מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו עוזב את תפקידו

המנכ"ל הדומיננטי עוזב על רקע מתיחות מתמשכת ביחסים בינו לבין שרת הבריאות יעל גרמן ■ גמזו, שיסיים את תפקידו בחודש יוני: "אעשה הכל כדי שמשבר הדסה ייפתר עד עזיבתי" ■ בכיר במשרד הבריאות: "הציבור מפסיד מנכ"ל ענק"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

רעידת אדמה במערכת הבריאות: מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, עוזב את תפקידו בעיצומה של תקופה סוערת ביותר במערכת הבריאות - בשיא משבר הדסה וערב פרסום המלצות מסקנות ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית. זאת, על רקע מתיחות מתמשכת ביחסים בינו לבין שרת הבריאות, יעל גרמן. גמזו לא עוזב מיד אלא יסיים את תפקידו ב–1 ביוני, לאחר ארבע שנים בתפקיד. בתקופה זו, הוא מבהיר, ינסה להביא לפתרון משבר הדסה שהוא כרגע הבעיה הדחופה והחמורה ביותר במערכת הבריאות.

גמזו מונה לתפקידו לפני ארבע שנים על ידי סגן השר לשעבר, יעקב ליצמן, והם קידמו יחד שתי רפורמות חשובות: הרפורמה בבריאות הנפש וטיפולי שיניים חינם לילדים. היחסים בין השניים ידעו עליות ומורדות אך התאפיינו בהערכה הדדית וביכולת לפעול יחד לצורך הנעת רפורמות וצעדים במערכת.

גרמן, שנכנסה לתפקיד השרה בלי היכרות מוקדמת עם מערכת הבריאות, בחרה שלא להחליף את גמזו המנוסה עם כניסתה לתפקיד. ואולם, במהלך השנה לא הצליחו השניים לעבוד בהרמוניה: גרמן ידועה כמנהלת ריכוזית שחשוב לה לשלוט בפרטים הקטנים, ובין השניים התגלעו חילוקי דעות על רקע עצמאותו הרבה של גמזו הדומיננטי ונטייתו לעתים לקבל החלטות, לפעול ולהתבטא תוך קביעת מדיניות עצמאית.

מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום

כך למשל, גרמן הופתעה כאשר גמזו הודיע במהלך דיון בכנסת כי הוא תומך בהלאמת הדסה, מבלי שזו תהיה העמדה הרשמית של המשרד. האמירה הפכה מיד לכותרת ראשית. גמזו גם לא היסס להביע את דעתו בנושאים שנדונים בוועדת גרמן שטרם סיימה את עבודתה, לעתים למורת רוחה של גרמן. הוא, מצדו, התקשה לקבל את דרישתה שלא להתבטא ולא לקבל החלטות עצמאיות כל עוד הוועדה פועלת ואת אופי העבודה הריכוזי של גרמן.

בחודשים האחרונים נפוצו שוב ושוב שמועות על התפטרות צפויה של גמזו, וחוסר הכימיה המקצועית בין השניים היתה סוד גלוי במשרד הבריאות. בשבוע שעבר החליטו גרמן וגמזו על סיום הכהונה, וביום שישי הוציאו הודעה מוסכמת לעיתונות, שבה אין כל זכר לחילוקי הדעות: "השרה גרמן אמרה כי עם כניסתה למשרד פגשה באחד המנכ"לים הטובים ביותר בשירות הציבורי, אדם משכמו ומעלה המקדיש עצמו למען העבודה הציבורית", נכתב בהודעה. "רוני ליווה אותי, ייעץ לי ולימד אותי ומצאתי בו איש מקצוע ומנהל בעל יכולות מנהיגות בלתי רגילות, חריצות וחוכמה. אני בטוחה שלרוני נכון עתיד מזהיר בכל תפקיד שיבחר לעשות".

מנכ"ל חברתי

גמזו נחשב למנכ"ל פעלתן ומצטיין שהצליח להנהיג ולהפוך את משרד הבריאות ממשרד אפרורי, הנשלט במידה רבה על ידי האוצר, לאחד המשרדים הדומיננטיים בממשלה. אף שלא היסס להיכנס לעימותים עם שחקנים רבים במערכת, זכה להערכה רבה כמנהל. הוא נקט קו תקיף מול משרד האוצר מה שגרר לא מעט התנגשויות עם אגפים שונים במשרד, בהם אגף התקציבים ואגף שוק ההון והפיקוח על הביטוח, אך בין הצדדים שוררת גם הערכה הדדית ויכולת לשתף פעולה. גמזו נחשב גם למנכ"ל חברתי שפעל להפסקת הליכי ההפרטה במשרד, למשל בתחום אחיות בריאות התלמיד, דחף את נושא צמצום הפערים והוביל את הרפורמה בבריאות הנפש.

עדיין לא ידוע מי יחליף את גמזו בתפקיד המנכ"ל, ובסביבתה של גרמן אמרו בסוף השבוע כי הם עדיין לא עוסקים בכך, אך בורסת השמות החלה לרחוש. לגמזו מצפה כעת תקופת צינון של כשנה, או שנתיים בעבודה בגופים שהיו כפופים אליו ישירות, אך יש דרכים חוקיות לקצר את תקופת הצינון בכפוף להסדרי ניגוד עניינים, כפי שקורה פעמים רבות. גמזו, שבמערכת הבחירות האחרונה התלבט עד הרגע האחרון אם להצטרף למפלגת העבודה, אך בסוף החליט להישאר בתפקידו, אינו שולל הליכה לפוליטיקה. אפשרויות נוספות הן חזרה לתפקיד ניהולי בכיר באיכילוב, בבית החולים שממנו הגיע ובו שימש כמנהל בית החולים הכללי, במטרה להחליף בעוד כמה שנים את המנכ"ל הנוכחי, פרופ' גבי ברבש, כשיפרוש לגמלאות. אפשרות שלישית היא תפקיד בארגון הבריאות העולמי או בארגון ה–OECD.

"בחודשיים הקרובים אני מתכוון לדאוג לפתרון משבר הדסה. אעשה הכל כדי שהנושא ייפתר עד עזיבתי, אחרת אעזוב עם תחושה שדבר גדול מאוד נותר פתוח", אמר גמזו ל–TheMarker. בתשובה לשאלה אם הוא לא יהיה מנכ"ל מקוצץ כנפיים בתקופה זו, השיב גמזו בשלילה. "אחרי ארבע שנים יש לי מעמד חזק במערכת, ואולי דווקא החופש היחסי שנוצר יריץ את הנושא של הדסה לפתרון".

שרת הבריאות יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

גם במכתב הפרידה ששלח לעובדי המשרד הוא התייחס לנושא הדסה. "אני מרגיש חובה מוסרית להביא פתרון הולם וראוי לבעיית המרכז הרפואי הדסה, לקדם פתרון לגירעונות הקופות, לוודא שמוסדרים הסכמים בין בתי החולים לקופות לשלוש השנים הקרובות ולייעץ לממשלה על רפורמה מורכבת בתחום יבוא המזון", כתב.

לדברי בכיר במשרד הבריאות, "זה יום עצוב מאוד לציבור שמפסיד מנכ"ל ענק. אבל זה גם מהלך די טבעי: מעטים השרים שמסוגלים לעמוד מעל מנכ"ל כל כך דומיננטי, בעיקר כשגרמן עצמה דומיננטית. היא נכנסה לכל פרט והוא לא עידכן על כל צעד וצעד. היה ברור שזה עניין של זמן עד שזה יסתיים".

"איש עשייה ראוי"

עזיבתו של גמזו גררה תגובות רבות, חלקן נסערות: יו"ר השדולה לשוויון בבריאות, ח"כ אילן גילאון (מרצ), קרא לגמזו שלא לעזוב את תפקידו, "בשל צוק העתים והמשבר העמוק שבו נתונה מערכת הבריאות". גילאון הוסיף: "לא פגשתי בכל שנות פעילותי בתחום הבריאות אדם מסוגו של גמזו. מקצועי, ישר ומגוייס בכל רמ"ח איבריו לטובת בריאות הציבור. עזיבתו תהווה מכה אנושה למערכת הבריאות, ועל שרת הבריאות וראש הממשלה לעשות כל שבידם להחזיר את גמזו לתפקידו".

עדית סרגוסטי, רכזת תחום בריאות הנפש בארגון בזכות, ארגון זכויות אדם לאנשים עם מוגבלויות, הביעה "צער רב" על עזיבתו של גמזו. "רוני גמזו הציב את תחום בריאות הנפש בראש סולם סדר העדיפויות של משרד הבריאות וגרם לקידומו באופן חסר תקדים, הן בכל הקשור לרפורמה והן בנושאים אחרים. אנחנו מקווים מאד שגם הבאים אחריו ימשיכו בדרכו", אמרה.

יואל ליפשיץ, לשעבר סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, אמר כי "זו אבדה גדולה למשרד. מדובר במנכ"ל מעולה שלא היסס לטפל בנושאים קשים והעיתוי שבו הוא עוזב הוא נוראי מבחינת הצעדת רפורמות קדימה".  

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שמינה את גמזו בקדנציה הקודמת, אמר: "בתקופה קשה זו, שבה מערכת הבריאות מתמודדת עם אתגרים לא פשוטים, בראשם משבר הדסה, נדרשת יציבות ומקצועיות בהנהגת מערכת הבריאות. כולי תקווה שהתפטרותו של המנכ"ל, שהוא איש עשייה ראוי, שניהל את המשרד במקצועיות ובמסירות, לא תפגע בהתנהלות המשרד, במערכת הבריאות שמצבה הנוכחי קשה, ובציבור החולים".

תגובות