את מי אביגדור קפלן עדיין לא פינק?

קו ברור מחבר בין ההתרחשויות בהדסה לבין הכשלים במגזר העסקי

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים78
רותם שטרקמן

לקראת סוף בבית המשפט המחוזי בירושלים שלשום בערב, קם מנכ"ל בית החולים הקורס, אביגדור קפלן, וביקש לשאת דברים.

קפלן ניסה לשכנע את השופט דוד מינץ בעיקר בשלוש נקודות: הראשונה - שהדסה היא חדלת פירעון ואין דרך להציל אותה, אלא (מה שיאפשר להנהלה לחתוך, לקצץ, לפטר ולשנות הסכמים וסדרי עולם בחסות מצב החירום ובית המשפט).

הנקודה השנייה היא שמי שצריך לעשות את כל זה הוא קפלן בעצמו שכן הוא מנהל ותיק ומנוסה ("אני מביא 54 שנות נסיון") שביכולתו לספק את הסחורה, והנקודה השלישית היא שלצדו מבקש קפלן מבית המשפט למנות כנאמן את עורך הדין ליפא מאיר, שאותו "הוא מכיר כבר שנים רבות".

בדומה לשר האוצר יאיר לפיד - שיידרש בקרוב לחתום על צ'קים להנשמת הדסה מכספי משלם המסים - גם קפלן השתמש ב"תירוץ המשרה המפנקת" שהוא עזב רק כדי לבוא למגזר הציבורי ו. כמה מפנקת? הוא לא אמר, אבל אפשר לעשות חשבון שבשנים שבהן עבד בכלל ביטוח אצל נוחי דנקנר, עוד קורס סדרתי, הוא גרף לחשבונו הפרטי כ–60 מיליון שקל.

מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

אבל זו היתה תקופה שקפלן לא רק פונק אלא גם ידע לפנק. הוא אחראי להחלטת ההשקעה של כלל ביטוח אותה ניהל בקרן שהקים (קרן אגת) עם פרישתו מהכנסת, מה שריפד את חשבון הבנק של נוה במיליונים מכספי הציבור (בעבר עבד נוה אצל קפלן כשהיה מנכ"ל קופת חולים כללית). נוה היה מזכירה של ממשלת נתניהו הראשונה ומאוחר יותר שר הבריאות, אבל הוא הבין שעדיף לו לדלג למגזר הפרטי וליהנות מהפינוקים שסיפקו לו קפלן ודנקנר.

כמנכ"ל וכיו"ר כלל ביטוח אחראי קפלן במידה רבה לעוד כמה עסקות שערורייתיות תחת דנקנר, דוגמת זו שבמסגרתה רכשה כלל את העסק של חברו הקרוב ביותר של דנקנר, דן טהורי, תמורת עשרות מיליוני שקלים, עסקה שבגינה רשמה מאוחר יותר הפסדי עתק.

קפלן היה גם זה שיחד עם המנכ"ל שלו, שי טלמון, איפשר לדנקנר לגייס את כספי העמיתים של כלל לטובת קרן השקעות שהקים קרדיט סוויס - רק מכיוון שלדנקנר היה באותו זמן אינטרס בקרדיט סוויס.

טלמון, שהיה ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, הובא על ידי דנקנר להיות מנכ"ל כלל ביטוח (קפלן הוזז לעמדת היו"ר), מה שפינה את המקום לציון קינן, מנכ"ל הבנק הנוכחי ומי שיחד עם בן דודו של דנקנר, דני דנקנר, אישר לאי.די.בי הלוואת בהיקף עצום (כולל הלוואה פרטית לדנקנר).

הפגנה של עובדי הדסה מול משרד ראש הממשלה, אתמולצילום: אמיל סלמן

אבל מה יש לדבר על פינוקי העבר של קפלן (ודנקנר) כשעל השולחן מונחים כמה פינוקי עתיד. למשל, לליפא מאיר ולשותפו אמיר ברטוב - שניהם גם עורכי הדין שעבדו בעבור דנקנר - שאותם קפלן רוצה כנאמנים בהדסה. מאיר הוא גם עורך הדין של קופת חולים כללית (לשעבר מקום העבודה של קפלן) אבל שלא יבלבלו את המוח עם זה, כי קפלן הבטיח לשופט שאין בעיה של ניגוד עניינים.

מאיר וברטוב מצדם הודיעו לבית המשפט שהם מתכוונים להשאיר את קפלן ויחד איתו את ההנהלה של הדסה בתפקידה. איך אפשר אחרת. כמה שווה להם המינוי? כנראה שהרבה מאוד מיליונים. אבל על זה אף אחד לא מדבר בשלב זה. בכלל, היה קצת מצחיק לשמוע את ברטוב מנסה לשכנע את בית המשפט שהדסה היא חדלת פירעון ושאין לה שום סיכוי להבריא ללא הקפאת הליכים. וזה אותו ברטוב שנלחם כמו אריה להוכיח שלמרות חובות ענק של מיליארדים (פי כמה מהדסה) ואף שהוא כבר לא משלם ריביות, דנקנר, לקוחו, אינו חדל פירעון ועל בית המשפט לתת לו להמשיך להשתולל על חשבון הציבור.

אין תעלול אחד שברטוב לא ניסה כדי להשאיר את דנקנר בשליטה ללא שבית המשפט יתערב, אבל כאן, במקרה של הדסה, היה נראה שחדלות הפירעון באה לו ממש בקלות.

הקבוצות שמתחרות על בית החולים

הדיון בבית המשפט סימן די יפה את הגבולות של שתי הקבוצות המתחרות על בית החולים ואת משתפי הפעולה איתן: קבוצה אחת חזקה שעמדתה התקבלה לבסוף על ידי בית המשפט - ההנהלה והבעלים (נשות הדסה), שניסו להראות שאין ברירה אלא להכניס את בית החולים להקפאת הליכים. וקבוצה שנייה חלשה יותר - העובדים כולם שהופתעו מהמהלך ושטוענים, ולא בטוח שלגמרי בטעות - שמדובר בתרגיל כדי לכסח אותם. (עורך הדין של נשות הדסה הוא צבי אגמון, אחיו ושותפו של גיל אגמון, הבעלים של דלק רכב ושותפו מזה שנים של יצחק תשובה). הבנקים בסך הכל הסכימו לעמדת ההנהלה וגם כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), ואילו קרנות הפנסיה שחוששות שהמהלך יפגע עוד יותר בהזרמות של הדסה התייצבו לצד העובדים.

בתקשורת אוהבים להטיל את כל האחריות על המנכ"ל לשעבר, שלמה מור יוסף - והבון־טון עכשיו זה להתנגח בשר הרווחה לשעבר משה כחלון "אויב הטייקונים" שמינה את מור יוסף למנכ"ל הביטוח הלאומי - אבל מה עם כל השאר? מיהו למשל רואה החשבון של הדסה שלא הזהיר מספיק? הו כמובן, משרד סומך חייקין, אותו משרד שהעניק משירותיו הטובים גם לגנדן החברה הפרטית חדלת הפירעון של דנקנר, וגם לאי.די.בי. סומך הוא גם רואה החשבון של הבנקים שנתנו לדנקנר להשתולל, בנק הפועלים ובנק לאומי, שהיו"ר שלו, דוד ברודט, היה במשך שנים יו"ר הדסה.

ומי עוד ישב בדירקטוריון הדסה? ויקטור מדינה, שהיה יו"ר בנק המזרחי ומועמד מטעם נתניהו לתפקיד נגיד בנק ישראל, ויוסי רוזן, שהיה יו"ר קלאבמרקט כשקרסה לפני כמעט עשור והיה אחר כך מעורב בהחלטות הכושלות שהביאו לכשלים בצים ובבתי הזיקוק. רוזן, שעבד הרבה שנים אצל משפחת עופר, טיפח גם הוא חשבון בנק של מאות מיליוני שקלים. יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן ביקש (מטעם הרופאים) למנות כנאמן את אלי זוהר, עוד שחקן במועדון המצומם הזה (זוהר הוא עורך הדין של דנקנר בפרשת הרצת המניות).

בקיצור, אפשר למצוא די בקלות קו מחבר בין ההתרחשויות הכושלות במגזר הציבורי (הדסה במקרה זה) לבין הכשלים במגזר העסקי, כשאותם האנשים מדלגים בין הפרטי לציבורי - אבל תמיד חוגגים על כספי ציבור. מדובר בחבורה לא גדולה של מנהלים שיושבים בדירקטוריונים של החברות העסקיות הגדולות ובבנקים, ובמקביל ממונים לתפקידים ציבוריים וכך הם צוברים כוח וקשרים כדי לקבל עוד ג'ובים ועוד כיבודים.

מדלג נוסף הוא אהרון פוגל, שישב בדירקטוריון של הדסה ובמקביל חגג במשכורות עתק כיו"ר מגדל, עוד חברה שמנהלת כספי ציבור בהיקף אדיר. פוגל, אולי הלוחם הקולני ביותר נגד רגולציה, הוא עכשיו יו"ר אי.די.בי החדשה ומי שהחליף את דנקנר בתפקידו (השבוע התברר שדנקנר, שחייב מאות מיליונים באופן אישי, דורש 850 אלף שקל שלטענתו מגיעים לו כמצנח זהב וימי הבראה וחופשה - והמנהלים המיוחדים באי.די.בי מתכוונים לשלם לו הכל).

זלמן שובל, עוד אחד מהדירקטורים שישבו בהדסה, אמר השבוע שאחת הסיבות למצב הפיננסי של הדסה היא ההפסד של נשות הדסה בהונאת מיידוף. אז לפי שובל, שגם הוא היה פעם פוליטיקאי אצל נתניהו, המנהלים הכושלים של שוק ההון האמריקאי הם שגרמו לקריסת הדסה. ומה עם אלה הישראלים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker