ההצלחה ב"העמק" לא אומרת שאין משבר קשה בבריאות

בבית החולים העמק בעפולה אמנם הצליחו להקטין את העומס במחלקות הפנימיות בלי תוספת תקציב משמעותית - אבל אסור להתבלבל: למערכת הבריאות הישראלית שמתקיימת מתקציב שנמוך משמעותית מרוב מדינות OECD יש אתגרים עצומים, שרק יתרחבו בשנים הקרובות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
רוני לינדר

בבית החולים העמק בעפולה הצליחו להקטין את העומס במחלקות הפנימיות בלי תוספת תקציב משמעותית, אלא באמצעות שינוי התמריצים, שיתוף פעולה בין בית החולים לקופה, והרבה תשומת לב ניהולית. האם זה אומר שטועה מי שמגדיר את מצב המחלקות הפנימיות כקטסטרופה ואת המצב בחדרי המיון כמצב חירום? לחלוטין לא.

אסור להתבלבל: למערכת הבריאות הישראלית שמתקיימת מתקציב ש מרוב מדינות OECD (הפרש שווה ערך ל-17 מיליארד שקל בשנה) יש אתגרים עצומים כבר כיום, שרק ילכו ויתרחבו בשנים הקרובות. הראשון שבהם הוא קצב הזדקנות האוכלוסייה: מספר בני ה-75 ויותר יכפיל את עצמו בעשור הקרוב, "אירוע" שווה ערך לקליטה של מיליון עולים חדשים - שכן ההוצאה על בריאותם גבוהה פי יותר משלוש לעומת שאר האוכלוסייה. בנוסף, יש, וצפוי להמשיך להיות, גידול משמעותי בשיעור החולים הכרוניים, וכן עלייה חדה במחירי התרופות והטכנולוגיות, ואתגרים רבים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker