ועדת גרמן על שולחן הניתוחים: האם תצליח להביא בשורה למערכת הבריאות?

לאחר שמערכת הבריאות נכנסה למצב הקפאה למשך חודשים ארוכים בציפייה למוצא פיה של ועדת גרמן, קשה להניח שהמלצות הוועדה, שבראשה עומדת שרת הבריאות, יהיו פחות מדרמטיות ■ סיכום ביניים של הוועדה המסקרנת, שתשפיע על הבריאות של כולנו

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

שרת הבריאות, יעל גרמן, נמצאת בסוג של מלכוד: כבר שבעה חודשים שהוועדה שבראשותה, הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, מתכנסת כמעט כל שבוע כדי לדון בדרכים לסייע לרפואה הציבורית בישראל, ומסקנותיה צפויות להיות מוגשות רק בעוד כמה שבועות.

בזמן הזה, טוענים רבים במערכת הבריאות, המערכת נכנסה ל"מצב המתנה", וכמובן שלא בוצעו רפורמות או צעדים משמעותיים במשרד הבריאות. בשבועות האחרונים נכנסה הוועדה ל"מאני טיים": אחרי שסיימה לשמוע את עדויותיהם של כל הבכירים (וגם הפחות בכירים) במערכת, הגיע זמן ההחלטות.

אז איפה פה המלכוד? אחרי שכמעט שיתקה את המערכת, יצרה ציפיות עצומות בקרב הציבור והשחקנים הבולטים בתחום וקיימה אינספור ישיבות בדלתיים סגורות – אפשרות שבה הוועדה תסתיים ללא צעדים משמעותיים או רפורמה גדולה, היא כמעט בלתי אפשרית. גרמן תואשם בכך ששיגעה את המערכת לחינם ושביזבזה את שנת כהונתה הראשונה, והצעד המשמעותי והיומרני ביותר שלה בתפקיד –הקמת הוועדה – יוכרז כישלון.

לכן, בכל הזהירות המתבקשת, נהמר כי מסקנות ועדת גרמן יהיו דרמטיות ומשמעותיות - אך לאיזה כיוון? האם יוחלט להעמיק את המגמה הקיימת של תשלומים פרטיים מכיסו של הציבור עבור רפואה כדי לפתור לכאורה בעיות של מחסור במשאבים במערכת הציבורית? או שדווקא להפך, יוחלט לחדד את ההפרדה בין הרפואה הפרטית לציבורית, כדי למנוע תופעות של אי שוויון במערכת הציבורית? זהו, למעשה, המאבק הרעיוני והערכי הגדול שמתרחש בתוך הוועדה ויוכרע בקרוב.

הנה סיכום ביניים של כל התחומים שבהם עוסקת הוועדה - ושל התוצאות המסתמנות הנוגעות להם בדיוני הוועדה.

שירות רפואי פרטי

שרת הבריאות, יעל גרמן, ומנכ"ל משרדה, רוני גמזוצילום: אמיל סלמן

שאלת השאלות שעומדת בפני ועדת גרמן, והנושא שריכז את מרב תשומת הלב הציבורית בחודשים האחרונים, היא שאלת השר"פ (שירות רפואי פרטי) – שם קוד לבחירת רופא בתשלום בתוך בתי החולים הציבוריים. על הדיאגנוזה מסכימים כנראה כולם: קיימת זליגה של רופאים וחולים מבתי החולים הציבוריים לפרטיים, ומנגד חדרי ניתוח שעומדים ריקים בשעות אחר הצהריים בבתי החולים הציבוריים – במקביל לתורים ארוכים לניתוחים בבתי חולים אלה. החולים מעוניינים לבחור את הרופא שינתח אותם, ולא פחות מכך – לא רוצים לחכות שבועות וחודשים בתור לניתוח במערכת הציבורית. התוצאה היא עלייה בכוחם של בתי החולים הפרטיים והרופאים שעובדים בהם אחר הצהריים, לצד התייבשות אטית של המערכת הציבורית.

הוויכוח הגדול הוא על התרופה הנכונה למצב, והגישות מתחלקות לשלוש עיקריות:

1. שר"פ במימון הביטוחים המשלימים בעיקר - גישה שאותה דוחפים מנהלי בתי החולים הממשלתיים, ומוצאת אוזן קשבת אצל חלק מחברי הוועדה ובראשם יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. אפשרות זו מגיעה בכמה צורות: החל משר"פ מלא, כפי שמתרחש במרכז הרפואי הדסה, ועד לשר"פ חלקי ומפוקח עם סבסוד לנטולי ביטוח משלים.

2. השארת העיקרון של אי בחירת רופא ברפואה הציבורית, ובמקביל הטלת מגבלות על הרפואה הפרטית, כמו תקרת צריכה בביטוחים המשלימים או הגבלת מספר הניתוחים הפרטיים. זו הגישה שמשרד האוצר מצדד בה.

3. הכנסת אלמנט של בחירה לבתי החולים הציבוריים, בלי תשלום מהכיס של הציבור. מודלים שונים של בחירה כזו עלו על שולחן הוועדה: החל מבחירת רופא ללא תשלום, ועד לבחירת מנתח מתוך קבוצה של מנתחים בכירים, או בחירה לפי ותק. כל האפשרויות האלה כרוכות כמובן בתוספת תקציב של מאות מיליוני שקלים, שתאפשר להשאיר את הרופאים אחר הצהריים בבית החולים בהיקף שיאפשר הפעלה סבירה של בית החולים. אם שוללים את האפשרות של תשלומים פרטיים, תקציב זה יכול להגיע משני מקורות: תקציב המדינה או העלאת מס בריאות. לאפשרות זו תומכים רבים, החל מארגוני זכויות אדם ועד שירותי בריאות כללית. גם בוועדה יש לכך תמיכה, שכרגע נראית במשקל סגולי שווה לתמיכה בשר"פ.

הערכת TheMarker: מאחר שנראה כי הוועדה חצויה בנושא השר"פ, קשה להמר כיצד זה יסתיים, אם כי לאור עוצמת ההתנגדות הציבורית לשר"פ, עוצמת ההתנגדות בכנסת והאמירות הנוקבות מצד היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ בנושא – קשה יהיה לוועדה להחליט על שר"פ. האפשרות השנייה תגרור מלחמת עולם בתוך מערכת הבריאות (למשל, מצד ההסתדרות הרפואית ואסותא) ולא תסייע לפתור את בעיית התורים במערכת הציבורית. לפיכך, האפשרות השלישית סבירה יותר - אך גם היא צפויה להיתקל בקשיים, ובראשם חוסר רצון של האוצר להוסיף תקציב שיופנה למשכורות לרופאים, שנתיים לאחר ההסכם האחרון עמם.

ביטוחים משלימים

אם הבשורה הגדולה של הוועדה לא תגיע מכיוון השר"פ, יש סיכוי לא רע שדווקא בגזרה השקטה יותר של ועדת גרמן, תת־הוועדה שעוסקת בנושא הביטוחים המשלימים, יהיו הפתעות. גורלם של הביטוחים המשלימים, שהם "הדלק" של הרפואה הפרטית, שלוב, עם זאת, בנושא השר"פ: אם הוועדה תחליט על שר"פ, הביטוחים המשלימים רק יתחזקו (והפרמיות שלהם יעלו). לעומת זאת, אם יוחלט להשקיע כסף בתוך המערכת הציבורית, יש סיכוי שחברי הוועדה יחליטו לבטל את פרק הניתוחים בביטוחים המשלימים כדי לצמצם את היקף השימוש ברפואה הפרטית, ואולי גם כדי להפנות את הכסף שייחסך אל תקציב הבריאות (באמצעות הגדלת מס בריאות בשיעור זהה, למשל).

הוועדה דנה גם בעוד רעיונות, חלקם קיצוניים - כמו ביטול הביטוחים המשלימים לחלוטין והכנסת כל השירותים לסל הבסיסי, או יצירת פוליסות אחידות לקופות החולים.

הערכת TheMarker: יש סיכוי טוב שלאחר ועדת גרמן הביטוח המשלים ישתנה משמעותית.

תיירות רפואית

התיירות הרפואית בישראל, שמתנהלת במחשכים ובלי מידע מלא על אופן הפעלתה, מגלגלת כבר יותר מחצי מיליארד שקל בשנה בבתי החולים הציבוריים. התלות הכלכלית בה מצד בתי החולים וההתלהבות הבלתי מוסתרת של אנשי משרד ראש הממשלה מ"ענף היצוא" הזה, לא משאירות יותר מדי מקום לספק: ועדת גרמן לא מתכוונת להכריז על חיסולה של התיירות הרפואית, שהיא רפואה פרטית לכל דבר בתוך בתי החולים הציבוריים, אלא למסד אותה.

הוויכוח הגדול יהיה סביב תנאי ההפעלה של התיירות הרפואית: עד כמה להגביל אותה? באיזה היקף לקיים אותה? האם ההגבלות יהיו ברמת בית החולים כולו או המחלקה? באחרונה, בעקבות תחקיר "עובדה" על איכילוב והביקורת שנמתחה על משרד הבריאות על כך שהתחום אינו מוסדר, פירסם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, נוהל מפורט בנושא, וקומם עליו את מנהלי בתי החולים - לאחר שקבע כי רופאים לא יוכלו לקבל תמורה גבוהה יותר עבור טיפול בתייר לעומת חולה ישראלי. גם הנוהל הזה פתוח לשינויים של הוועדה.

הערכת TheMarker: התיירות הרפואית תמשיך להתקיים – הוויכוח הוא על ההיקף ושיטת ההפעלה.

כפל התפקידים של משרד הבריאות

כפל הכובעים של משרד הבריאות – בעלים של בתי חולים ורגולטור – הוא בעיית יסוד של מערכת הבריאות, שנדונה כבר עשרות שנים בפורומים ובוועדות למיניהן. הפעם קיבלה עליה את התפקיד הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, רונית קן, שעומדת בראש הצוות שבוחן את הדרך להפריד בין המשרד לבתי החולים. ארבע אפשרויות עומדות בפני הוועדה בנושא זה: להשאיר את המצב כמו שהוא; להעביר חלק מבתי החולים לידי קופות החולים (בדומה לבעלות של שירותי בריאות כללית על בתי חולים); לתאגד (להפוך לתאגידים) את בתי החולים; או להקים רשות אשפוז, שתהיה אחראית לפיקוח על בתי החולים, כשבמקביל משרד הבריאות ישאיר בידיו את תפקיד הבעלות בלבד.

הערכת TheMarker: האפשרות הסבירה והקלה ביותר ליישום היא הקמת רשות חדשה לפיקוח על בתי החולים, שתגרום להם להיות כפופים סוף סוף לרגולטור שבאמת מצליח לפקח עליהם.

החולה במוקד

ויש גם צעדים שהוועדה יכולה להחליט עליהם שאינם כרוכים בתוספת תקציבית, אך ישפרו מאוד את השירות ואת ההרגשה של החולה, שמקומו מעט נפקד מהדיון בחודשים האחרונים. צעד שכזה הוא, למשל, הגברת השקיפות במערכת: פרסום התור לניתוחים בכל בתי החולים בזמן אמת באינטרנט יעודד תחרות בין בתי החולים וכמעט בוודאות יביא גם לקיצור תורים.

צעד נוסף ומשמעותי, שלא חייב לעלות כסף אך עשוי לשנות מהותית את תחושת המטופל, הוא פשוט ליידע את המטופל כמה ימים לפני הניתוח מי יהיה המנתח שלו. לעתים, עצם תחושת חוסר השליטה הכרוכה באי ידיעה מי יהיה המנתח גורמת למטופלים לשלם כסף עבור ניתוח פרטי, בעוד שאם היו יודעים מראש מי יהיה המנתח, היו מוותרים על כך בשמחה.

נושא נוסף שהוועדה חייבת להתייחס אליו הוא הרחבת הבחירה: שילוב של שקיפות במערכת התורים עם הרחבת יכולת בחירת בית החולים יעשה פלאים לתחרות בין בתי החולים וישפר את השירות למטופל. בחירת מוסד מטפל כרוכה אמנם בעלות תקציבית מצד קופות החולים, שהגמישות שלהם בהפניות תיפגע, אך יש גם מי שטוען שלא מדובר בעלות גבוהה כל כך. שקיפות ובחירה אולי יאתגרו את המערכת, את מנהליה ועובדיה – אך יבטיחו כי האיש הקטן, בסוף שרשרת הייצור, יהיה במוקד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker