1,500 חולים במצב קשה, שליש מהם מתו: המספרים מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל נחשפים

ביולי נוספו 826 חולים קשים חדשים לבתי החולים, יותר מפי שניים מבאפריל ופי שמונה לעומת יוני ■ באפריל היו 44 חולים קשים מתחת לגיל 50, ביולי: 144 ■ יש גם נקודת אור: מספר המתים ביולי נמוך מבאפריל, אף שביולי מספר החולים הקשים היה יותר מכפול

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזוצילום: אוליבייה פיטוסי

للمقالة بالعربية: الموجة الثانية بالأرقام: أقل موتى، المزيد من الحالات الصعبة في أوساط الشباب والطواقم الطبية في ضائقة

ישראל שברה השבוע שיא שלילי ומפוקפק מאוד, כאשר עקפה את ארה"ב במספר הנדבקים בקורונה לכל מיליון אזרחים — 211 נדבקים לכל מיליון איש בישראל, לעומת 198 בארה"ב.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מספר מאושפזים לפי גיל

באופן מעט סמוי מהעין, הגל השני של הקורונה בישראל, בעיקר ביולי שעדיין לא הסתיים, הוא קשה יותר מהראשון של מארס ואפריל, עם עומס חולים קשים גבוה באופן משמעותי לעומת הגל הראשון, ומספר גבוה של חולים קשים ומונשמים צעירים.

סך המאושפזים ביום, לפי מצב רפואי

על פי נתונים פנימיים של משרד הבריאות שהגיעו לידינו ומסכמים את התקופה כולה, בשיא הגל הראשון היו מאושפזים בו־זמנית 192 חולים קשים בבתי החולים ביום אחד. לעומת זאת, בגל הנוכחי היו מאושפזים 329 חולים קשים בו־זמנית ביום אחד, בשבוע שעבר — 40% יותר. ביולי כולו נוספו בסך הכל 826 חולים קשים חדשים לבתי החולים, יותר מפי שניים מחודש אפריל, שבו נוספו 381 חולים קשים לבתי החולים. ביולי נוספו פי 21 יותר חולים קשים לבתי החולים לעומת מאי — חודש הרגיעה הקצר שבין הגל הראשון לשני שבו נוספו 23 חולים קשים "בלבד". זינוק בחולים הקשים ביולי נרשם גם לעומת חודש אחד בלבד לפניו, יוני, שבו נוספו 103 חולים קשים לבתי החולים — הפרש של פי שמונה.

שיעור החולים הקשים החדשים מדי חודש

נתון נוסף שמראה את ההבדלים הגדולים בין שיא הגל הראשון לשיא הגל השני הוא במספר החולים קשים החדשים ליום אחד. ב–19 ביולי הגיע מספר החולים הקשים החדשים ל–68 — כפול ויותר ממספרם בשיא הגל הראשון.

מספר המאושפזים במצב קשה קורונה

נכון להיום, יש בישראל 336 חולי קורונה קשים מאושפזים, מהם כ–100 מונשמים, ותשעה המחוברים למכונת האקמו (מכונת לב ריאה). בסך הכל, אושפזו עד היום במחלקות טיפול נמרץ במצב קשה 1,473 ישראלים, מהם נפטרו כשליש — 473 חולים.

מספר מצטבר של חולי קורונה שנפטרו

הטיפול בחולה קורונה קשה ומונשם בטיפול נמרץ, והטיפול בחולה המחובר למכשיר האקמו עוד יותר, דורש מספר גבוה ביותר של אנשי צוות רפואי שמתחלפים ביניהם בתכיפות גבוהה בשל העבודה תחת המיגון הכבד הנדרש בטיפול בחולי קורונה. בניגוד לגל הראשון, שבו היתה ירידה חדה בפעילות שאינה קורונה, הטיפול במאות חולי הקורונה בבתי החולים בגל הנוכחי נעשה במקביל להפעלה כמעט שגרתית של בתי החולים, ואף שכ–3,000 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד בכל רגע נתון. המשמעות היא שמערכת האשפוז, ובייחוד המחלקות הפנימיות, מחלקות הקורונה והטיפול הנמרץ, נמצאות כבר כעת בקצה גבול היכולת שלהן, ושחיקת העובדים בהן קשה.

נתון חשוב נוסף שעולה מן הנתונים ועדיין לא התפרסם הוא תמהיל הגילאים של החולים הקשים. בגל השני יש הרבה יותר נדבקים צעירים ופחות נדבקים מבוגרים וקשישים, מה שמונע תמותה נרחבת יותר והצפה של בתי החולים בחולים קשים ומונשמים (הסיכוי להידרדר או למות מקורונה עולה משמעותית עם הגיל). עם זאת, מכיוון שמספר הנדבקים החדשים ליום גבוה כל כך, 1,800–2,000 ביום בתקופה האחרונה, יש גם מספר גבוה אבסולוטית של צעירים ומבוגרים שמגיעים למצב קשה. ביולי היו 105 חולים קשים בגילים 35–50, ועוד 39 חולים קשה מתחת לגיל 35. לעומת זאת, באפריל היו 44 חולים קשים מתחת לגיל 50 — פחות משליש.

"המחלה לא מדלגת על הצעירים", אומר פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, שבנה מודל המנבא את מספר החולים הקשים העתידי כנגזרת מגיל המאובחנים החדשים.

אם מחפשים נקודת אור בנתוני הגל השני לעומת הגל הראשון, ניתן למצוא אותה בשיעור הנפטרים מבין החולים הקשים. אף שביולי היו עד כה יותר מפי שניים יותר חולים קשים מאשר באפריל (826 לעומת 381), ואף שהשבוע נשבר שיא המתים ביום אחד לעומת אפריל (14 נפטרים לעומת 11 בשיא הגל הקודם) — מספר המתים הכולל החודש נמוך יותר: 154 נפטרים לעומת 202 באפריל. את הירידה הזאת בתמותה ניתן לשייך לירידה בגיל החולים, ולשיפור בטיפול הרפואי.

للمقالة بالعربية: الموجة الثانية بالأرقام: أقل موتى، المزيد من الحالات الصعبة في أوساط الشباب والطواقم الطبية في ضائقة

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker