רוני לינדר

קשה להגיד שלא ראו את זה בא, ועדיין: התפטרותו של פרופ' איתמר גרוטו והזרקור התקשורתי האדיר שהיא הפנתה אל גל העזיבות במשרד הבריאות, יצרה טלטלה נוספת בקרב העובדים הנותרים בו. בתוך מספר חודשים עזבה כמעט כל צמרת המשרד, רבים התחלפו בבעלי תפקידים חדשים, בעוד אחרים עזבו ועדיין לא מונה להם מחליף. ממשרד מקצועי ויציב במיוחד, שהפקידים הבכירים בו נשארים בתפקידם שנים ארוכות (לעתים יותר מדי) - נהפך המשרד לספינה שממנה בורחים.

שיחות עם האנשים שנשארו במשרד הבריאות מגלות אווירת נכאים קשה, ממש דמורליזציה ודיווחים על שחיקה. "זה מתסכל", אומר בכיר במשרד, "כולנו, ואלה שבחזית הטיפול במשבר, סופגים כל הזמן רק התקפות, דברי נאצה וביקורת, ובמקביל הרבה פעמים ההחלטות המקצועיות שלנו לא מתקבלות. באיזשהו שלב אנשים אומרים 'די, נמאס, זה על חשבון משפחה, אין לך חגים ושבתות, אתה לא ישן בלילה, כל כובד האחריות על כתפיך'. לגרוטו היו אפילו הפגנות מול הבית. זה לחץ לא אנושי. לחלק מהאנשים זה עולה ממש בבריאות הפיזית".

גרוטו הוא מהבכירים הוותיקים במשרד הבריאות, כמעט שריד אחרון לחבורה שניהלה את משבר הקורונה מתחילתו והפכה מאנשים אנונימיים לפרצופים מוכרים בכל בית בישראל. במשך חודשי המגפה הוא שימש מעין מומחה־על, שמעורב בתהליכים והחלטות רבות הקשורות לניהולה. בתקופה הזאת הוא היה מעורב בלא מעט משברים אישיים ומקצועיים, חלקם ממש מול פני האומה.

המשבר המתוקשר ביותר שניהל התרחש ביוני, ונסב סביב פרשת הפטור מבידוד שנתן למיליארדר טדי שגיא שהגיע לישראל מקפריסין לצורך השתתפות במסיבה. הפטור לשגיא ניתן בלי קריטריונים ברורים, התגלה במקרה, ועורר סערה ציבורית והליך בדיקה במשרד הבריאות. גרוטו עמד אז בסכנת פיטורים, הודה כי טעה בשיקול הדעת והתנצל, אך התעקש כי הפטור ניתן מתוך שיקול רפואי. בסופו של דבר הסתיימה הפרשה בנזיפה בלבד.

פרופ' איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

באחרונה שמו עלה שוב לכותרות שלא בטובתו, לאחר שתועד מתפרץ על ח"כ מיקי לוי באמצע דיון בזום בכנסת, ולאחר מכן מתנתק בזעם מהזום. העימות שודר שוב ושוב באמצעי התקשורת, ואחריו יצא גרוטו לכמה ימי חופש. כשחזר, הודיע על ההתפטרות.

בין לבין, הוזכר שמו של גרוטו בכותרות בהזדמנויות שונות, בדרך כלל בשל נטייתו לדבר באופן ישיר ולהגיד את אשר על לבו לעתים באופן נטול מסננות. כך למשל, אמר בסגר הראשון בתדרוך עיתונאים: "צריך לסגור את חנויות המזון ואולי לחלק לציבור מנות קרב" - אמירה שגרמה לבהלה ולהסתערות על רשתות השיווק.

על המבצע של המוסד לרכישת 100 אלף מטושים במארס אמר גרוטו כי "זה לא מה שחסר" ועורר סערה ואילץ את מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן טוב, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, להוציא הודעות הבהרה כי המטושים היו נדרשים. גרוטו גם הסתכסך עם שחקנים ואוהדי ספורט כאשר היה אחראי על נושא הספורט המקצועי וקבע את המתווים לחידוש הליגות ולהתנהגות השחקנים. באחד הראיונות עמו אמר: "ראו בי אויב המדינה, אויב הספורט". אתמול הסביר כי השנה האחרונה הרגישה עבורו כמו עשור שלם.

מעמד חזק מזה שהיה לליצמן

כמו בכל משבר, יש גם מי שכוחו עולה. במקרה הזה, מדובר בלשכת שר הבריאות, יולי אדלשטיין. עם שדרה ניהולית מחוררת, וכאשר כמעט כל הבכירים חדשים בתפקידם, מעמדה של לשכת השר חזקה מאי פעם - אפילו יותר מימי יעקב ליצמן.

האיש החזק בלשכה, ויש שאומרים שבמשרד כולו, הוא קובי צורף, ראש מטה שר הבריאות, ולשעבר יועצו הפוליטי של נתניהו. צורף הוא המוציא והמביא במשרד, הכתובת הבלעדית כמעט לגורמים כמו קופות ובתי חולים, תעשיינים, וגורמי מקצוע במשרדים אחרים. רבים מהנושאים שהוא עוסק בהם היו בעבר שמורים לבעלי תפקידים שכיום לא מאוישים במשרד. העיסוק שלו מגיע לרזולוציות שבעבר לא היו קשורות ללשכת השר וקשורים לתפקוד היומיומי של המערכת.

בדיקת קורונה. שיחות עם האנשים שנשארו במשרד הבריאות מגלות אווירת נכאים קשהצילום: אוהד צויגנברג

בהקשר זה, כבר מסתמן הקרב הבא במשרד הבריאות: מי ימלא את מקומו של גרוטו כמשנה למנכ"ל משרד הבריאות. עד כה כיהן בתפקיד רופא שהיה מינוי מקצועי במכרז, אך בממשלה הקודמת הותר לשרים למנות משנה אחד למנכ"ל במשרת אמון, כלומר - פוטנציאל למינוי פוליטי בלי מכרז.

אם אדלשטיין יחליט להחליף את גרוטו במינוי במשרת אמון, הדבר עשוי להגדיל אף יותר את כוחו במשרד, אך אולי גם להיתקל בהתנגדות נחרצת מצד ההסתדרות הרפואית, שנלחמה בעבר מלחמת חורמה בניסיונות לאייש תפקידים "של רופאים", כמו מנהלי בתי חולים ומשרד הבריאות, במועמדים שאינם רופאים. עם זאת, גורמים בכירים במשרד הבריאות אומרים כי כרגע הכוונה היא למנות רופא או רופאה במקומו של גרוטו. 

ללא רגולטור מתפקד

אתמול, עם פרסום דבר התפטרותו, החלו גם הפוליטיקאים לתהות מה מתרחש במשרד שאמור לנהל את המגפה. "סדצקי. בר סימן טוב. גמזו. גרוטו. כולם עזבו. מזכיר לי את המשפט... אם כל הגבינות במקרר מסריחות, יש סיכוי שהבעיה במקרר", צייץ אביגדור ליברמן, ויאיר לפיד צייץ את רשימת העוזבים תחת הכותרת: "הנה רשימה (חלקית) של אנשים שהתפטרו בגלל הניהול הכושל של המשבר".

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, רשימה העוזבים את משרד הבריאות בזה אחר זה אכן ארוכה, ומונה יותר מעשרה בכירים. במאי עזב את המשרד ניר קידר, סמנכ"ל בכיר וראש מינהל תכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, אחרי עשור וחצי בתפקיד. אף שקידר היה איש מפתח במשרד שאחראי על תחום קריטי של תכנון ואסטרטגיה - עדיין לא מונה לו מחליף. גם לרויטל טופר חבר טוב, סמנכ"לית הבקרה על קופות החולים, שעזבה כמה חודשים אחריו, עדיין לא מונה מחליף, וגם לא למוריס דורפמן, ראש חטיבת הרגולציה, המחשוב והבריאות הדיגיטלית במשרד, שהודיע על עזיבתו כבר באפריל.

ישיבת זום של ראשי משרד הבריאות. קובי צורף במרכזצילום: דוברות משרד הבריא

בנוסף, עזבו את המשרד ד"ר ארז און, ראש חטיבת בתי החולים הממשלתיים; אבי בן זקן, סמנכ"ל וראש מינהל פיתוח מוסדות רפואה; שלמה פשקוס, סגן ראש חטיבת בתי החולים; אייל בסון, דובר משרד הבריאות; ד"ר אורלי וינשטיין, לשעבר ראש חטיבת בתי החולים; ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, פרופ' סיגל סדצקי; והמנכ"ל הקודם - בר סימן טוב.

הסיבות לעזיבה של כל אחד ואחת מהאנשים האלה מגוונות: חלקם בחרו להתקדם בקריירה, אחרים פרשו על רקע שחיקה ותסכול בתקופת המגפה, כמה מהם עזבו בזעם, ובהם סדצקי, שהשאירה אחריה מכתב התפטרות בסגנון "אני מאשים". אחרים עזבו בטון מפויס, ובהם גרוטו, שסיים את מכתבו במלים "אני אוהב אתכם".

המחיר של עוצמת העזיבה של הבכירים ברור: אובדן שנים של ניסיון וזיכרון ארגוני בבת אחת, אובדן של כמעט כל אנשי הכלכלה והכספים במשרד, תחומי ענק נשארים בלי רגולטור מתפקד, ועם תחושת דמורליזציה בקרב הנותרים מאחור. "זה מוציא את כל האוויר מהמפרשים של מי שנשאר. המשרד היה אי של יציבות ועכשיו התחושה היא של הפקרות", אומר אחד מהעובדים שנותרו במשרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker