נתניהו מינה לפרויקטור הקורונה את האיש שרצה לפטר בעבר: 5 דברים שכדאי לדעת על רוני גמזו

בן טיפוחיו של פרופ' גבי ברבש, רואה בסגר כללי אפשרות גרועה שאסור להגיע אליה, ניצל מפיטורים בזכות ליצמן: מה הסיכוי של רוני גמזו להצליח בתפקיד רמטכ"ל הקורונה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רוני גמזוצילום: עופר וקנין

הפארסה האדירה של מינוי הפרויקטור הלאומי למאבק בקורונה קיבלה הלילה תפנית מפתיעה עם ההודעה על מינויו של פרופ' רוני גמזו, מנהל איכילוב ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, לתפקיד. לפי התיאור של גמזו עצמו במכתב לעובדי איכילוב, בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין פנו אליו בלילה לאחר התפוצצות המשא ומתן עם פרופ' גבי ברבש, הציעו לו את התפקיד, והוא אמר כן בלי לשאול שאלות. כך, בתוך כמה דקות, הסתיימה מסכת מתישה ומביכה שנמשכה יותר משבועיים, מאז ההכרזה החגיגית של אדלשטיין על מינוי "רמטכ"ל קורונה".

מזמן לא נתלו תקוות רבות כל כך באיש אחד, לצד המון ציניות ומיאוס ותחושה שהוא ממונה רק כדי שיהיה על מי להטיל את האשמה. ובכל זאת, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על הפרויקטור החדש לקורונה, פרופ' גמזו:

1. גמזו הוא מינוי מצוין - יש לו רקורד כמנכ"ל מעולה של משרד הבריאות, ולא פחות חשוב של הקמת פרויקט "מגן אבות ואמהות" להגנה על בתי האבות אחרי הגל הראשון, פרויקט שנחשב להצלחה גדולה, מכיוון שבלם בגל השני את התפשטות הקורונה בבתי האבות. גמזו הוא דמות מוכרת, סמכותית ומקובלת מאוד בתוך מערכת הבריאות - מה שמעלה את הסיכוי שיקשיבו ויקבלו את מה שיהיה לו להגיד ואת החלטותיו. זוהי נקודה קריטית, מפני שכרגע המצב הוא של מלחמת כל בכל בלי דמות סמכותית אחת שמקשיבים לה.

2. גמזו רואה בסגר כללי אפשרות גרועה שאסור להגיע אליה, והתבטא בנושא במספר הזדמנויות. מעניין איך הוא יראה את הדברים מהצד של הפרויקטור ולא של מנהל איכילוב, כשמספר החולים והחולים הקשים ימשיך לעלות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו; ושר הבריאות, יולי אדלשטייןצילום: אמיל סלמן

3. נראה כי גמזו נתן את הסכמתו למינוי בלי שנושא הסמכויות נסגר. הוא עצמו אפילו רמז על כך במכתב לעובדיו, שבו כתב כי "זהו משבר רפואי, כלכלי וחברתי; אני לא שואל שאלות במצב כזה - פשוט מגיע". זה לא שגמזו אדיש לשאלת הסמכויות, ניתן להניח כי הוא פשוט מעריך שהסמכויות הרשמיות פחות משמעותיות ממה שיקרה בפועל בכוח אישיותו. מכל מקום, אם אדלשטיין פחד מדמותו הסמכותית של ברבש שיאפיל עליו ועל המנכ"ל, הרי שהוא קיבל דמות כזו - על סטרואידים. הסיכוי שגמזו באמת יראה את עצמו כפוף למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, נמוך עד לא קיים. סביר יותר שהוא יעבוד בצמוד לנתניהו וייקח פיקוד על האירוע כולו.

4. הכל אישי, ובמקרה של המינוי הזה - הכל אפילו אישי מאוד: לגמזו יש רקורד של סכסוך קשה עם משפחת נתניהו (בנימין וכנראה גם שרה) סביב פרשה שאירעה ב-2011, כשבשיא שביתת הרופאים הגדולה גמזו הוקלט אומר למתמחים כי נתניהו רוצה להביא במקומם רופאים מהודו - אמירה שגררה סערה גדולה. נתניהו דרש אז את פיטוריו של המנכ"ל שהעז לדבר נגדו, אך מי שהציל אותו אז היה דווקא שר הבריאות אז, יעקב ליצמן, שסירב לפטר אותו. הטינה לגמזו נשמרה לאורך שנים, אך היום כל זה כנראה מאחוריהם, והם יידרשו לעבוד באופן צמוד עם אינטרס משותף.

5. גמזו הוא בן טיפוחיו של פרופ' ברבש, שקידם וגידל אותו באיכילוב עוד מהימים שבהם גמזו היה מתמחה בגניקולוגיה. לגמזו כבר יש היסטוריה של מי שנכנס בסיטואציה משברית ומחליף אדם שפורש בזעם: ב-2010 הוא נכנס לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות אחרי שהמנכ"ל הקודם, ד"ר איתן חי עם, התפטר בדרמטיות ומתח ביקורת על ליצמן ברקע פרשת הקברים בברזילי. גמזו נכנס במקומו, תוך שהוא חוטף על זה לא מעט ביקורת, ונהפך לאחד המנכ"לים הבולטים בתולדות משרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker