ישראל צועדת בעיניים פקוחות לגל תחלואה נוסף — עוד לפני החיסון

גם אם החיסונים יאושרו ויופצו באופן אופטימלי, עדיין צריך לעבור את החורף, והסימנים לגל נוסף כבר פה ■ כל עוד הממשלה נכנעת לכל מי שמפעיל לחצים - מהחרדים ועד הקניונים - אנו בדרך לעוד סגר כללי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון אילון, בשבוע שעבר

בשבועות האחרונים סוף-סוף יש אור מוחשי בקצה מנהרת משבר הקורונה. עוד ועוד חברות מודיעות על חיסונים עם יעילות גבוהה ופרופיל בטיחות טוב. מבלי לצעוק "יש!" לפני הגול, אפשר להגיד בזהירות שכשהחיסון באופק, גם סיום המגפה מתחיל לבצבץ. 

אך אפילו אם כל התנאים יתמלאו בצורה אופטימלית — החיסונים יקבלו את האישורים הדרושים ויתחילו להגיע לישראל כבר בחודשים הקרובים, אנשים יגלו היענות להתחסן ולא יהיו תקלות מיוחדות — עדיין עומדים בפנינו לפחות כמה חודשים של חורף נטול חיסונים (או לכל הפחות נטול כיסוי חיסוני מספק) שצריך לעבור בלי קריסה של בתי חולים ותשלום כבד בחיי אדם.

והנה עוד מגמה די ברורה: נראה כי תחלואת הקורונה שוב מתחילה לטפס, אחרי תקופה של שליטה יחסית במספרים - וזה אפילו הגיוני לאור ההקלות ומזג האוויר הגשום שגורם לאנשים להשאר בחללים סגורים. כרגע חלק גדול מקצב הגידול בתחלואה מרוכז בחברה הערבית (בחברה החרדית יש אפילו ירידה), אבל לאור ניסיון של כמעט שנה עם הנגיף, כבר ברור למדי שאם לא יינקטו אמצעי ריסון ובלימה, ובוודאי שבתנאים של חורף והתכנסות בחללים סגורים - התחלואה צפויה לעלות בכל המגזרים והקבוצות, עם המשך ההקלות ופתיחת המשק.  

על רקע כל זה, בולטת ההחלטה על פתיחת מערכת החינוך בכיתות הגבוהות, שבהן הסיכון להדבקה הוא גם הגבוה ביותר. בעשרת הימים הקרובים כל תלמידי כיתות ז' עד י"ב אמורים לחזור ללימודים (בשתי פעימות); וזאת במקביל לביטול הקפסולות בכיתות הנמוכות השבוע, כדי לצרף את כיתות ה'-ו'. זה קורה בניגוד למתווה המקורי של משרד הבריאות, שקבע מרווחים של שבועיים בין פתיחת שכבות הגיל; וכי פתיחה תתאפשר רק בתנאים של מקדם הדבקה קטן מ-0.8. 

פתיחת הלימודים: סיכון מחושב

בפתיחת מערכת החינוך המדינה לקחה סיכון מחושב, שהתגבש סביבו כבר כמעט קונצנזוס — החינוך הוא ערך עליון ואחרי חודשים של לימודים מהבית, הנזק שנגרם לדור שלם של תלמידים נראה כבר ככזה שגובר על התועלת מריסון התחלואה. גם המבט לעולם מגלה כי למרות גלי תחלואה חריפים, מערכות החינוך בכל העולם המערבי נמצאות בראש סדר העדיפויות ונשארות פתוחות. מותר למדינה, ואף חובה עליה, לפעול לפי סדר עדיפויות לאומי — כולל נטילת סיכונים. 

מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק בירושלים. האם הגל השלישי כבר פה?צילום: אוהד צויגנברג

השאלה הגדולה היא איך עושים את זה, ופה כבר קשה לקבל בהבנה את מה שקורה בשטח. רצף הכשלים שמתרחשים לנגד עינינו לא מותירים מקום לספק - אם נמשיך כך נמצא את עצמנו בקרוב מאוד בגל שלישי של תחלואה, ואולי אף בסגר או הגבלות קשות אחרות. 

הבעיה הראשונה היא אופן החזרה ללימודים — כשהבדיקות ההמוניות למורים ולתלמידים עדיין מבוצעות במספרים נמוכים מאוד, ברמה של פיילוטים אחדים ברחבי הארץ. הכיתות בישראל צפופות, וברבות מהן אין אפילו חלונות שנפתחים כמו שצריך, מטעמי בטיחות. את בעיית ההיענות הנמוכה של המורים לבדיקות סקר לקורונה צריך לפתור בדחיפות - באמצעות הידברות ואולי גם תמריצים כמו פיצוי עבור ביטול הזמן שכרוך בבדיקות. כרגע, הסתדרות המורים עומדת בהתנגדותה הגורפת, ורק מיעוט מהמורים נענים לבקשה להיבדק - וכוונת הממשלה לחייב את המורים להתחסן עלולה לבצר את ההתנגדות הזו.

פתיחת הקניונים: התקפלות מוחלטת

כשל שני משמעותי הוא כניעה ללחצים. אם החזרה ללימודים היא שעת חירום לאומית — אי־אפשר להגיד את אותו דבר על פתיחת הקניונים. מבחינת ציבור הקונים, הצורך בקניות מתמלא כבר היום באופן סביר באמצעות חנויות הרחוב והקניות ברשת, והסייל הלוהט של בלאק פריידי הוא לא סיבה מספיק טובה לשבור את מתווה היציאה מהסגר. 

לזה כבר לא קוראים יישום של סדר עדיפויות, אלא התקפלות מוחלטת של הממשלה בפני לחצים. על פי דיווחים, בעלי הקניונים איימו כי אם לא יחל מהלך של פתיחה, הם יפתחו את הקניונים בניגוד לחוק. מדהים עד כמה התרגלנו בחודשים האחרונים לצירוף המילים "איימו לפתוח בניגוד לחוק" ולמה שבא אחריו — התקפלות של הממשלה, לא משנה באיזה ענף מדובר. 

כשל אדיר נוסף הוא כשל האכיפה, וגם פה מדהים לאילו סטנדרטים של הפרת חוק התרגלנו. כבר כמה שבועות שחלקים שלמים במערכת החינוך החרדית פועלים בניגוד לחוק, תוך עצימת עין של מערכת האכיפה ושל הממשלה. גם אחרי החלטות ברורות של קבינט הקורונה ושל ועדת שרים לחקיקה — הקנסות למפירים לא הוגדלו בלחץ המפלגות החרדיות. 

בריש גלי ומהמקפצה מגינים הפוליטיקאים החרדים על הפרת החוק, ואפילו הקנסות המעטים שחולקו בוטלו. כשדרש אתמול שר הביטחון, בני גנץ, לקיים את החלטות הממשלה ולקדם את העלאת הקנסות למוסדות חינוך שמפירים את החוק — הוא הותקף על ידי החרדים.

תלמידים מגיעים לתלמוד תורה בירושלים בניגוד להנחיות. הרשויות מעלימות עין צילום: אמיל סלמן

ההשלכות של הזלזול הבוטה הזה בשלטון החוק חורגות בהרבה מההתמודדות עם המגפה, ועוד יהדהדו שנים קדימה. אבל כרגע בעולמנו ההפוך, מי שקורא לקיום החוק הוא ה"חצוף", ומי שמפר אותו בצורה בלתי־מוסתרת זוכה להגנה מוחלטת מענישה. 

קטסטרופה, סגר - או מנהיגות

ראש הממשלה בנימין נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל אמנם חוותה גל שני קשה בזמן ששאר העולם היה בתקופה שקטה ורגועה מבחינת תחלואה; אך שבעקבות הסגר השני, שהיה "הצלחה גדולה" — אנחנו כעת ברגיעה בעוד שכל המערב חווה גל קורונה אדיר. 

נתניהוצילום: דני שם טוב/דוברות

השאלה היא אם הגל השני שחווינו היה במקום הגל של החורף, או בנוסף לו. התשובה לשאלה הזאת היא לא גזירת גורל, אלא תיקבע על ידי מעשי ידי אדם — ממשלת ישראל והחלטותיה בשבועות הקרובים. עדיין ניתן לעצור, לטפל במוקדי התחלואה, לקבוע סדר עדיפויות אמיתי מושכל ולעמוד בו, בלי להיכנע לכל קבוצת לחץ. כדי להעביר את החודשים הקרובים בלי קטסטרופה ובלי סגר כללי — דרושה קודם כל מנהיגות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker