רוני לינדר

במערכת הבריאות אין רגע דל: שרת הבריאות, יעל גרמן, פיזרה אתמול את דירקטוריון קופת חולים מאוחדת, לאחר שהגיעה למסקנה כי למרות הליך הבחירות לדירקטוריון שהתקיים בעקבות דו"ח מבקר המדינה מ–2010 - עולה חשש כי הכשלים שזיהה המבקר עלולים לחזור על עצמם.

קופת חולים מאוחדת משרתת יותר ממיליון מבוטחים, ומחזורה הכספי הוא כ–5.5 מיליארד שקל בשנה. גרמן הודיעה הערב לדירקטוריון על ביטול אישורה לתקנון הקופה שניתן ביולי, וכי החל מעכשיו עוברות כל סמכויות המועצה והדירקטוריון לדירקטוריון זמני, למעט סמכות המועצה להציע תקנון לקופה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

קופת חולים מאוחדתצילום: תמר מצפי

חברי הדירקטוריון הזמני הם עו"ד יעקב כהן (יו"ר), דרור שטרום, גב' חנה הרצמן, רו"ח זיאד אבו-חבלה ועו"ד רבקה שוורץ. הדירקטוריון הזמני מונה עד ליולי 2014, ויפעל לצד המנכ"ל המכהן, זאב וורמברנד, שכל סמכויות הניהול נותרות בידיו.

דו"ח מבקר המדינה מ–2010 חשף סדרת כשלים ומעשי שחיתות במאוחדת, שנעשו על ידי בעלי תפקידים בכירים בקופה, כולל הדירקטוריון. בעקבות הדו"ח הוחלפה הנהלת הקופה ומשרד הבריאות החליט להסדיר את תקנון הקופה כדי למסד מנגנוני פיקוח אפקטיביים על הקופה. בין השאר, קבע התקנון החדש דרכי בחירה למוסדות המפקחים של הקופה שאמורים היו לתת ביטוי לכלל הציבור ולא לאנשי הקופה עצמם.

במכתב מפורט מתארת גרמן כיצד "הגווארדיה הוותיקה" של הקופה, כולל דירקטורים שנשארו בקופה עוד מימי דו"ח מבקר המדינה, מצאה דרך לעקוף את התקנון ולשבץ את אנשי שלומה בכל המוסדות הבוחרים כדי להמשיך ולאחוז בשליטה בנעשה בקופה.
"הרושם המצטבר הוא כי לחברי קבוצה מסוימת ומצומצמת של חברי הקופה השפעה קריטית על תהליך הבחירות ונגזרותיו, וכי הם מנווטים את ההתנהלות, ההצבעות והחלטות לאורך הדרך, באופן מתואם", כותבת גרמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker