"התנהלות מופקרת": הדו"ח החמור שבו מככב חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות החדש

"תשלום של מיליונים בניגוד להסכמים, הסתרת היכרות אישית, התנהלות כמו בעסק פרטי": ממצאים חמורים בדו"ח ביקורת על ניהול בית החולים ברזילי הובילו לבחינת סיום תפקידו של פרופ' חזי לוי, אך הוא מונה למנכ"ל משרד הבריאות. הנציבות: "לוי יידרש להתייחס לדו"ח בוועדת המינויים". משרד הבריאות: השר בחן בעיון את הדו"ח. לוי הוא מהמנהלים המקצועיים והמוערכים בישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרופ' חזי לוי, מנכ"ל בי"ח ברזילי
פרופ' חזי לוי, המנכ"ל הבא של משרד הבריאותצילום: דוברות בי"ח ברזילי

"התנהלות מופקרת, פעולות פיקטביות ואסורות, תשלום של מיליוני דולרים בניגוד להסכמים, הסתרת היכרות אישית". הממצאים החמורים במיוחד האלה נכתבו בדו"ח ביקורת של החשב הכללי באוצר על התנהלות המרכז הרפואי ברזילי בניהולו של מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס פרופ' חזי לוי.

על אף חומרת הממצאים, המנכ"ל היוצא משה בר סימן טוב הודיע השבוע ללוי כי החליט לסיים את הטיפול בדו"ח בלי מסקנות אישיות נגדו ובלבד שהליקויים יתוקנו. שר הבריאות יולי אדלשטיין היה מודע לדו"ח כאשר בחר בלוי לתפקיד. הממשלה אמורה לאשר את המינוי בימים הקרובים, לאחר אישורו בוועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה. בינתיים, מבהירה הנציבות כי עדיין לא הוחלט על סגירת הדו"ח ועל אופן המשך הטיפול בכשלים שנמצאו בו, וכי ועדת המינויים "תבחן בין כלל שיקוליה גם את האמור בדו"ח הביקורת, על כל היבטיו, ותדרוש מפרופ' חזי לוי להתייחס לאמור בו".

בית החולים ברזילי מנוהל מ-2012 על ידי פרופ' חזי לוי, ודרך הניהול שלו את כספי בית החולים עומדת במרכז דו"ח הביקורת. 

אלה הם מקצת מהממצאים מדו"ח ביקורת חריג בחומרתו, שערכה חטיבת הביקורת בחשב הכללי באוצר, בבית החולים ברזילי באשקלון: 

■ "מהממצאים עולה תמונה מדאיגה של התנהלות מופקרת לכאורה מצד בעלי תפקידים בכירים במרכז הרפואי ובראשם פרופ' לוי, בכל הקשור להליך ההתקשרות עם חברת ל. תשלום החשבונות לחברה על ידי עמותת י.ע.ל. היא על פניו פעולה אסורה ולדעת הביקורת היא פיקטיבית לכאורה מהטעם הפשוט שלחברת ל. אין הסכם התקשרות עם עמותת י.ע.ל. וממילא היא לא נתנה לעמותה שירות כלשהו".

■ "על פי המפורט בפרק זה, בוצעה העסקה שלא כדין לכאורה של מר מ. ביוזמת פרופ' לוי תוך שהוא לא מדווח בזמן אמת גם לא לנציבות על היכרות אישית ביניהם".

■ "הביקורת מבקשת לדעת מדוע הגורמים הרלוונטיים במרכז (מנהל המרכז, מנהל הקרן, יועמ"ש, מנהל אדמיניסטרטיבי, מנהל כספים) לא התריעו בזמן אמת שחברת פ. גובה בניגוד להסכם עם קרן הלמסלי עמלה של 15% מהתרומות שהגיעו לכ-2 מיליון דולר מתוך כ-13 מיליון דולר תרומות... לקרוא ולא להאמין"

■ "הביקורת רואה בחומרה יתרה, הצגת מצגים לא נכונים לשעתם... בנוסף, הביקורת רואה בחומרה מוגברת את הממצאים הנוגעים לשינויי תנאי הסף לתפקיד, לשינוי מתח הדרגות של המשרה ולשדרוגי השכר הפנומנליים שהוענקו לגב' ק'. בהמלצת פרופ' לוי ונושאי משרה בכירים נוספים. וביתר שאת, את כל ההתנהלות הקלוקלת, שלא לומר המופקרת לכאורה, סביב העסקתה ועלות שכרה החריג של הגב' ק'. בקרן".

הביקורת נערכה על ידי רו"ח נבון ויספלד, ממשרד רואי החשבון קובי נבון, והועברה לבחינת החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו, נציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות בדצמבר 2019. בסיכום הדו"ח, כתבו המבקרים כי "ההתנהלות של מקבלי ההחלטות במרכז הרפואי נעשתה לכאורה תוך התעלמות מכללי מינהל תקינים וזאת בלשון המעטה, כאילו המדובר בעסק פרטי ולא בגוף ציבורי ממשלתי". מאז התנהלה בדיקה של ממצאי הביקורת גם בנציבות שירות המדינה בידי גיא דוד, מנהל אגף בכיר משמעת, וגם במשרד הבריאות.

ליצמן ובר סימן טוב במעבדה של משרד הבריאות בבית החולים שיבא
ליצמן ובר סימן טוב במעבדה של משרד הבריאות בבית החולים שיבאצילום: תומר אפלבאום

הממצאים החמורים בדו"ח, שכוללים טענות על התנהלות "מופקרת" מצד בכירים בבית החולים ולוי בראשם, על הסתרת נתונים לכאורה על ידו, על העסקת עובדים באמצעות קרנות צדדיות, על דיווחים לא נכונים מצידו לנציבות שירות המדינה, וגם על כך שנתן יד לתשלום של שני מיליון דולר לחברה פרטית על חשבון תורם, העלו את הצורך לבדוק את העברתו של לוי מתפקידו כמנהל בית החולים.

העובדה שהדחתו מהתפקיד נשקלה בידי משרד הבריאות עולה מתגובה ששלח גיא דוד, במכתב מסוף מארס, למנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב. במכתב כתב דוד: "באגפנו התקבל סיכום פגישה בנושא דו"ח הביקורת אשר נערכה ביום 20.2.3 עם שר הבריאות הרב יעקב ליצמן. בסיכום הפגישה צויין, כי הנושאים המועלים בדו"ח מטופלים באופן מסודר על ידי הגורמים המתאימים במשרד הבריאות, משרד האוצר ונציבות שירות המדינה. לאור כך, עמדת המשרד היא כי הממצאים אינם מצדיקים סיום העסקתו של מנהל המרכז הרפואי".

על אף הממצאים החמורים, ולמרות שבשלב כלשהו נבדקה האפשרות כי הם חמורים מספיק כדי להביא להדחת לוי מתפקידו, מה שקרה בסופו של דבר הוא ההפך מכך. אחרי שליצמן גיבה את לוי בפברואר השנה, השבוע החליט סופית המנכ"ל הפורש, משה בר סימן טוב, לסגור את הטיפול בדו"ח בלי להידרש לטיפול משמעתי - כלומר בלי להסיק מסקנות אישיות כלשהן. זאת, בכפוף להתחייבותו של לוי לפעול לתיקון הליקויים.

ההחלטה התקבלה השבוע ב-25 במאי, יומיים לפני הודעת שר הבריאות הנכנס כי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות החדש. סגירת התיק הכשירה בכך את מינויו של לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות.

החשב הכללי, רוני חזקיהו
החשב הכללי, רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

הנציבות, מצידה, לא סגרה את הדוח ולא הכריזה שלא יהיה טיפול משמעתי בנוגע לממצאים בו, אבל באותה נשימה קבעה שאינה מטילה הגבלה כלשהי על המשך העסקתם וקידומם של המעורבים בדו"ח. 

במכתב מסוף מארס הבהיר גיא דוד כי "הנושאים המפורטים בדו"ח עוסקים רובם באירועים שהתקיימו או החלו לפני שנים רבות. עם זאת, האמור בדו"ח מעלה בחלק מהמקרים כשלים ניהוליים לכאורה. עם זאת, נושאים אלו ראויים לטיפול מערכתי כולל ולאו דווקא טיפול בפן המשמעתי... לאחר שנקבל דיווח אודות טיפולכם באמור, נחליט האם יש מקום לטיפול משמעתי בעקבות המפורט בדו"ח אם לאו. אבהיר, כי מבחינת אגפנו, לא מוטלת כעת כל הגבלה בקשר למי מהמוזכרים בדו"ח".

כעת, אומרים בנציבות כי "לאחר בחינת הדו"ח מצאנו כי רוב הנושאים המפורטים בדו"ח עוסקים באירועים ישנים ונוגעים בעיקר לכשלים בתחום הניהולי הדורשים טיפול מערכתי. לפיכך, התבקש מנכ"ל משרד הבריאות לפעול לתיקון הליקויים שפורטו בדו"ח, לגבות תשלומים ששולמו ביתר ולדווח על הטיפול לנציבות. הובהר כי לאחר הטיפול יוחלט אם יש מקום גם לטיפול משמעתי. הדו"ח כלל לא נסגר, איפוא, ע"י הנציבות, ואנו ממתינים לתשובות משרד הבריאות כדי להחליט על המשך הטיפול. אשר למועמדותו של פרופ' חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות - כמו כל מינוי מנכ"ל למשרד ממשלתי , גם מינוי זה ייבחן בוועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה, אשר תבחן בין כלל שיקוליה גם את האמור בדו"ח הביקורת, על כל היבטיו, ותדרוש מפרופ' חזי לוי להתייחס לאמור בדו"ח הנ"ל".

תגובת משרד הבריאות: "פרופ' חזי לוי הוא אדם מוערך מאוד במערכת הבריאות שנשא בתפקידים בכירים במערכת, החל מקצין רפואה ראשי, דרך ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ובתפקידו האחרון מנהל פרופ׳ לוי את המרכז הרפואי ברזילי. במסגרת זו עבר בית החולים מהפך ונהיה לאחד מהמרכזים הרפואיים המובילים. 

"הביקורת שנעשתה מטעם החשב הכללי העלתה ליקויים שנוגעים בהליכי מינהל. כמובן ללא כל טובת הנאה אישית או מרמה כנגד מי מהמנהלים שניהלו את התהליכים. פרופ' לוי מוביל את תיקון הליקויים, תוך כדי שיח עם נציבות שירות המדינה והחשב הכללי. 

"באשר לטענה על מועד מכתבו של מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, נזכיר כי במועד שחלף מהגשת הדוח (31 במארס) ועד השבוע הוא עסק בניהול משבר לאומי שטרם היה כמותו, נגיף הקורונה - דבר שמילא את כל זמנו. לאחרונה, עם היחלשות הנגיף ותחילת החזרה לשגרה בישראל, הוא התפנה לוודא שהופקו הלקחים הנצרכים. רק לאחר מכן הוא שלח את המכתב המדובר ובו ציין את שיתוף הפעולה של פרופ' חזי לוי עם אנשי נציבות שירות המדינה ומשרד האוצר.

שר הבריאות אדלשטיין בחן אף הוא בעיון את הדו"ח ואת התנהלות פרופ' לוי מאז פרסומו. בהמשך לכך בחר השר להרוויח את אחד המנהלים המקצועיים, המסורים והמוערכים שיש בישראל, כזה שגם יוכל לסייע בידו להתכונן באופן המיטבי לגל קורונה שני ולכלל הבעיות שעמן מתמודדת מערכת הבריאות".

פרופ' חזי לוי הפנה בתגובתו לתגובת משרד הבריאות.

שר הבריאות המיועד, יולי אדלשטיין
שר הבריאות יולי אדלשטייןצילום: עדינה ולמן / דוברו

תשלומים פיקטיביים, עקיפה לכאורה של חוקי המס והמלצות לפעול בחומרה

מדו"ח הביקורת עולה כי בית החולים שילם שכר עתק לחברה, שגייסה עבורו תרומות מחו"ל, כולל שני מיליון דולר שכר שהחברה קיבלה מתרומה של קרן הלמסלי - על אף שהקרן הציבה כתנאי שלא ישולמו עמלות מהתרומות שלה.

החברה ר' נבחרה ללא מכרז, ונקבע לה תשלום חודשי קבוע (ריטיינר) של 25-29 אלף שקל ועמלה מכל תרומה של 15%-8%. הביקורת קובעת כי מדובר בהסכם שכר נדיב באופן חריג, ולראייה, בתי חולים אחרים בפריפריה התקשרו עם מגייסי תרומות בעבור שכר נמוך בהרבה, ובעיקר ללא מרכיב של עמלת הצלחה.

חמור עוד יותר, התורם הגדול ביותר של בית החולים - קרן הלמסלי, שתרמה לבית החולים 13 מיליון דולר - התנה את תרומתו בכך שכל הכסף יגיע לבית החולים, ולא ישולמו עמלות בגינו. אלא שגם בעבור התרומה הזו קיבלה חברת ר' את עמלת ההצלחה שלה, בשיעור של 15%. וכך שני מיליון דולר מכספי התרומה של הלמסלי הגיעו לכיס החברה ר' במקום לבית החולים. לא ברור אם קרן הלמסלי יודעת כי נעשה שימוש אסור בכספי התרומות שלה.

הביקורת דורשת לצאת מיידית במכרז לבחירת מגייסי התרומות, בחוזה שלא יכלול רכיב עמלת הצלחה. בנוסף, הביקורת דורשת לתבוע מהחברה ר' השבה מלאה של העמלות האסורות שקיבלה.

ממצא נוסף בדו"ח הביקורת מעלה כי בית החולים התקשר בפטור ממכרז עם חברה ליעוץ אסטרטגי - חברה נ' - כדי להיערך לקראת התחרות מול בית החולים אסותא אשדוד. אלא שהביקורת לא מצאה עדויות לעבודה אסטרטגית שנעשתה עבור בית החולים, ותחת זאת כן נמצא כי מנהל החברה, ש', עוסק ביחסי ציבור וכי יש לו היכרות מוקדמת עם מנהל בית החולים פרופ' לוי.

בית החולים טען כי החברה נ' נבחרה לאחר שהתקבלו הצעות מחיר מכמה חברות לייעוץ אסטרטגי. אלא שהביקורת מצאה כי הצעות המחיר השונות התקבלו בהפרש של חודשים זו מזו - ההצעה הזוכה התקבלה אחרונה - מה שעומד בניגוד גמור לכללים של הליך תחרותי.

בית חולים ברזילי
בית חולים ברזיליצילום: אילן אסייג

גרוע עוד יותר - מאחר שלבית החולים לא היה תקציב להתקשר עם החברה נ', הרי שבתחילת ההתקשרות הכספים שולמו לה באמצעות עמותת י.ע.ל - עמותה של בית החולים, שאין לה קשר לייעוץ אסטרטגי. בדו"ח הביקורת נכתב: "הביקורת מפנה זרקור לעניין תשלום החשבונות של חברת נ' על ידי עמותת י.ע.ל. על פניו פעולה זו היא פעולה אסורה ולדעת הביקורת היא פיקטיבית לכאורה, מהטעם הפשוט של-נ' אין הסכם התקשרות עם עמותת י.ע.ל. וממילא היא לא נתנה לעמותה שירות כלשהו. במקרה זה, העובדה היא שעמותת י.ע.ל שימשה צינור להעברת כספים שלא כדין לספק של המרכז הרפואי מסיבות לא מובנות. בנוסף, הביקורת מציינת כי בשום שלב לא דיווח פרופ' לוי על היכרות אישית מוקדמת עם ש'. בניגוד להנחיות החלות עליו". ההמלצה שהתקבלה בדו"ח היא "לפעול בחומרה המתבקשת ולנקוט בצעדים המשפטיים והמשמעתיים המתבקשים נגד כל נושאי המשרה הבכירים".

דוברת בית החולים ס', שגם לה היתה הכרות מוקדמת עם פרופ' לוי, מונתה לתפקידה ללא מכרז, למרות שהיא לא עמדה בתנאי הסף לתפקיד, כולל היעדר ניסיון רלוונטי בתחום הדוברות. במהלך השנים נעשו שינויים בתנאי הסף לתפקיד, דבר שאיפשר תוספות שכר גבוהות מאוד שניתנו לה. בנוסף, דוברת בית החולים קיבלה חלק משכרה מקרן המחקרים של בית החולים, על בסיס כוננויות, למרות שלא היה דיווח כוננויות, והשכר שולם גם בעת חופשה. התשלום לדוברת, שהיתה בתחילת הדרך מינוי בפועל, נעשה במקביל לכך שהדוברת הקבועה המשיכה לקבל במשך שנה וחצי שכר מלא.

"הביקורת רואה בחומרה מוגברת את הממצאים הנוגעים לשינויי תנאי הסף לתפקיד, לשינוי מתח הדרגות של המשרה ולשדרוגי השכר הפנומנליים שהוענקו לגברת ס'. בהמלצת פרופ' לוי ונושאי משרה בכירים נוספים. וביתר שאת, את כל ההתנהלות הקלוקלת שלא לומר המופקרת לכאורה, סביב העסקתה ועלות שכרה החריג של הגב' ס בקרן, כל זאת בשעה שקופת ותקציב בית החולים וקרן המחקרים נושאים שלא כדין לכאורה בעלויות כספיות חריגות של מיליוני שקלים". ההמלצה בדו"ח היתה "לנקוט בכל ההליכים המשפטיים והמשמעתיים המתבקשים בדין, כפי שהומלץ בפרק זה בדו"ח, נגד כל האחראים למחדלים לכאורה בפרק זה לרבות השבת כספים ששולמו שלא כדין".

ממצא אחר מעלה כי סגן מנהל בית החולים ד"ר ד', הועסק בתפקידו על אף שלא עמד בתנאי הסף לתפקיד (הוא אינו רופא מומחה). בנוסף, ד' קיבל שכר מקרן פרטית מיוחדת שנפתחה עבורו בקרן המחקרים של בית החולים, ובמסגרתה שולמו לו הוצאות פרטיות לכאורה - כמו נסיעות למזרח הרחוק ביחד עם בת זוגו. ד"ר ד' דיווח על הנסיעות כנסיעות לצרכי השתלמות, אבל הביקורת מותחת ביקורת על הצורך לנסוע להשתלמויות דווקא במדינות עולם שלישי. הביקורת מאשימה את בית החולים בתשלומים פיקטביים תוך עקיפת חוקי המס: "מדובר "בקרן פרטית" שהקימה קרן המחקרים לטובתו של ד"ר ד' באופן פיקטיבי לכאורה, תוך פתיחת כרטיסי הנהלת חשבונות בספר הנהלת חשבונות משני ולא ראשי, כשכל מטרתה של קרן המחקרים היא מימון הוצאותיו הפרטיות של ד"ר ד' תוך עקיפה לכאורה של חוקי המס בישראל".

"הביקורת רואה בחומרה יתרה (מעבר לאמור לעיל לעניין חוקיות הקרן האישית גם לצרכי מס), את ההתנהלות של המרכז ושל ד"ר ד' בעיקר לעניין אופי, תכיפות, יעדי, משך, עלות ומטרת הנסיעות לחו"ל של ד"ר ד' ובת זוגו על חשבון הקרן האישית שעלו לקופת התאגיד מאות אלפי שקלים", נכתב בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker