גבאי על השר"פ: "מנגנון שחלק מהרופאים מפעילים לטובתם תוך יצירת עיוותים"

הכנסות השר"פ בהדסה הן כ-250 מיליון שקל בשנה ■ הוועדה קבעה כי יש להפנות לפחות מחצית מהן לבית החולים ■ "רק עבור המותג הדסה וזרם הלקוחות היה בית החולים צריך לקבל למעלה ממחצית מההכנסות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

אחד הוויכוחים הגדולים והמרים סביב קריסת הדסה היה סביב השאלה עד כמה "תרם" השר"פ, אפ בכלל, לקריסתו של המרכז הרפואי. בבקשת ההקפאה שהגישה הדסה לבית המשפט הופנתה אצבע מאשימה לשר"פ שרק חלק קטן ממנו (כ-16% לפי הבקשה, נתון שהותקף לאחר מכן על ידי הרופאים שטוענים כי השיעור גבוה יותר) הופנה לבית החולים וכל היתר לרופאים.

ועדת גבאי לא מתחמקת מתייחסת בהרחבה יחסית ובמילים קשות לשר"פ בהדסה: "נושא השר"פ מכיל בתוכו חלק נכבד מבעיות הניהול של הדסה ובהן עיוות מבני אשר פוגע במוטיבציות הניהוליות", כותבים חברי הוועדה. "מדובר ב מנגנון שלם שחלק מהרופאים והמנהלים הבכירים מבית החולים מפעילים לטובתם האישית תוך יצירת עיוותים תפעוליים שירותיים וכלכליים".

ועדת גבאי מזכירה כי סוגיית השר"פ נמצאת "על השולחן" של ועדת גרמן בימים אלה ממש, ולכן קובעת כי "לא נתייחס כאן לסוגיה באם נכון או לא נכון לקיים שר"פ בבית החולים", אך לא חוסכת במילים נוקבות על הנושא: "מלמידת הנושא בהדסה באופן פרטני עולה תמונה ולפיה מדובר במערכת שהפקיעה מבית החולים חלק מפעילותו לטובת קבוצת רופאים, בעיקר הבכירים והמנהלים שבהם. המודל מסיט את תשומת לב המנהלים מניהול ענייני לניהול שלוקח בחשבון בעלי עניין אחרים. היקף פעילות השר"פ מתוך מחזור בית החולים היא 250 מיליון שקל. מעשית, השר"פ אינו מנוהל לחלוטין וההנהלה לא מימשה את סמכותה הטבעית בעניין על רקע ההסכם בין בית החולים לוועד רופאי השר"פ".

כדוגמה לחוסר הניהול של השר"פ נותנים חברי הוועדה את העובדה ש"ישנן סיטואציות של עבודת שר"פ במהלך שעות הבוקר בהן אמורה להתקיים עבודה במערכת הציבורית. בקרב חלק מהרופאים והמחלקות אחוז פעולות השר"פ מתוך כלל הפעילות גבוה, וכן החלק המועבר לבית החולים כתגמול עבור השר"פ נמוך".

הוועדה מתייחסת גם לחלוקת הכספים המעוותת בעיניה בין בית החולים לבין הרופאים, וקובעת כי בית החולים צריך לקבל לפחות מחצית מהכנסות השר"פ: "לא יתכן שבית החולים שמספק את התשתיות, התפעול, המותג וחלק גדול מזרם הלקוחות שמגיע, מקבל בסופו של יום פחות מ-20% מהכנסות עבור פעולות השר"פ", קובעים חברי הוועדה. "רק עבור המותג הדסה וזרם הלקוחות היה בית החולים צריך לקבל למעלה ממחצית מההכנסות. ראיה נוספת לכך היא דו"ח שהכינה חברתPWC עבור בית החולים, לפיו השר"פ אינו מהווה פעילות רווחית לבית החולים".

אבי גבאיצילום: דודו בכר

בנוסף, מערערת הוועדה על עצם תפיסת השר"פ ככלי לחיזוק הרפואה הציבורית: "תומכי השר"פ מציינים את היתרון הגלום בו ולפיו הוא מאפשר נוכחות של רופאים בכירים בבית החולים בשעות אחר הצהריים. האמירה מבוססת על המצב הקיים בכלל המערכת הרפואית ציבורית", כותבים חברי הוועדה . "אין ספק כי מדובר ביתרון שהתרגלנו לראות בו "יתרון" ולא דבר מובן מאליו שרופאים בכירים בתורנויות כאלה ואחרות חייבים להיות גם אחר הצהריים בבית החולים ואמורים בהחלט לעבוד מעת לעת שעות נוספות וכל זאת על מנת לשמור על זמינות של רמת מומחיות גבוהה ושירות סביר בכל שעות היממה. הדבר נכון לגבי כלל בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל".

עוד הם קובעים כי "ניתוב אחר של זרם הכנסות השר"פ (כ-250 מיליון שקל), שבתי החולים הממשלתיים אינם נהנים ממנו, היה עשוי לתרום לסגירת חלק משמעותי מהגרעון השוטף של בית החולים".

לדברי ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר השדולה לשוויון בבריאות בכנסת, "הדו"ח החמור אינו משאיר צל של ספק. השר"פ הפך למנגנון מסואב ומושחת, המשרת את הצמרת הרפואית ויוצר מנגנון של קסטות בין החולים. יותר מכל, דו"ח גבאי הוא תמרור עצור לוועדת גרמן המסמן לעצור את התרחבות השר"פ ואת כרסומו הגסה במערכת הרפואה הציבורית. בכל מקום שיש ממשק בין האינטרס הפרטי לציבורי זה הסתכם בשחיתות או בהתרסקות".

דוברת המרכז הרפואי הדסה מוסרת: "הדו"ח שנכתב על ידי חברי ועדה, המנהלים משא ומתן שוטף עם ההנהלה על הבראת בית החולים נגוע מלכתחילה בחוסר אובייקטיביות. מיפוי הגורמים שהביאו למשבר לוקה בחסר, מגמד את הסיבות האמיתיות וממקד אותם בעיקר בגורמים פנימיים ומשחרר את הממשלה מאחריותה להעצמת המשבר במהלך השנים ובמיוחד בשנה האחרונה. איזה תועלת אפשר להפיק מדו"ח שהמלצותיו כה כלליות ומפורטות בעמודים ספורים בלבד.

"המשבר מתגלגל ומחריף והיציאה ממנו קשה ויקרה יותר ויותר. על כן הכרחי שהממשלה תפעיל את כל השפעתה לגיבוש של תכנית הבראה כוללת ויסודית, אשר תייצב את הדסה לטווח הארוך ותשמור על הייחודיות של המרכז הרפואי כמחנך דורות של רופאים, מספק שירותים רפואיים מהמעלה הראשונה ומדעניו הם בעלי שם עולמי העוסקים במחקר רפואי בקדמת הטכנולוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker