המספרים נחשפים: ניתוחים פרטיים יקרים בהרבה מהציבוריים - ומסחררים את השוק

לפני שנה וחצי החלה הממשלה לאסוף נתונים על מחירי הניתוחים הפרטיים, וגילתה: חברות הביטוח משלמות הרבה יותר על ניתוחים - ומזניקות את המחירים בשוק ■ בינתיים, עוד ועוד מרכזים רפואיים פרטיים נפתחים, והציבור נוהר לביטוחים המשלימים והמסחריים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

שבעה מכל עשרה ניתוחים שמבוצעים במערכת הפרטית יקרים יותר מניתוחים שמבוצעים במערכת הציבורית; יותר מרבע מהניתוחים (28%) יקרים לפחות פי שניים במערכת הפרטית מאשר בציבורית; ולעומת זאת, כמעט שליש (31%) מהניתוחים זולים יותר דווקא במערכת הפרטית - כך עולה ממחקר שנערך באחרונה במשרד האוצר.

המחקר, שהוצג לפני כשבועיים על ידי ליאור קוטלר מאגף התקציבים בכנס ים המלח של המכון הלאומי למדיניות הבריאות בפני בכירי מערכת הבריאות ומפורסם כאן לראשונה, נעשה על בסיס דיווחים שהעבירו השחקנים השונים בשוק הניתוחים הפרטיים, בהתאם לחובת דיווח שחלה עליהם מאז החלטת הממשלה שהתקבלה ב-2018. בשנה וחצי האחרונות העבירו גופים אלה מידע על המחירים שהם גובים ומשלמים עבור ניתוחים ופרוצדורות. המחירים המדווחים הושוו למחירי המחירון של משרד הבריאות בניכוי ההנחות שניתנות לקופות החולים במערכת הציבורית. למעשה, זאת הפעם הראשונה שבידי המדינה נתוני אמת מלאים על מחירי והיקפי ניתוחים במערכת הפרטית. בעבר היו בידי הממשלה נתונים נקודתיים בלבד שניתנו לה על פי בקשתה, ומבלי שהיתה למוסדות הרפואיים כל חובה לדווח. מטרת הדיווח היא לבחון אם הממשלה צריכה להטיל פיקוח על מחירי המערכת הפרטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker