"אלה הרופאים מהטובים במדינה - השעייתם תהיה מכה לחולים"

"התוצאה תהיה שהם ינתחו בבתי חולים פרטיים בלבד, ומי שאין לו כסף או ביטוח פרטי לא יוכל להגיע אליהם", טוענת מנכ"לית מדיקס בעקבות תחקיר "עובדה" שחשף כי רופאים באיכילוב ביקשו לקחת כספי מטופלים לכיסם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

לצד גל הגינויים והפעולות שננקטו אתמול נגד הרופאים בעקבות תחקיר "עובדה", נשמע גם קולם של אנשים רבים המודאגים ממה שצפוי לשלושת המנתחים בעתיד, ובעיקר מההשפעה שיהיה לדבר על המטופלים הזקוקים להם.

"אין ספק שהשלושה פעלו באופן בלתי חוקי ולא אתי שלא עומד בשום מבחן - ועל כך הם צריכים לתת את הדין, אבל חשוב לטפל במחלה עצמה ולא בסימפטום שנראה בתחקיר", אומרת סיגל עצמון, מנכ"לית מדיקס, חברה המלווה חולים עם מחלות קשות.

לדבריה, השעייתם של הרופאים, ובעיקר של קונסטנטיני ורם, שהם "שני עמודי התווך של הנוירוכירורגיה בישראל", תהיה מכה בראש ובראשונה לחולים: "אלה הרופאים מהטובים שיש במדינה, והשעייתם תגרום לנזק בלתי הפיך למערכת הבריאות בישראל ולחולים. התוצאה תהיה שהם ינתחו בבתי חולים פרטיים בלבד, ומי שאין לו כסף או ביטוח פרטי לא יוכל להגיע אליהם".

פרופ' שלומי קונסטנטיניצילום: דודו בכר

בנוסף, לדבריה, "לאסותא ולמדיקל אין את הקיבולת של חדרי הניתוח להעמיד לרשותם של השניים כפי שהם מנתחים כיום - ולכן גם הפרטיים וגם הציבוריים ייפגעו. אסותא לא יכולים לתת לפרופ' רם לנתח ארבע פעמים בשבוע מהבוקר עד אחר הצהריים, כך שהתור אליו בהכרח יתארך".

לטענתה של עצמון, "המערכת כולה רקובה, וצריך לתקן אותה לפני שתולים את הרופאים ביחד עם החולים. ראינו בתחקיר רופאים שהסתנוורו מהכסף. אבל זה רק הסימפטום של המחלה האמיתית: תיירות מרפא בבתי החולים הציבוריים. בכל בתי החולים מופעל על הרופאים לחץ לנתח את החולים במסגרת בתי החולים הציבוריים ולא בפרטי - כדי להגדיל את ההכנסות של בתי החולים הגירעוניים. זה האבסורד: אותם בתי חולים שהוקמו על ידי המדינה כיום מתוקצבים בחסר, וצריכים להישען על פעולות כאלה כדי לחיות, ולא יכולים להרשות לעצמם לדחות תיירי מרפא".

הענישה, לדבריה, צריכה להיות יצירתית יותר מהשעייה או פיטורים: "צריך למצות עמם את הדין בדרכים שמאפשרות להם לנתח בבית החולים הציבורי. לדרוש שיחזירו את הכסף, לקנוס אותם, ולהורות להם לעבוד בחינם בבית החולים בלי כל פרקטיקה פרטית למשך תקופה מסוימת. כך לפחות יצא מזה משהו למערכת הציבורית ולחולים. לא ייתכן שהחולים יהיו אלה שמשלמים את המחיר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

פרופ' צבי רםצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker