יו"ר ועד עובדי הדסה מציג: העלאת שכר לעצמו - תמורת שקט

יו"ר ועד עובדי הדסה, אמנון ברוכיאן, קונן על מצבם העגום של העובדים אותם הוא מייצג, אבל לעצמו דווקא הצליח לדאוג להעלאה בשכר בזמן המשבר, כשהבטיח להנהלה שקט תעשייתי בפתיחת מגדל האשפוז

גידי וייץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אי אפשר היה לפתוח השבוע רדיו בלי לשמוע את אמנון ברוכיאן, יו"ר הוועד הפעלתן של הדסה שזועק את זעקתם של עובדי בית החולים שעדיין לא קיבלו את משכורתם החודש: "אלו האנשים שמכניסים את האוכל לפה של החולים, מנקים את הצואה שלהם, מסדרים להם את המיטה", היטיב לתאר ברוכיאן את מצוקת צוותי הסיעוד והרופאים ששכרם לא שולם. "בצעדי הבראה מבקשים לבזוז לעובדים שלנו את כספי הפנסיה שלהם ואז לפטר אותם. אם מישהו חושב שהאוצר יפנה את הצואה של החולים ויאכיל אותם במקומנו, הוא טועה".

קשה שלא לחוש הזדהות עם הדברים הקשים האלה ועם העובדים המסכנים שמצויים בין הפטיש לסדן. אבל לא בטוח שברוכיאן הוא באמת האיש המתאים ביותר לזעוק את זעקתם: במאי שעבר הודיעה הנהלת בתי החולים על כוונתה לפטר 200 עובדים. העובדים הם אלה שבדרך כלל מתבקשים לשלם את מחיר הכישלון הניהולי - אלא שבמקביל לדרישות ההולכות ותוכפות לפטר ולכרסם בתנאי העבודה של שולחיו, דווקא שופרו ללא הכר תנאי העבודה של יו"ר הוועד, איש שהנהלת הדסה הכירה מקרוב את מזגו החם.

אמנון ברוכיאןצילום: גיל יוחנן/ynet

בנובמבר 2011 נפגש אמנון ברוכיאן, שמשמש בתפקידו הרשמי כמנהל קבלה במיון, עם מי ששימש אז כמנכ"ל בית החולים, אהוד קוקיה. הפגישה הזאת התקיימה לבקשת ברוכיאן, לאחר שהמנכ"ל הקודם, פרופ' מור יוסף הבטיח לו ב-2009, במכתב כי הוחלט להתאים את משכורתו למשכורת של סגן ראש אגף: "בהתאם לכך תהיה זכאי ל–60 שעות נוספות גלובליות, 1,600 קילומטר, תשע כוננויות על, 48 שעות כוננות חו"ל בהתאם לשיבוץ בלוח הכוננויות, כל הזכאויות בהתאם לתנאים הנהוגים בהדסה... עם סיום תפקידך כיו"ר ועד העובדים תשובץ בהדסה בתפקיד ההולם את כישוריך, תוך מאמץ למצוא תפקיד לשביעות רצונך".

אלא ששכרו טרם עודכן כמובטח וברוכיאן נפגש עם קוקיה לפגישה בארבע עיניים. במהלך אותה פגישה דרש ברוכיאן תנאי עבודה של ראש אגף, כפי שלטענתו סוכם בעבר בינו לבין המנהל הקודם מור יוסף. קוקיה הבטיח לבדוק את הנושא וכעבור שבועיים פגש שוב את ברוכיאן. בסיום אותה פגישה יצא סיכום כתוב שערך קוקיה. לא ברור איך לא רעדה ידו של המנסח: "סוכם כי פרופ' קוקיה מאשר שמר ברוכיאן יקבל תנאים של ראש אגף החל מ–1 בינואר 2012, הגם שהדבר לא סוכם קודם. מר ברוכיאן התחייב שלא לעכב את פתיחת מגדל האשפוז החדש במארס 2012. פרופ' קוקיה ומר ברוכיאן הסכימו שלא הגיעו להסכמה בנושא בקשתו של מר ברוכיאן להפעיל את עגלות הקפה".

כך, במסמך פנימי של בית החולים, מתוארת ללא עידונים או שימוש בשפה מעורפלת עסקת תן וקח: יו"ר הוועד ישפר את תנאי עבודתו האישיים ובתמורה הוא מבטיח שלא לשים מקלות באחד הפרויקטים השאפתניים והבזבזניים ביותר של הדסה. תנאים תמורת שקט. עגלות הקפה המצוינות במסמך מתייחסות אגב, לדרישה של ברוכיאן שנדחתה כי הוועד יפעיל את העגלות הרווחיות בשטחי בית החולים.

העסקה בין צמרת בית החולים ליו"ר הוועד, שנועדה למנוע עיכובים בבניית המגדל, אכן יצאה לפועל. כפי שכתבה בינואר 2012 סמנכ"לית משאבי אנוש במוסד לברוכיאן במכתב שהגיע לידי "הארץ": "נעים לי להודיעך כי בהתאם להחלטת מנכ"ל הדסה, פרופ' קוקיה, בתפקידך כיו"ר מועצת העובדים תקבל החל מ–1.1.2012 תנאי ראש אגף. בהתאם לכך הנך זכאי לתנאים הבאים: דרגה: 15, שעות נוספות גלובליות: 75 שעות, כוננות: 64 לחודש, כוננות על: 42 לחודש, אחזקת רכב: 2,000 ק"מ, טלפון: 500 שיחות בחודש".

כמה חודשים אחרי שהושג הסכם זה, ביוני 2012, הגיעו הוועד וההנהלה להסכם קיבוצי שבו סוכם על תוספת מכסות של "כוננויות על" לעובדים בתפקידי מנהל מחלקה ומעלה. לצמד המילים כוננות על יש משמעות אחת - תוספת כספית למשכורת.

הפגנת עובדי הדסה, השבועצילום: מיכל פתאל

בסוף אותו החודש נשלח מייל מחברת ועד העובדים וסגנית היו"ר מירה מזרחי, אל אורלי פיקר רותם, סמנכ"לית סיעוד ומשאבי אנוש: במכתב זה נדרשה ההנהלה, בין השאר, לשלם 10 כוננויות על ליו"ר הוועד ברוכיאן, 10 כוננויות על לחברת הוועד מירה מזרחי ושתי כוננויות על לחבר הוועד אדמון חזות, זאת רטרואקטיבית מיום 1.4.2012. משמעות הדרישה היא שחלק ניכר מההטבה המשמעותית שניתנה ישולם לשלושה חברי הוועד.

היה לפחות אדם אחד שחשב שההסכמות בין ההנהלה ליו"ר הוועד אינן מוסריות - עו"ד שושנה גביש מהפירמה הנודעת ש. הורביץ, שמייצגת את בית החולים. בשלהי דצמבר שעבר כתבה עו"ד גביש לפרופ' קוקיה כי "לא ניתן בשום אופן להיענות לבקשה לתת למר ברוכיאן את כוננויות העל שהוא ביקש לעצמו, וזאת מן הנימוקים שדיברנו עליהם בשעתו. עצם העובדה שהוא כורך זאת בשיתוף פעולה היא פסולה בעיני ומדגימה את ממשות החשש ביתר שאת".

אלא שהאזהרה הזאת נפלה ככל הנראה על אוזניים ערלות, ובינואר 2013 שלח קוקיה מכתב לברוכיאן בזו הלשון: "שוחחנו בעבר לגבי בקשתך להקצות 10 כוננויות על ‏(20% מן המכסה המוקצית‏) כתוספת כוננויות עבורך. הבענו בפניך את הסתייגויותינו לנוכח הפן הציבורי של יו"ר ועד הלוקח 20% כוננויות לעצמו. הבטחת לחשוב ולחזור אלינו. משחזרת אלינו, אנו חוזרים ומביאים בפניך את הסתייגויותינו לנוכח הפן הציבורי האמור. אם בכל זאת תחליט לעמוד על דעתך, נכבד את בקשתך".

ברוכיאן מסר בתגובה כי החליט בסופו של דבר לוותר על קבלת הכוננויות האישית וכי שאר המומלצים קיבלו את שסוכם. הוא שיגר ל"הארץ" את תלוש המשכורת שלו שעומד על כ–39 אלף שקל וביקש מאתנו לעמוד על ההבדלים העצומים לשיטתו בינו לבין "תלושי השכר של ההנהלה". אביגדור קפלן, מנכ"ל בית החולים, משתכר 100 אלף שקל.

באחרונה פירסם קפלן את תלוש המשכורת שלו בקרב העובדים לאחר שברוכיאן הפיץ כי הוא משתכר 170 אלף שקל ואף פירסם זאת במודעות בעיתונות ובדיוור ישיר לכל העובדים.

אגב, המלצתו של מור יוסף לשדרג את תנאיו של ברוכיאן הגיעה רק כמה חודשים לאחר תקרית בה הרים ברוכיאן את קולו על המשנה למנכ"ל הדסה, אירוע שבגללו שיגר מור יוסף מכתב נזיפה לברוכיאן: "הובאו לידיעתי פרטי האירוע החמור בחדר האוכל שבו הרמת את קולך, השמצת וגידפת את מר יעקב שרייכמן, המשנה למנכ"ל הדסה. התנהגות זו חורגת מכל נורמה מקובלת ביחסי עובד־מעביד, ויש בה משום קריאת תיגר על מעמדו של אחד המנהלים הבכירים במוסד. אני רואה בחומרה רבה את האירוע, ולצערי אין זה המקרה הראשון. ההנהלה אינה יכולה להשלים עם התנהגות כזו שאינה מקובלת בהדסה, וחורגת מכל נורמה ומוסכמה ארגונית. אנו רואים באירוע גם משום הפרת משמעת יסודית וחמורה, והנך נדרש להפסיק התנהגות מסוג זה לאלתר".

המכתב של מור יוסף נראה על פניו כתגובה ניהולית תקיפה, אלא שכמה חודשים בלבד לאחריו, כאמור, שיגר מור יוסף מכתב נוסף ובו הבטחה לשדרוג מעמדו ותנאי העסקתו.
מוועד עובדי בית החולים הדסה נמסר: "לצערנו, הניסיון להטיל רפש ולפגוע בשמם הטוב של עובדי בית החולים היא הדרך שבה בחר לפעול מנהל בית החולים מיום כניסתו לתפקיד, וזאת במטרה לטשטש את חוסר יכולתו לספק תוכנית הבראה אמיתית. החלשת העובדים הדורשים שינוי אמיתי איננה הפתרון".

פרופ' שלמה מור יוסף ופרופ' אהוד קוקיה סירבו להגיב.

מתוך כתבה: "ההתרסקות של הדסה" שפורסמה ב-4.1.14 במוסף הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker