המספרים נחשפים |

השר"פ בהדסה: הכנסות של 254 מ' ש'; 40 מ' ש' לבית החולים - 214 מ' ש' לרופאים

בקשת הקפאת ההליכים שהגישה אתמול הדסה משרטטת תמונה של עיוותי שכר קשים כמו טיפולים על חשבון הדסה ל-25 אלף פרסונל, קידומי דרגה ושעות נוספות פיקטיביים ו-500 עובדים שמקבלים שכר מנהלים למרות שאינם כאלה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

בשנת 2013 היו הכנסות (הרפואה הפרטית) בהדסה 254 מיליון שקל. מתוכם, קיבל בית החולים כתקורה רק 40 מיליון שקל. כל השאר - 214 מיליון שקל - הגיע לכיסי הרופאים. השר"פ בהדסה מתנהל בתשתיות בית החולים, ובחלקו מתחיל בשעות הבוקר  בשעות בהן הרפאים מקבלים גם את שכרם הציבורי. הנתון המדהים הזה על חלוקת השלל בשר"פ הוא רק דוגמא אחת מיני רבות לכשלים המפורטים לבית המשפט המחוזי בירושלים.

הבקשה היא מסמך מאלף, המשרטט בחדות את הכשלים הרבים שהביאו לקטסטרופה שבה המוסד הירושלמי המפואר נמצא על פי התהום עם גירעון של 1.3 מיליארד שקל. בין השורות, ולעיתים אף באופן מפורש, מאשימה ההנהלה הנוכחית של הדסה את ההנהלה הקודמת במחדלים שהביאו את הדסה למצבה הנוכחי.

הגירעון התזרימי הנוכחי של הדסה עומד על 300 מיליון שקל, אך זוהי בעצם אשליה אופטית: בבקשה מצוין כי הדסה קיבלה באחרונה מקדמות על חשבון שנת 2014 בעשרות מיליוני שקלים מקופות החולים, הות"ת ונשות הדסה, דחתה תשלום דמי הבראה ופרסה תשלומים לספקים – סכומים שתידרש להשיב השנה. כך שב-2014 צפוי הגירעון התזרימי שלה לנסוק ל-560 מיליון שקל.

הפגנה של עובדי הדסהצילום: טלי מאייר

הבקשה מתמקדת בכשלים בתחום כוח האדם בעיקר, אך גם בכשלים ניהוליים של הנהלות קודמות של המוסד. בשורה התחתונה, היא מציירת תמונה של מוסד שסובל משילוב בין עודף כוח אדם "בכל סקטור בהשוואה לבתי חולים אחרים" לבין תנאי שכר מעוותים שיהיו חייבים להשתנות כדי להבריא את המוסד.

איך הגיעה הדסה למצב הנואש הזה?

שלטון ועד עובדי המנהל והמשק: קובע קידום ושכר לעובדים

עובדי רנטגן שעלות שכרם היה עד לפני כמה חודשים 100 אלף שקל לחודש (היום 25 אלף שקל), עלות שכר ממוצע של מפקח ניקיון - 19 אלף שקל, עלות שכר של 18 אלף בממוצע למזכירה בכירה ועוד. בהדסה, לצד עובדים בשכר מינימום, יש גם לא מעט עובדי מינהל ומשק מתחומים שונים ששכרם גבוה משמעותית ביחס לשכר המשולם למקביליהם בבתי חולים במגזר הציבורי.

לוועד עובדי המינהל והמשק בהדסה יש סמכות להחליט על קידום עובדים: "לוועד ניתנה מכסת קידומים שנתית, לפיה ראשי הוועד יכלו למעשה לקדם עובד כמעט על פי שיקול דעתם", כותבת הדסה. "כתוצאה ממנגנון זה, קיימת בחברה חריגה יוצאת דופן בהיקף העובדים המשתכרים מעבר להגדרת התפקיד שלהם".

מה היקף החריגה? לפי בדיקת הדסה, יש במרכז הרפואי כ-400 תפקידי ניהול, אולם קיימים כ-900 מקבלי שכר מנהלים. במילים אחרות, 500 עובדים שאינם מנהלים מקבלים שכר כמנהלים. "מדובר בתוספת חודשית לעובד בסך אלפי שקלים, אשר תינתן לו עד מועד פרישתו. כך גם לגבי חלוקת כונניות על ואחזקת רכב לעובדים", קובעת הדסה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

כוננויות מנהליות לכו-לם: 41 מיליון שקל בשנה

אופיו של בית החולים מחייב הפעלתו במצבי חירום בלתי צפויים שדורשים לעיתים זמינות מיידית של צוותים רפואיים ומינהליים. לפיכך, מקבלים גם עובדי המינהל והמשק וחברי הנהלה בכירים כוננויות (שעות שבהן העובד אמור להיות זמין לקריאה מיידית). אלא שעם השנים, מגלה הדסה, הגדרת "כוננות מנהלית" הורחבה עד כדי כך שהיא כוללת בתוכה חלק ניכר מהעובדים - גם כאלה שתפקידם אינו דורש שעות כוננות מנהלית. כך למשל כל עובדי מנהל ומשק בדירוגים אחיד, מח"ר, מהנדסים, טכנאים, ועוד זכאים ל-48 כוננויות מנהליות בשנה. מנהל מחלקה זכאי ל-132 כוננויות, סגן מנהל אגף זכאי ל-48 כוננויות מנהליות (בנוסף ל-9 כוננויות על, וסגן מנהל אגף בכיר זכאי ל-64 כוננויות מנהליות (בנוסף ל-19 כוננויות על).

שלמה מור יוסף, לשעבר מנכ"ל הדסהצילום: אמיל סלמן / ג'יני

כתוצאה מכך, "עובדים רבים שתפקידם אינו דורש להיות בכוננות מינהלית, ואף בפועל הם אינם נדרשים להיות כוננים וזמינים, מקבלים שכר בעבור רכיב שכזה", כותבת הדסה. "והנה, שוב ניכר הדפוס החוזר... לפיו הדסה משלמת הטבות וכספים לעובדים באופן המשית עליה עלויות כספיות נכבדות. מנגד, העובדים אינם נותנים בתמורה דבר לחברה".

לטענת הדסה, הסכם ההבראה מחייב צמצום של לא פחות מ-95% ממכסת הכוננויות של עובדים שבמסגרת תפקידם אינם נדרשים להיות בכוננות וזמינות אמיתית. צעד זה עשוי לחסוך כ-40 מיליון שקל בשנה לבית החולים.

"קידום על הנייר": 12 מיליון שקל

322 עובדים קיבלו במהלך השנים בהדסה קידום בדרגה או הטבות "כאילו" קודמו בדרגה, שמשמעותם תנאי שכר טובים יותר, למרות שבפועל הם ממשיכים לבצע את אותו התפקיד בדיוק, "ללא כל שינוי או תרומה נוספת להדסה". איך זה קרה? מרבית העובדים בהדסה מועסקים בדירוג דרגה, ודרגתם שממנה נגזר שכרם אמורה להשתנות על פי ותק, שינוי בתפקיד או כתוצאה מקידום אישי. "(נוצרה) רעה חולה בהדסה... כאשר מעוניינים לתת לעובדים הטבות שכר וקידומים אישיים, נהוג לתת להם תנאים ודירוגים שכלל אינם הולמים את מהות תפקידם... כפועל יוצא מכך, עובדים מקבלים הטבות "כאילו" קודמו לתפקיד בכיר יותר. הדבר בא לידי ביטוי במכסה גדולה יותר של כוננויות, שעות נוספות גלובאליות וקצובת רכב. לעיתים הם מוצמדים לדרגה גבוהה יותר במתח הדרגות, על כל התנאים הנלווים לכך. עולה מכך, כי החברה סופגת עלויות והפסדים לכיסה, אך לא גוזרת שום יתרון ותועלת כתוצאה מקידומו הוירטואלי ("קידום על הנייר") של אותו העובד".

פרופ' אהוד קוקיה, לשעבר מנכ"ל הדסהצילום: שרון בוקוב

כך, למשל, על פי הבקשה 14 עובדים בהדסה זכאים לקבלת תנאי שכר והטבות של ראש מדור ו-10 עובדים יקבלו תנאי שכר והטבות של מנהל מחלקה, אף שבמסגרת עבודתם הם אינם מבצעים תפקידים כאלו. בנוסף, בהסכם משנת 2012 נקבע כי ינתנו תנאים של מנהל מחלקה ל-10 עובדים בהדסה, למרות שבפועל הם לא ימלאו שום תפקיד שכזה. תנאים אלו יזכו אותם בקבלת שעות נוספות גלובאליות, מכסת רכב, טלפון וכוננויות.

שעות נוספות גלובליות פיקטיביות: 39 מיליון שקל

עובדי הדסה זכאים על פי הסכמים קיבוציים לקבל שעות נוספות גלובאליות שמשולמות גם בעת היעדרות - למרות שלדברי הנהלת הדסה "מרביתם כלל אינם נדרשים, מבחינה פרקטית, לבצע שעות נוספות במסגרת עבודתם". במילים אחרות, זוהי הטבת שכר שלרוב אין קשר בינה לבין ביצוע שעות נוספות בפועל. "תחת הטבה זו, או ליתר דיוק, תחת כשל זה, כלולים מרבית הסקטורים של עובדי המינהל והמשק של החברה: עובדי דירוג אחיד, מח"ר, מהנדסים ועובדי מעבדה, שהיקף עבודתם עולה על 50% משרה", נכתב בבקשה. "יוצא אפוא, כי מכיסה של הדסה נגרעות עלויות גבוהות תחת כותרת של 'שעות נוספות גלובליות', אשר אין מאחוריהן דבר וחצי דבר, ואילו החברה מצדה אינה מקבלת כל תמורה בגין כך".

הרופאים: משמרת שנייה שמתחילה ב-12, שר"פ בשעות הבוקר

גם באופן התגמול של רופאי הדסה נחשפים בבקשה עיוותים קשים, חלקם מוכרים וחלקם מוכרים פחות: אולי החמור ביותר הוא שניתוחי שר"פ, שעליהם מקבל הרופא תמורה פרטית, מתבצעים גם בשעות הבוקר – שעות בהן הוא מקבל את שכרו הציבורי. במילים אחרות, בניתוחי שר"פ שמתבצעים בשעות הבוקר הרופא מקבל שכר כפול – שכרו הציבורי מהדסה ושכרו בשר"פ. בנוסף, לא רק ניתוחים גדולים וארוכים מתחילים לפני תום שעות העבודה הרגילות, אלא גם מרפאות השר"פ ש"בפועל ניתן אישור להתחיל את פעילותן בשעה 15:00 ולעיתים אף בשעה מוקדמת יותר".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

בנוסף, קובעת הדסה כי הרופאים מקבלים שכר נוסף על ביצוע ניתוחים ופרוצדורות במשמרת שנייה, אף שהמשמרת השניה הזו אינה מתחילה בתום שעות העבודה הרגילות, אלא במחצית השניה של שעות העבודה הרגילות - "ולעיתים בשעה 12:00 בצהריים". גם במקרה כזה הרופא מקבל בשעות החפיפה שכר כפול: עבור משרתו המלאה ועבור הניתוח במשמרת השניה.

אסיפת הרופאים של הדסה, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד קובעת הדסה כי מחלקות שונות בבית החולים קיבלו אישור לתשלום עבור רופא כונן נוסף בכל יום, מעבר למכסת הכוננויות הרגילה. בדרך כלל, אלה הם הרופאים הבכירים במחלקה. ואולם, זוהי למעשה הטבת שכר ולא יותר: "הכונן הנוסף אינו פעיל על פי רוב, ומי שנקרא בפועל הוא הכונן הראשון", אומרת הנהלת הדסה.

כשל ניהולי – הנחות מפליגות לקופות החולים: 300 מיליון שקל

הדסה לא חוסכת בביקורת על הנהלות הדסה הקודמות, בדגש על תקופת כהונתם של שלמה מור יוסף ואהוד קוקיה (שמם לא מוזכר אך תקופת הניהול שלהם מודגשת) כמנהלי המוסד: "העדר מדיניות ברורה של הנהלתה הקודמת של החברה בנושאים מהותיים, מבנה ארגוני לא מוסדר – הן בצד המנהלי והן בצד הרפואי – חוסר במידע ניהולי והעדר יכולת דיווח אפקטיבי, כל אלה הביאו לידי קבלת החלטות אשר החלישו את חוסנה הפיננסי של החברה בשנים האחרונות", נכתב בבקשה.

הביקורת המרכזית כלפי ההנהלה במישור הפיננסי, מתייחסת להנחות המפליגות שניתנו לקופות החולים: "די לציין בהקשר זה, כי משנת 2005 ועד לשנת 2012 הסכמי הדסה עם קופות החולים הביאו להפחתה ריאלית של פוטנציאל ההכנסות בסכום העולה על כ- 300 מיליון שקל בשנה - סכום, שמשקף את סך הגירעון השנתי של הדסה!", נכתב בבקשה.

כיצד זה קרה? לא נכנסת לפרשנות, אך מראה את הנתונים: "בהסכמי ההתקשרות של החברה עם קופות החולים לשנים 2011–2013... ניתנו לקופות החולים הנחות הגבוהות משמעותית מההנחות המקובלות בענף. בעוד שיעור ההנחה הממוצע על מחזור הפעילות בבתי החולים הממשלתיים מסתכם בכ-18.8% בלבד, שיעור ההנחה על מחזור הפעילות בבתי החולים של הדסה הסתכם בשנת 2012 בכ-26.4%".

פרסונל: 25 אלף עובדים ומשפחותיהם זכאים לטיפול חינם - על חשבון הדסה

עוד לפני קום המדינה נקבע בחוקת הדסה כי עובדיה, גמלאיה ובני משפחותיהם זכאים לשירות רפואי חינם בהדסה. עם השנים הלך ותפח מספר הזכאים לטיפול חינם על חשבון הדסה והגיע עד 25 אלף איש ואישה. גם בשנת 1995, עם החלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לא תוקנה חוקת הדסה כראוי, אלא חלקית בלבד. כך, נכון להיום, עובדי הדסה וגמלאיה משלמים למדינה מס בריאות כחוק, קופות החולים בהן הם חברים מקבלות כספים עבורם, אך מי שנושא בעלות הטיפול בהם היא הדסה – למעט השתתפות של 25% מצד הקופות.

שביתה בבית החולים הדסה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker