הצעת חוק: פגוע נפש יוכל לבחור באיזה מוסד פסיכיאטרי להתאשפז

פגועי הנפש כבולים כיום לבית חולים הקרוב לביתם ■ לטענתם, ההסדר פוגע בזכויות האדם שלהם ומבטל כל סיכוי לתחרות בין בתי החולים הפסיכיאטרים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

הצעת חוק חדשה שמוביל ח"כ דב חנין (חד"ש), ושעליה חתומים עוד 13 ח"כים ממפלגות העבודה, יש עתיד ומרצ, קובעת כי אדם בעל מוגבלות נפשית יוכל לבחור את בית החולים הפסיכיאטרי שבו יאושפז, גם אם אושפז בעבר במקום אחר.

בנוסף, לפי הצעת החוק, פגוע נפש יוכל לתת הוראה מקדימה שבה יקבע באיזה בית חולים ברצונו להתאשפז, או למנות אדם שיחליט עבורו - אם בעת אשפוז עתידי לא יהיה כשיר לקבל את ההחלטה.

את הצעת החוק יזמו בני הזוג דליה וירצברג רופא וצביאל רופא, שניהם מתמודדים עם מחלות נפש, שנאבקים בנושא הסדרי האשפוז הפסיכיאטרים בשנים האחרונות. כיום, פגועי הנפש משוללי זכות בחירה וכפופים ל"הסדר האזוריות", שבו הם מנותבים לבתי חולים באופן קשיח לפי מקום מגוריהם - בלי יכולת תמרון בין המוסדות, ובלי התחשבות ברצונם. זאת, בניגוד לחולי סרטן וחולים "כלליים", שזוכים לדרגות שונות של בחירה במוסד המטפל.

מאבקם של בני הזוג כלל עתירות לבג"ץ בטענה כי ההסדר שכובל אותם לבית חולים אחד פוגע בשוויון, באוטונומיה ובכבוד האדם של בעלי המוגבלות, והופך את בתי החולים למונופולים, שאינם צריכים להתחרות ביניהם על השירות ואיכות הטיפול - ומכאן התנאים הקשים השוררים ברבים מהם.

בני הזוג דליה וצביאל רופאצילום: דודו בכר

בעקבות עתירתם הראשונה הוציא משרד הבריאות נוהל שהיה אמור להגמיש את ההסדר, אך לטענת פגועי הנפש היה בלתי־מספק ואף הוסיף קשיים ביורוקרטיים. עתירה נוספת שלהם נמחקה לפני שלושה חודשים. כעת מתכוננים בני הזוג רופא להפיכת מאבקם לציבורי, בתקווה להביא גם לחקיקה.

הצעת החוק, שנוסחה בעזרתה עו"ד נטע דגן מהקליניקה לשינוי חברתי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, קובעת עוד כי בחירתו של חולה בעת אשפוז מרצון תגבר על ההוראה המקדימה שנתן, כלומר מותר לו להתחרט בזמן אמת. עם זאת, הצעת החוק המאפשר לפסיכיאטר המחוזי לקבוע עבור החולה את בית החולים שבו יאושפז, במקרה שבו נדרשת התמחות ייחודית שאינה קיימת במוסד שבחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker