מה שמותר לחברת החשמל, אסור להדסה

מה שצוות הבדיקה בהדסה מגלה כיום, בחברת החשמל כבר שכחו מזמן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. הצחקתם את מיקו - אי אפשר היה שלא לחייך אתמול במרירות למקרא רשימת הסעיפים המפורטת שמרכיבים את הגירעון שאליו נקלע בית החולים הדסה. הדמיון פשוט מדהים. אחד לאחד, הופיע כמעט כל סעיף כזה גם בדו"חות הביקורת שנכתבו במרוצת השנים האחרונות על הנעשה בחברת החשמל - ובדיוק מפליא.

בהדסה רשמו 500 עובדים כ"מנהלים" ללא תקן? בחברת החשמל אישרו "תוספת שכר פיקודית" המיועדת למנהלים, בשיעור של 2.5%–26% מהשכר ל–9,100 עובדים ול–4,100 גמלאים, המהווים 75% מכוח האדם; בהדסה רשמו שעות נוספות פיקטיביות ב–38 מיליון שקל? חובבנים. בחברת החשמל אותרו עד 4,000 עובדים שהחתימו כרטיסים בבוקר, מסרו דיווחים בעל פה על שעת סיום וגרפו מאות מיליוני שקלים בעבור שעות נוספות שלא לפי ביצוע בפועל; בהדסה העניקו ל–25 אלף עובדים, גמלאים ובני משפחותיהם טיפולים רפואיים בחינם? הצחקתם את מיקו צרפתי. בחברת החשמל נהנים 17 אלף בתי אב של עובדים וגמלאים מחשמל חינם בעלות של כ–160 מיליון שקל כל שנה; בהדסה הזרימו לרופאים 85% מהכנסות השר"פ? בחברת החשמל סיכמו ממש בימים אלה על הזרמת 15% מרווחי מיזם הסיבים לכיסי העובדים.

מה שצוות הבדיקה בהדסה מגלה כיום, בחברת החשמל כבר שכחו מזמן – לאחר שהטמיעו את החריגות האלה בהיקפים נרחבים בסדרי גודל מאלה שנהוגים בבית החולים. לכן, לא ניתן היה שלא להגיב בציניות לרמיזות המתנשאות של פקידי הממשלה באשר לנעשה בבית החולים הלא־ממשלתי, וכן לשאלה היכן היו המתריעים - שהרי מה כבר עשתה אותה הממשלה עם אינספור ההתרעות על אותם מחדלים בדיוק בחברת החשמל? כיצד טיפלה אותה הממשלה בשורת המחדלים האלה בחברה שתחת פיקוחה הישיר?

בית החולים הדסה עין כרםצילום: טס שפלן

2. מה נחשף כשמעיין המזומנים יבש? כנראה שאין זה מקרי שחוליי הדסה נחשפים רק לאחר שזרם התרומות למוסד נחלש. במשך שנים נהנה הדסה מהזרמת הכספים של ארגון נשות הדסה, אך מרגע שזה נפגע כתוצאה מהונאת מיידוף, ומעיין המזומנים יבש, החל להיחשף הבלוף שאותם הררי מזומנים היטיבו לכסות. גם כאן, לא ניתן לחמוק מהדמיון לחברת החשמל.

ביום שבו תופסק פעילות ההקמה המיותרת בחברת החשמל, המשמשת צינור להזרמת כספים עודפים שנועדו לתחזק בהסתר בורות חוסר יעילות - או אז ייחשף גם הבלוף שלה. ביום שייחשפו העלויות הריאליות של ייצור החשמל בישראל ויתבררו ממדי "התרומה" שמשיא לטובתה הכיס הציבורי כבר שנים, או ביום שבו יופסק הסבסוד הצולב בין מקטעי הפעילות של החברה - היא תקרוס בתוך שעות. לא שנים. לא בכדי לפיכך, ועד העובדים שלה נעמד כיום על רגליו האחוריות כלפי כל ניסיון לתאגד בנפרד את מקטע הייצור או ההולכה. הרי ברגע שבו יושת פיקוח חשבונאי הדוק על העלויות שרושמת החברה על הנחת קו מתח גבוה, ותיחסם האפשרות להעמיס עליו מחירי אי יעילות במקטע הייצור למשל, ייחשף במהרה לאיזה כיסים בדיוק הוזרמו המיליארדים האלה במשך שנים, בעוד שחברת החשמל צוברת גירעון גדל והולך.

3. אין חילוצים חינם - התקווה היחידה שעשויה פרשיית הדסה לשאת עבור חברת החשמל - ואולי עבור כלל החברות הממשלתיות - היא שאלה יאמצו את סיפור הבראתו התועלתני (יש לקוות) של בית החולים, בדיוק כפי שאימצו כולם את אותן דרכי תחמון תקציבי עד כה. אם משרד האוצר יתנה את חילוץ הדסה, או את הלאמתו, ביישום תוכנית הבראה עמוקה ולא מותנית בבית החולים - כך הוא צריך לנהוג גם בחברת החשמל.

כלומר, לא למכור לציבור "שקשוקה" במסווה של תוכנית התייעלות, לא לקנות התייעלות קריטית שעליה מצביעים כבר שנים על ידי תשלום צ'ופרים במיליארדים לעובדים, ולא להעמיס את כיסוי החוליים של חברת החשמל על תעריף החשמל הציבורי, כדי להמשיך ולטאטא את חריגות השכר והסבסודים הצולבים תחת שטיח "התרומות" הציבורי. הבראה שמשמעותה מציאת מעיין מזומנים נובע חדש לכיסוי חוליים לא פתורים, רק תקנה לבלוף עוד כמה שנים של שקט תעשייתי מדומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker