועוד. לפני שמכניסים את היד עמוק לכיסו של משלם המיסים צריך לוודא שמבנה ההוצאות יהיה ראוי ושהמשבר לא יחזור על עצמו. מה שיש כיום על השולחן (העמדות אליהן הגיעו הצדדים – ר.ל.ג) מבטיח שזה יחזור על עצמו".

אבי ניסנקורןצילום: תומר אפלבאום

מנגד, האשימו דוברים שונים ובהם נציגי ההסתדרות והנהלת הדסה את האוצר בכך שלאחר ההגעה לסיכומים – הוצבו בפני העובדים דרישות חדשות. מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, אמר כי "האוצר מעלה דרישות נוספות בפני ועדי העובדים וההסתדרות שכרגע נענו בשלילה". לדבריו, "הגענו לוויתורים מרחיקי לכת מצד העובדים, אחרי שהדסה כבר עברה התייעלות פנימית בין השאר עזיבת 300 עובדים טרם הקפאת ההליכים... בית החולים מתדרדר מדי יום. אנחנו על סף תהום ואנחנו ממשיכים להידרדר אליו והמשחק מי ייתן כמה לצמצום הגירעון צריך להיפסק... לצמצם 600 איש בשנה, למעלה מ- 10% מכו"א בבית החולים, משימה אדירה שיש להעריך".

יו"ר עובדי המינהל והמשק של בית החולים, אמנון ברוכיאן, אמר כי "עובדי הדסה הפכו להיות כספומט של משרד האוצר. בכל פעם שהייתה בעיה התגייסנו לתוכניות הבראה ונתנו כסף. גם עכשיו, הסכמנו לפיטורי מאות עובדים ולקיצוצי שכר רוחביים. לא יתכן שאחרי שהגענו להסכמות מול הנאמנים והנהלת בית החולים, משרד האוצר בא ודורש מהעובדים לעבוד בהתנדבות".

ל-TheMarker נודע כי נשות הדסה כבר הגיעו להסכמה עם המדינה לפיה השליטה תישאר בידי הארגון, אך ייערכו מספר שינויים בדירקטוריון: במקום 15 חברי דירקטוריון שמהם 5 ישראלים וכולם נבחרים על ידי נשות הדסה, הדירקטוריון החדש יכלול 9 חברים בלבד מהם 4 אנשי ציבור ישראלים שייבחרו על ידי ועדה בראשות שופט. חמשת החברים הנוספים ובהם היו"ר שיהיה ישראלי ימונו על ידי נשות הדסה. ישיבות הדירקטוריון ייערכו בישראל ולא בארצות הברית כפי שהיה בעבר.

משה בר סימן טובצילום: תומר אפלבאום
רוני גמזוצילום: אוליבייה פיטוסי
אביגדור קפלןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker