לא "מנהלים לכל החיים": רפורמה חדשה תגביל כהונת הבכירים בביה"ח

לפי המתווה שגיבשו נציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות, כהונתם של מנכ"לים ומנהלי מחלקות בבתי החולים הממשלתיים תהיה קצובה מראש - ובסופה יוכלו לעבור תפקיד ■ כיום מכהן רופא בתפקיד בכיר כ–16 שנה בממוצע ■ הרפורמה לא תחול על מנהלים מכהנים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת ישראל מתכננת מהפכה בניהול מערכת הבריאות: נציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות גיבשו בחודשים האחרונים מתווה למנגנון של קדנציות (הגבלת כהונה) של מנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים, והעברתם של מנהלים שסיימו את הקדנציה לתפקיד אחר (רוטציות), פחות או יותר באותה רמת בכירות - כך נודע ל–TheMarker.

המהלך, שיחול על בתי החולים הממשלתיים ואולי גם על העירוניים (איכילוב ובני ציון), זוכה לתמיכתו ולעידודו של משרד ראש הממשלה שהיה מעורב גם בעבודת המטה של גיבוש התוכנית, יחד עם משרדי האוצר והמשפטים.

צילום: רויטרס

הממשלה מתכוונת לקדם את המתווה בתוך זמן קצר יחסית. למעשה, כבר קיימת טיוטה של החלטת ממשלה בעניין המאמצת את המתווה ומסמיכה את נציב שירות המדינה לנהל משא ומתן עם ההסתדרות הרפואית בנושא. שתי פגישות משא ומתן לא מוצלחות במיוחד כבר התקיימו עם ההסתדרות הרפואית, ובהן הביעו נציגיה מורת רוח מכך שהמתווה מוצג להן כ"מוצר מוגמר", וכי לא שותפו בגיבושו.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

המתווה תלוי במידה רבה במשא ומתן זה, שכן תנאי עבודתם של מנהלי המחלקות ובתי החולים מוסדרים כיום בהסכמים קיבוציים. אם המדינה והרופאים יצליחו להגיע להסכמות בנושא צפויה להיות אחת המהפכות הגדולות ביותר במערכת הבריאות בעשורים האחרונים, המטפלת באחד הכשלים הגדולים של המערכת: מינוי המנהלים "לכל החיים" (עד לגיל הפנסיה) - מה שפוגע הן בתמריץ שלהם להשתפר והן במוטיבציה וסיכויי הקידום של הרופאים שתחתיהם.

"כיום, רופאים המתמנים לתפקידי ניהול מכהנים לרוב עד למועד פרישתם. מצב זה מביא לסטגנציה, היעדר התפתחות מקצועית, אישית ומערכתית, שחיקה בתפקיד, בריחת מוחות כתוצאה מהיעדר אפשרויות קידום, יוצר מוקדי כוח, ואינו מעודד מצוינות", נכתב בדברי ההסבר למתווה הרפורמה. "חובת המדינה כמעסיק כלפי אזרחיה להביא לכך שהמנהלים העומדים בראש המערכת הרפואית יהיו המתאימים והראויים ביותר ולאורך זמן. כמו כן חשוב לא פחות ליצור דינמיקה להתפתחות אישית וארגונית ולרענון המערכת. מכאן, מובן הצורך בקציבת משך הכהונה בתפקידים בכירים אלה".

כפי הנראה, הכללים החדשים לא יחולו על המנהלים שמכהנים בבתי החולים הממשלתיים כיום, אלא רק על אלא שימונו בעתיד.

העלות למדינה: מיליוני שקלים

בבתי החולים הממשלתיים (לא כולל איכילוב ובני ציון העירוניים) יש כיום יותר מ–1,000 מנהלי מחלקות, יחידות, ומנהלי שירות - תפקיד חדש שנוצר בהסכם הרופאים האחרון לצורך קידום רופאים בכירים ותיקים שלא מגיעים לתפקיד ניהול מחלקה. כיום הם ממונים ללא הגבלת זמן, וזמן הכהונה הממוצע שלהם הוא 16 שנים (מגיל 50 עד 66), אך בחלק מהמקרים הקדנציה ארוכה מ–20 שנה.

על פי המתווה המוצע, מנהלי מחלקות יהיו מוגבלים לקדנציות ומדי כמה שנים תפקודם ייבחן ויוחלט אם להאריך את כהונתם. בתום הכהונה תנאי שכרם יישמרו כמעט במלואם.

איך זה יתנהל? מנהלי המחלקות ייבחרו בפעם הראשונה במכרז פומבי (כפי שנהוג כיום), לקדנציה בת שש שנים. השנה הראשונה מוגדרת שנת ניסיון שבמהלכה יוכל מנהל בית החולים להחליט לסיים את כהונתם. בתום שש שנות הקדנציה הראשונה, יוכל מנהל בית החולים להאריך את כהונת מנהל המחלקה בקדנציה נוספת - גם היא בת שש שנים. אם הוא לא ימליץ על הארכת הכהונה, שמורה להם זכות ערעור בפני ועדה מיוחדת.

במקרים מיוחדים יוכל נציב שירות המדינה, בהמלצת מנהל בית החולים, להאריך את תקופת ההעסקה עד למועד פרישת הרופא - אך לא יותר משלוש שנים נוספות.

מנהל שסיים קדנציה מוארכת בת 12 שנים יוכל להגיש את מועמדותו במכרז פומבי לתפקיד מנהל המחלקה כמו שאר המועמדים. "ועדת הבוחנים במכרז, במכלול שיקוליה, תביא בחשבון את משך הכהונה בתפקיד ואת ההשלכות העשויות להיות להארכתה לתקופה נוספת". אם ייבחר לתפקיד, לא יוכל לכהן בו יותר משש שנים נוספות. בשורה התחתונה, מרבית מנהלי מחלקה לא יכהנו יותר מ–12 שנה ברצף, למעט מקרים חריגים - ובכל מקרה לא יותר מ–18 שנה.

אבן הנגף בכל ניסיון קודם לדבר על קדנציות של מנהלי מחלקה היתה מה יעשו ובעיקר כמה ישתכרו המנהלים בתום הקדנציה שלהם. לטענת הרופאים, אם רופא בכיר יידע כי הוא עלול לסיים את תפקידו כמנהל מחלקה ולרדת בשכר, לא תהיה לו מוטיבציה לפנות מלכתחילה לניהול מחלקה. על פי המתווה המוצע, מנהל שיסיים תקופת כהונה רגילה (שש שנים) ללא הארכה או תקופת כהונה מוארכת יועבר לתפקיד רופא ראשי, מנהל יחידה או מנהל שירות. דרגתו האחרונה תישמר, והוא יהיה זכאי לתשלום בגובה שכר של 15 כוננויות לחודש (בתנאי שיהיה נכון לבצע כוננויות־על בהתאם).

בתום קדנציה שנייה תישמר דרגתו האחרונה של המנהל, והוא יהיה זכאי לתשלום בגובה שכר של 30 כוננויות־על לחודש. המשמעות היא שגם אם שכרו ייפגע, תהיה זו פגיעה מועטה בלבד. לפיכך, המהלך צפוי להיות כרוך בהשקעה כספית מצד המדינה, בסך מיליוני שקלים בשנה.

ללא ירידה בדרגה

הנציבות גיבשה גם תוכנית מפורטת ביותר לקדנציות ורוטציות בקרב מנהלי בתי חולים - כלליים, פסיכיאטרים וגריאטרים, ומנהלים בכירים במשרד הבריאות. גם המנהלים בהם ממונים כיום לכל החיים - עד לפנסיה. כתוצאה מכך, לא נדיר למצוא מנהל בית חולים עם ותק של 15 ואף 20 שנה בתפקיד. בשירותי בריאות כללית, לעומת זאת, מונהגת כיום שיטה של רוטציות בניהול בתי החולים, והמנהלים בכללית עוברים מדי כמה שנים בין תפקידי ניהול בתי חולים ותפקידי ניהול בכירים במטה הכללית.

על פי התוכנית, משך הכהונה המרבי בתפקיד מנהל בית חולים יהיה 12 שנים: קדנציה ראשונה של שש שנים, עם אפשרות הארכה לארבע שנים נוספות בכפוף להערכת עובד טובה ואישור ועדת הרוטציה. במקרים מסוימים ניתן יהיה להאריך את כהונת המנהל לשנתיים נוספות, למשל אם המנהל נמצא בעיצומו של תהליך רה־ארגון בבית החולים או שהוא קרוב לגיל פרישה.

עם זאת, ייתכן גם מצב שבו לאחר עשר או 12 שנים בתפקיד יוכל המנהל להתמודד במכרז על משרתו הקודמת. במקרה כזה, "ועדת המיון תשקול מועמדותו, בין היתר, בשים לב למשך כהונתו בתפקיד ולהשלכות המקומיות והרוחביות העשויות להיות לקדנציה נוספת". אם ייבחר יוכל לכהן בו קדנציה נוספת אחת בלבד (שש שנים), ללא אפשרות הארכה.

בסך הכל, במקרה הקיצוני ביותר, כהונתו של מנהל בית חולים תימשך 18 שנה. השנה הראשונה לתפקיד מוגדרת תקופת ניסיון. משרתו הקודמת של הרופא תישמר לו עד תום תקופת הניסיון.

חלק מהותי בתוכנית נוגע לרוטציות, כלומר, לאחר תום הקדנציה של מנהל בית החולים הוא לא יידרש לרדת בדרגה אלא יקבל תפקיד ניהולי בכיר אחר מתוך מאגר תפקידי הניהול הבכירים של מערכת הבריאות.

"קציבת כהונה ללא החלת מנגנון רוטציה לצדו עלול לפגוע משמעותית בשאיפה ובמוטיבציה להתמודד על תפקידים אלה, ולגרום, בהיעדר ביטחון תעסוקתי, לעזיבה של פוטנציאל ניהולי את שירות המדינה לטובת מסגרות רפואיות חיצוניות מתגמלות יותר", נכתב במתווה. "שירות המדינה אינו יכול להרשות זאת לעצמו. מעבר לכך, אנו סבורים שישימות המהלך תלויה במידה רבה בקיומו של מנגנון רוטציה לצד מנגנון הקדנציה וכחלק בלתי נפרד ממנו".

איך זה יעבוד? יוגדרו שלושה אשכולות של תפקידים ניהוליים שיהוו את אשכולות הבסיס לסבבי הרוטציה: אשכול רפואה כללית, אשכול פסיכיאטריה ואשכול גריאטריה. כל אחד מאשכולות הבסיס יכלול תפקידים בבתי החולים הממשלתיים, במשרד הבריאות הראשי ובלשכות הבריאות.

כך למשל, באשכול רפואה כללית נכללות עשר משרות מנהלי בתי חולים כלליים ממשלתיים, שש משרות רופאים מחוזיים בלשכות הבריאות המחוזיות ושמונה משרות מטה במשרד הבריאות. תפקידים אלה הם למעשה הסגל הרפואי הבכיר בשירות המדינה. המנהלים אמורים לפי התוכנית לעבור בין סוגי התפקידים הללו לאחר סיום הקדנציות שלהם.

לצד שלושת האשכולות הבסיסיים יוגדר אשכול "גישור" לפתרון מצבים מיוחדים, כמו שימור הרופא עד להתפנות משרה מתאימה באשכול הרלוונטי, כהונה עד למועד פרישת חובה על־פי חוק וכדומה.

ההסתדרות הרפואית לא תמהר להתפשר

הבחירה הראשונית של המנהלים לתפקידם הראשון תהיה בהליך של מכרז פומבי שינוהל על ידי ועדה שתבחר בשניים־שלושה מועמדים סופיים. בשלב השני תכונס ועדת החלטה שבה חברים נציב שירות המדינה, מנכ"ל משרד הבריאות ויו"ר ארגון רופאי המדינה שתבחר את המועמד המתאים ביותר.

המהלך גובש בשיתוף עם כמה משרדי ממשלה וזוכה לתמיכה נלהבת של משרד ראש הממשלה ובייחוד של מנכ"ל המשרד, הראל לוקר - מה שמגביר את סיכוייו להצליח. מאידך, הוא כפוף למשא ומתן עם ההסתדרות הרפואית שנמצאת בימים אלה בתקופה רגישה של טרום בחירות, ולא בטוח שתמהר להתפשר ולהגיע להסכמים עם הממשלה. בנוסף, אין לזלזל בכוחם של מנהלי בתי החולים שסביר שיעשו מה שעשו פעמים רבות בעבר כשהנושא עלה במסגרות שונות: ינסו לעצור את המהלך.

לדברי יוני דוקן, מנהל אגף מערכות הבריאות בנציבות שירות המדינה, "חובת המדינה להביא לכך שהמנהלים העומדים בראש המערכת הרפואית יהיו המתאימים והראויים ביותר ולאורך זמן. כדי למנוע סטגנציה ולהביא להתפתחות אישית, מקצועית ומערכתית ולמנוע בריחת מוחות למסגרות חוץ־ממשלתיות נדרש שינוי תפישתי ומעשי בעניין זה".

דוקן, שעמד בראש הצוות שגיבש את המתווה, מוסיף כי "בשונה מהמתווה שהוצג בהצעת המחליטים לחוק ההסדרים ב–2013, שלפיו בתום הקדנציה מנהל בית החולים מסיים את תפקידו ופורש מהשירות (סעיף שבוטל לבסוף – ר.ל.ג), מתווה זה מאפשר לאלה שהצליחו בתפקידם לעבוד לתפקידים בכירים אחרים".

לדברי מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר, "זו לא אקסיומה שחייבים לעשות רוטציות וקדנציות - יש מנהלים שמכהנים הרבה מאוד שנים ועושים עבודה מעולה, ודווקא קציבת כהונתם תהיה הפסד למערכת". בנוסף, לדבריה, "במערכת שיש בה כמה סקטורים ורק אחד מהם נכנס למנגנונים של החלפה - זה יכול ליצור בעיות. לא הייתי רוצה, למשל, שמנהל אדמיניסטרטיבי ואחות ראשית יישארו שנים רבות בתפקידם, ורק מנהל המחלקה יוחלף, כי מי שמקבל את הכוח הוא זה שנשאר יותר שנים".

עם זאת, היא מודה כי לרוטציה יש יתרונות: "זה מונע שחיקה ומאפשר לאנשים להתקדם. באופן מסורתי ההסתדרות הרפואית היתה בעד, אבל בתנאי שישמרו למנהל על התנאים בתום הקדנציות, ושימצאו לו תפקיד רוחב מקביל. אחרת אנשים טובים לא יגיעו לניהול".

בכירים שיזכו להערכת תפקוד נמוכה
 לא ייכנסו לסבב הרוטציה

חלק בלתי נפרד מקציבת כהונות מנהלי בתי החולים במערכת הבריאות הוא מנגנון חדש של הערכת התפקוד של המנהלים.

"מנגנון זה, מעבר להיותו כלי לבחינת התאמה לתפקיד בתקופת הניסיון ולאחריה ולהצבת יעדים משימתיים לקידום הארגון, ישמש לצורך קבלת החלטות במסגרת ההיערכות לסבבי הרוטציה ובכללן אפשרויות ההשמה", נכתב במתווה הרפורמה.

בנציבות מתכוונים להתחיל להעריך ולמדוד את ביצועי המנהלים הבכירים ובכלל זה לקבוע מדדים ברורים, מהימנים ותקפים להערכת הביצועים, להציב להם יעדים משימתיים, לבצע הערכה תקופתית על־ידי מנכ"ל משרד הבריאות, קיום שיחת משוב במסגרת ההערכה וקבלת החלטות על בסיס ההערכה.

כדי שלמנגנון ההערכה יהיו "שיניים", וכדי למנוע מצב שבו מנהלים עם הערכת תפקוד בינונית ומטה ממשיכים לתפקיד חדש במסגרת הרוטציה, מציע המתווה כי כ–20% מהמנהלים בעלי ההערכות הנמוכות ביותר לא יוכנסו לסבב הרוטציה. למנהלים אלה יוצעו תפקידים אחרים בשירות המדינה. "בכך ייקבע למעשה סף כניסה לסבב רוטציה", נכתב במתווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום