ההסתדרות הרפואית: "הקפאת ההליכים בהדסה היא מחטף; מתנגדים למינוי ליפא מאיר כנאמן" - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההסתדרות הרפואית: "הקפאת ההליכים בהדסה היא מחטף; מתנגדים למינוי ליפא מאיר כנאמן"

(עדכון) לטענת הרופאים, לעו"ד ליפא מאיר ניגוד עניינים "דרמטי" בשל היותו יועץ משפטי לכללית, שהיא אחת מנושיה של הדסה - מאיר קיבל תשלום של 450 אלף שקל מהדסה ■ דורשים להעביר את הדיון לבית הדין הארצי לעבודה ■ הבוקר הפגינו מאות רופאים מול לשכת ראש הממשלה בקריאה להתערבות נתניהו במשבר

39תגובות

(עדכון) ההסתדרות הרפואית (הר"י) מנסה להילחם משפטית בבקשה להקפאת הליכים שהגישה הדסה ביום שישי האחרון. הר"י הגישה הבוקר בקשה בהולה יוצאת דופן לבית הדין הארצי לעבודה בדרישה כי התביעה שהגישו הרופאים ביום חמישי האחרון תידון בבית הדין הארצי לעבודה לעבודה כערכאה ראשונה, ולא בבית הדין האזורי - למרות קיומה של בקשה להקפאת הליכים שהוגשה בבית המשפט המחוזי בירושלים. לטענת הר"י, בקשת ההקפאה הייתה מחטף ונעשתה בחוסר תום לב, והיא דורשת גם לבטל את מינויו של עו"ד ליפא מאיר לנאמן בהליך, בטענה לניגוד עניינים.

במקביל, הגישה ההסתדרות הרפואית בקשה בהולה לבית המשפט המחוזי בטענה ש"המקום והדרך הנכונים, שלא לומר היחידים, הראויים והאפשריים, על פי הדין ונסיבות העניין, לנהל ולהסדיר את הדרוש הסדרה והסכמה - זכויות עובדי הדסה - הוא בערכאה המוסמכת לכך- בית הדין האיזורי או הארצי לעבודה".

בכך מנסה הר"י למעשה לעקוף את מהלך הקפאת ההליכים, שנועד בין השאר להפעיל לחץ על העובדים ופוגע בכוח הארגוני של העובדים והרופאים, ולגרום לבית הדין הארצי לעבודה ולבית המשפט המחוזי להחריג מהקפאת ההליכים את נושא העובדים. לטענת הר"י, "פניית הדסה לבית המשפט הנכבד, במעמד צד אחד, ביום שישי, היתה מחטף פשוטו כמשמעו וניסיון להתחמק מניהול ההליך מול העובדים בפני הערכאה המוסמכת, בית הדין לעבודה".

לטענתה, "לא היה נגרע דבר, ולא היה נגרם כל נזק לאינטרס לגיטימי של הדסה, אילו הבקשה היתה מוגשת ביום עבודה והיה מתאפשר למשיבים הרלוונטיים להתייצב ולהביע עמדה ביחס אליה, לפני מתן החלטה בה. אופן התנהלותה של הנהלת הדסה בהגשת הבקשה כאמור, מהווה המשך ישיר לאופן התנהלותה בתקופה האחרונה - התנהלות כוחנית שמטרתה לכפות על רופאי הדסה (ועל עובדי הדסה בכלל) ויתורים מרחיקי לכת בזכויותיהם. התנהלותה של הנהלת הדסה בחודשים האחרונים, ששיאה בהגשת הבקשה דנן באופן המתואר לעיל, לוקה בחוסר תום לב וחוסר הגינות בוטים וחמורים".

עו"ד ליפא מאיר
תומר אפלבאום

הנאמן המיועד עו"ד ליפא מאיר קיבל תשלום של 450 אלף שקל מהדסה

ההסתדרות הרפואית לבטל את מינויו של עו"ד ליפא מאיר כנאמן בהליך הקפאת ההליכים בטענה לניגוד עניינים "דרמטי" בין תפקיד הנאמן לבין היותו יועץ משפטי לשירותי בריאות כללית. "עו"ד ד"ר ליפא מאיר ומשרדי עורכי-הדין שהוא עומד בראשו, מייצג מזה שנים את שירותי בריאות כללית. הר"י סבורה, שכללית מצויה בניגוד עניינים דרמטי כלפי הדסה בכלל וכלפי רופאי הדסה בפרט. זאת, בין היתר, על רקע פעילות השר"פ של הדסה, שכללית מתנגדת לה באופן עקבי וחריף ועל רקע העובדה שחלק נכבד מגירעונותיה של הדסה נובע מההנחות המפליגות שנתנה לקופות החולים, כללית אחת מהן.

"בנוסף, למיטב ידיעתה של הר"י, כללית נמנית על נושי הדסה. בנסיבות אלה, מינויו משרדו של עו"ד ד"ר ליפא מאיר כבא-כוחה של הדסה בבקשה דנן אומר דרשני, וחשוב מכך - מינויו של עו"ד ד"ר ליפא מאיר כנאמן בהקפאת הליכים הוא בלתי סביר, שלא לומר בלתי אפשרי ממש; לא יעלה על הדעת, שמי שמייצג, באופן קבוע ומזה שנים רבות, את אחד הנושים הגדולים של הדסה שהוא גם אחד המתנגדים המרכזיים לחלק משמעותי בפעילותה, ישמש כנאמן. עו"ד ד"ר ליפא מאיר אינו יכול לשמש כנאמן אובייקטיבי בהליך של הקפאת הליכים, כפי שמתחייב לפי הדין והפסיקה".

מאיר, העומד בראש משרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות' מייצג מזה שנים רבות את שירותי בריאות כללית - אחד מהלקוחות הגדולים של הדסה - שאחראי על 40% מהכנסותיה, ו-55% מהכנסות מקופות החולים.

מאיר שמשרדו עובד עבור הדסה מאז דצמבר האחרון, כבר קיבל תמורה נאה עבור עבודתו. לפי מידע שהגיע לידי TheMarker, בשבוע שעבר קיבל משרד ליפא מאיר מהדסה תשלום של כ-450 אלף שקל עבור שירותיו עד כה, כולל הגשת הבקשה לבית המשפט. זאת, באותו שבוע שבו שיגר המרכז הרפואי מכתב למשרד הבריאות בו הזהיר כי תוך ימים קרובים לא יהיה לבית החולים כסף לחימום ומזון. אם יאושר מאיר כנאמן, הוא צפוי לקבל סכומים גבוהים ביותר עבור עבודתו. כמה גבוהים? למשרד האוצר תשובה אניגמטית: "שכרו של בעל התפקיד יקבע בביהמ"ש. המדינה תביע את עמדתה בעניין", משיבים במשרד. כונס הנכסים הרשמי, אגב, רק ילווה את המהלך ולא יוביל אותו.

כדאי לשים לב גם למעמדו יוצא הדופן של מאיר כפי שמבקשת הדסה: על פי הבקשה, מאיר לא יקבל סמכויות ניהול = אלה יישארו בלעדית בידיה של ההנהלה הנוכחית, אלא ישמש כמעין "מוציא ומביא" שיוכל להגיש בקשות לבית המשפט. זהו מצב משפטי חריג שהופך למעשה את הנאמן לעו"ד מטעם ההנהלה, ולא למנהל.

מהדסה נמסר כי "תשלום למשרד ליפא נעשה על פי הסכם שנחתם עימם".

לדברי מזכ"לית ההסתדרות הרפואית עו"ד לאה ופנר, "רוב החוב של הדסה הוא לעובדים, ובמצב כזה לא יכול להיות שמגיעים לבית המשפט המחוזי ולא לבית הדין לעבודה. צריך לזכור שעיקר החוב הוא לעובדים - גם מבחינת מספר הנושים וגם גובה החוב - 900 מיליון שקל. אם צריך לתקן כשלים שקשורים לעובדים – המקום הוא בית הדין לעבודה".

אמיל סלמן

ביום חמישי האחרון הגישה הר"י תביעה (בקשת צד) נגד הדסה והמדינה בטענה לפגיעה קשה בזכויות הרופאים, ובין היתר הלנת שכר, הפרת ההסכמים הקיבוציים שנחתמו בין הצדדים, פגיעה בחוסר תום לב בניהול משא ומתן, צעדים חד צדדיים ומחדלים שיש בהם פגיעה קשה בזכויות הרופאים וסיכון היציבות הכלכלית של הדסה. עוד טוענת ההסתדרות הרפואית כנגד האוצר כי "הפעיל על הדסה לחץ בלתי לגיטימי כדי להביא לפגיעה בשכרם ובתנאי עבודתם של הרופאים שלא כדין, וכנגד משרד הבריאות, שנמנע מפיקוח על הביטוח המקצועי של רופאי הדסה".

לטענת ההסתדרות הרפואית, "הבקשה להקפאת הליכים מהווה שימוש לרעה בהליכי בית משפט. מדובר במהלך ציני ומכוער אשר נועד לאפשר להנהלה להשתחרר מהסכמים חתומים עם עובדיה; לכפות עליהם את רצונה; לנסות ולהתחמק מדיון בבית הדין לעבודה בהליכים קיימים התלויים ועומדים ולהעביר את הדיון בעניינם של העובדים לבית המשפט המחוזי – שם מקווה ההנהלה לזכות ב"אוזן קשבת" נגד העובדים תוך עקיפת בית הדין לעבודה והתעלמות מההליכים המתנהלים בפניו באצטלא מלאכותית ומופרכת של "הסדר נושים להצלת הדסה. מטרת ההליך אינה אלא הטלת "הלם ומורא" על העובדים".

לטענת הרופאים, "הבקשה להקפאת הליכים אינה בקשה לגיטימית, אלא ניסיון להשתמש בהליך המשפטי ובבית המשפט הנכבד כמנוף לחץ על העובדים ובתוכם, בעיקר, על הרופאים... אין זה ראוי שבית המשפט הנכבד יתן ידו למהלך אשר כל כולו נועד לביטול סמכותו ומעמדו של בית המשפט שלו הסמכות הייחודית לדון ולהכריע בסכסוך בין הדסה לעובדיה (בית הדין הארצי לעבודה – ר.ל.ג)". 

עוד טוענים הרופאים כי "אין כאן הסדר נושים ואין כאן הליך שנועד לקדם הסדר נושים. הנושא האחד והיחיד שבדעת הנהלת הדסה ל'טפל' ולהסדיר הוא כפיית דעתה ורצונה על העובדים. הנהלת הדסה מעוניינת ב'הקפאת הליכים דה לוקס, שבמסגרתה דבר בהדסה לא משתנה – לא בעלי השליטה ולא ההנהלה. רק העובדים הם הנאשמים ומושאי הביקורת, זאת בשעה שהאשמה העיקרית למצבה של הדסה צריכה ליפול על הנהלתה. ההליך הראוי בנסיבות העניין הוא הליך בדיקה וחקירה של אחריות הנהלת הדסה בשנים האחרונות למצבה של הדסה. הנהלת הדסה מעוניינת להסיט את האש מעצמה לעובדים". 

"רק נתניהו יכול לסיים את המשבר"

מאות רופאי בית החולים הדסה, הנמצא בסכנת קריסה, הפגינו היום בירושלים. הרופאים קראו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב במשבר ולהביא להצלת בית החולים. ההפגנה התקיימה על רקע שביתה כללית בת שעתיים של הרופאים בכל בתי החולים בארץ, כהזדהות עם עמיתיהם בבית החולים הדסה. המפגינים נשאט שלטים, שבהם נכתב: "להציל את הרפואה בהדסה" ו"ראש הממשלה, תתערב להצלת הרפואה בהדסה".

הנואמים בהפגנה אמרו כי "הממשלה מנסה להוריד אותנו על הברכיים. נכון שהיו כשלי ניהול בהדסה, אבל זה בית חולים שמשרת אוכלוסיה גדולה מקרב תושבי ירושלים וגם מחוצה לה. בחודש האחרון קיבלנו רק מחצית משכרנו. אנחנו בעלי משפחות שנאלצים לקחת כסף מההורים".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שהשתתף בהפגנה, דחה את הניסיון להציג את הרופאים כאחראים למצב הנוכחי בהדסה. לדבריו, "הרופאים לא גנבו כסף מהדסה, אלא להיפך. על ראש הממשלה להתערב. רק הוא יכול לתת את ההוראה לסיים את המשבר".

באותה שעה החלה בגן מאיר שבמתחם בית חולים הדסה אסיפת מחאה של עובדי המינהל והמשק בבית החולים, בהשתתפות נציגי ההסתדרות, במהלכה עבד בית החולים במתכונת חירום. נציגי ההסתדרות הבהירו שאם לא ישולם שכר העובדים, לא יתנהל משא ומתן ובית החולים יושבת החל ממחר.

במקביל, הודיע פרופ' ציון חגי, יו"ר ארגון רופאי בתי החולים של שירותי בריאות כללית, על תמיכה מלאה של רופאי בתי החולים בכללית במאבקם הצודק של רופאי בית החולים הדסה. לדבריו, "רופאי בתי החולים של הכללית מוחים על כוונת משרד האוצר בראשות יאיר לפיד לפגוע בבית החולים הדסה ולגרום לקריסתו וכתוצאה מכך לפגיעה קשה ברופאים ובחולים. מרכז רפואי הדסה הוא בית חולים עם מסורת רבת שנים של מצוינות רפואית ומועסקים בו רופאים מהשורה הראשונה ולא ניתן את ידנו לפגיעה בעמיתנו שמבצעים מלאכתם במסירות אין קץ.

"הממשלה נוהגת בבריונות ובצעדים חד צדדיים שכן האוצר דורש מינוי נאמן חיצוני שיביא לפגיעה בחולים ובעובדים מכיוון שיפעל רק ממניעים כלכליים ולא לטובת החולים. "אנו רופאי בתי החולים של הכללית נחריף את צעדינו ככל שדרישתנו למשא ומתן הוגן עם נציגויות העובדים ורופאים בהדסה לא יתקיימו".

ברקת: פועל מאחורי הקלעים לסייע במו"מ

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, קרא לכל הצדדים הנוגעים למשבר בבית החולים הדסה לשתף פעולה ואמר כי "בית החולים הדסה הוא חלק בלתי נפרד מירושלים וממדינת ישראל ואסור לנו לתת לו לקרוס", ברקת הוסיף כי "מאז החל המשבר אני פועל רבות מאחורי הקלעים ונמצא בקשר עם הנהלת הדסה, ארגוני הרופאים והעובדים ובכירי משרדי האוצר והבריאות, בכדי לסייע לצדדים במשא ומתן להצלת בית החולים ואמשיך לסייע לצדדים ככל שיידרש".

עוד ציין ברקת כי "בית החולים הדסה הוא מבתי החולים המובילים בארץ ובעולם, הוא מוביל במחקרים קליניים ובמציאת דרכים חדשות להבנת תהליכים רפואיים, באבחון ובטיפול. הדסה מנהל בשיתוף האוניברסיטה העברית חמישה מוסדות אקדמיים במקצועות הרפואה, ומהווה גורם מאחד בין כל הדתות וכל המגזרים בירושלים"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#