14 אלף שקל וטיסה לשווייץ: ההצעה המפתה של ענקית הטבק פיליפ מוריס לסטודנטים לרפואה

ענקית הטבק הציעה לסטודנטים ישראלים לרפואה להשתתף בכנסים והרצאות בשמה - תמורת מלגה שנתית מלאה וטיסה לשווייץ ■ משרד הבריאות: "ניסיון להשחית סטודנטים לרפואה" ■ פיליפ מוריס: "מעודדים שיתופי פעולה אקדמיים כדי להפחית את נזקי העישון"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סיגריית מרלבורו, מבית היצרן של פיליפ מוריס
סיגריית מרלבורו, מבית היצרן של פיליפ מוריסצילום: בלומברג

ענקית הטבק פיליפ מוריס הציעה באחרונה לסטודנטים לרפואה בישראל הצעה מפתה: סכום כסף גדול תמורת שנה של חשיפה אינטנסיבית לתוכני החברה — והפצתם בהרצאות באקדמיה ומחוצה לה. ובמלים אחרות, הפיכתם למעין סוכני שיווק של החברה. זאת, בניגוד לעקרונות האמנה לפיקוח על הטבק שעליה חתומה ישראל.

פיליפ מוריס היא יצרנית מרלבורו, פרלמנט, LM, אייקוס ועוד, שמוצריה גורמים למחלתם ולמותם של אלפי ישראלים ועשרות מיליוני בני אדם ברחבי העולם בשנה. ממסמך פנימי שהגיע ל–TheMarker עולה כי החברה הציעה לסטודנטים לרפואה את העסקה הבאה: מלגה שנתית מלאה בסך 14 אלף שקל תמורת התחייבות של הסטודנט ל"שנת חשיפה" לחברת הטבק ותכניה.

הסטודנט מתחייב ל-120–130 שעות שנתיות, שיכללו השתתפות בכנסים רפואיים שבהם פיליפ מוריס מציגה הרצאות מטעם החברה על "נזקי העישון וטכנולוגיות להפחתתם", וקבלת מידע מגופי המו"פ של החברה. בסוף השנה יידרש הרופא לעתיד להגיש לחברת הטבק "עבודת סוף תקופה אשר תסכם את שנת החשיפה לחברה". עוד נמסר לסטודנטים כי הפעילות עשויה לכלול טיסה על חשבון החברה לשווייץ, למרכז המו"פ של פיליפ מוריס.

החברה פנתה תחילה להנהלת הפקולטה לרפואה בצפת, שהיא שלוחה של אוניברסיטת בר־אילן, שדחתה את ההצעה על הסף. לאחר שנענתה בשלילה, פנתה החברה ישירות לאגודת הסטודנטים לרפואה בצפת בהצעה זהה. עמרי כהן, יו"ר אגודת הסטודנטים בבית הספר לרפואה בצפת, סיפר ל–TheMarker כי ההצעה נשמעה חשודה מצד אחד, אך גם מפתה. לשם השוואה, מלגת פר"ח שניתנת לסטודנטים שחונכים ילדים היא בגובה 5,200 שקל בלבד עבור מספר זהה של שעות.

סטודנטים בפקולטה לרפואה בתל אביבצילום: דן קינן

לדברי כהן, הסטודנטים לרפואה בצפת, שמתגוררים בצפון, "נלחמים על כל שקל" ומתקשים למצוא עבודה באזור. לדבריו, גובה המלגה גרם להם לשקול את ההצעה והם זימנו את הנציג לשיחה עמם. במהלך השיחה הובטח להם כי מדובר ב"חברה בת" של פיליפ מוריס שאין לה כל קשר לסיגריות, ולא נאמר דבר על כך שהחברה פנתה לפני כן לאוניברסיטה עצמה. באגודה שקלו להקים ועדה שתבחן את הנושא, אך בסופו של דבר הוחלט לדחות את ההצעה מכיוון שיש "פגם מוסרי גדול בקבלתה".

החברה לא הסתפקה בכך ופנתה לאגודות סטודנטים נוספות לרפואה. מהתאחדות הסטודנטים הארצית לרפואה נמסר בתגובה לפניית TheMarker: "אכן פנו אלינו בהצעה אך היא נדחה מנימוקים אתיים". מאוניברסיטת בר־אילן נמסר: "חברת פיליפ מוריס שלחה מכתב להנהלת הפקולטה לרפואה לפני כשלושה חודשים עם הצעה למלגות, שנדחתה על הסף. דיקן הפקולטה, פרופ' קרל סקורצקי, סבר שלא ראוי לחשוף את הסטודנטים שלנו לתכנים של חברה מסוג זה".

"ניסיון בזוי להשחית רופאים"

במשרד הבריאות ובהסתדרות הרפואית נדהמו לשמוע על ההצעה של פיליפ מוריס. "נחרדנו לגלות כי חברת הטבק פיליפ מוריס ממשיכה לנסות ולהשחית סטודנטים לרפואה בישראל ב–2019, לאחר שידוע היטב כי עישון הורג", אומר פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. חברות הטבק פועלות במשך שנים רבות בניסיון בזוי להשחית מדענים ורופאים, ולגרום להם לפעול תמורת בצע כסף נגד שבועת הרופא - כדי להסוות את הנזק האדיר שהן גורמות לבריאות הציבור, ולשוות מראה כוזב של נורמליות לפעילותן הקטלנית".

לוין הוסיף כי "על פי האמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק ועל פי גורמי בריאות שונים בעולם, אין לאפשר קבלת מלגות מחברת טבק, בוודאי לא לסטודנטים לרפואה. בישראל לבדה מתים מדי שנה כ–8,000 בני אדם, רבים מהם ממוצריה של חברת פיליפ מוריס. סטודנט שיקבל מימון כלשהו מחברת טבק, מכתים את שמו ויושרו המקצועי ומגביל את הקריירה העתידית שלו".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין צילום: אמיל סלמן

גם במשרד הבריאות אומרים כי "זהו ניסיון בוטה של חברת טבק להשפיע על סטודנטים שהם ליבת תשתית מערכת הבריאות העתידית של ישראל ובריאות הציבור", ומזהירים כי "ייתכן שהסטודנטים עצמם אינם מבינים את חומרת התקשרות זו, את הכתם שייצרב בשמם ואת השלכותיה העתידיות האפשריות. אין ספק שאסור לאפשר לתעשיית הטבק לגייס אותם לשירותיה ולהכתים את שמה ויוקרתה של מערכת הבריאות ואת האקדמיה המכשירה אותם".

במשרד מציינים כי בהמלצות אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק, שעליה חתומה ישראל לצד 185 מדינות נוספות, מודגשת חשיבות האיסור על פעילויות פרסום עקיפות של התעשייה – כגון פעילות בתחום אחריות תאגידית או תמיכות כספיות, "המהוות מכשיר שנועד להכשיר ולהלבין את מעשיה של תעשיית הטבק והעישון, שאחראית למותם של כ-8,000 נשים וגברים מדי שנה רק בישראל".

השיטות של פיליפ מוריס אינן חדשות

בפיליפ מוריס מנסים בשנים האחרונות לקדם בכל דרך את המוצר החדש של החברה, אייקוס, בטענה כי הוא מופחת סיכון לעומת סיגריה רגילה. החברה גם טוענת כי החזון שלה מכוון כולו למוצרים מופחתי נזק ול"מלחמה בנזקי העישון" – אך במקביל הסיגריה הבוערת ממשיכה להוות כ–95% מהמכירות של החברה, לעומת כ–5% של מכירות האייקוס. פיליפ מוריס אחראית ל–60% משוק מוצרי העישון בישראל.

השיטות לערבוב בין הכסף הגדול של פיליפ מוריס לאנשי מדע ורפואה, בניסיון להשפיע על המדע עצמו, אינן חדשות. ב–2017 הקימה החברה קרן "למען עולם נקי מעשן", שתחלק מענקי מחקר בסכום דמיוני כמעט של מיליארד דולר, שיחולקו על פני 12 שנה – בכדי "להאיץ את המאמצים העולמיים להפחתת נזקים בריאותיים ומקרי מוות מעישון, במטרה למגר לחלוטין את העישון בכל העולם". זאת, במקביל לכך שהחברה ממשיכה למכור את אותם מוצרי עישון שנגדם היא נלחמת. אלא שארגון הבריאות העולמי וכן ארגוני בריאות רבים יצאו בקול ברור נגד היוזמה, והודיעו כי לא יקבלו את הכסף של החברה בעלת הרקורד המפוקפק.

לפיליפ מוריס ולתעשיית הטבק כולה יש היסטוריה ארוכה של ניסיונות לחבל במחקר המדעי על עישון. ב–2006, במשפט המפורסם נגד פיליפ מוריס בארה"ב, קבעה השופטת גלדיס קסלר מבית המשפט הפדרלי כי תעשיית הטבק "דיכאה, הסתירה וחיסלה מחקר מדעי", וכי חברות הטבק השמידו מסמכים, כולל דו"חות ומחקרים מדעיים.

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקיצילום: דניאל צ'צ'יק

כבר ב–1954 הקימו חברות הטבק את "הוועדה לחקר תעשיית הטבק", לכאורה כדי לממן מחקר בלתי־תלוי על הקשר בין עישון לסרטן הריאה. אלא שמסמכים פנימיים שנחשפו גילו כי המטרה האמיתית של המיזם היתה לזרוע ספק ולשכנע את הציבור שסכנות העישון אינן מוכחות.

העובדה שההצעה הכספית של פיליפ מוריס קורצת כל כך לסטודנטים צעירים לרפואה, שמתקשים מאוד לפרנס את עצמם, מדאיגה את אנשי בריאות הציבור ומדגישה את הצורך במלגות ציבוריות בלתי-תלויות. לדברי פרופ' לוין, "חברות הטבק הפועלות נגד בריאות הציבור מנצלות את המצוקה הכלכלית של הסטודנטים. אנו צריכים לגייס מקורות מימון למלגות לסטודנטים שיעסקו בפעילות למען בריאות הציבור".

במכתב ששיגרה ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, לדיקן הפקולטה בצפת, פרופ' סקורצקי, היא מציעה לו סיוע "בהכשרה קצרה של הסטודנטים בתחום המדיניות הלאומית לצמצום העישון ונזקיו, פעילות תעשיית הטבק והניקוטין בישראל ועדכון מדעי עדכני על מוצרי העישון החדשים וגישת 'הפחתת הסיכון' של התעשייה".

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה: "על מנת להפחית את נזקי העישון, מעודדת פיליפ מוריס את קיומו והנגשתו של מחקר ומדע אובייקטיבי אודות מוצרים מופחתי סיכון, למעשנים אשר אינם מצליחים להפסיק לעשן. מדע זה היווה בסיס להחלטת מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לאשר את שיווק מוצריה מופחתי הסיכון בארה"ב, והמשך הפצתו ולימודו עשויים לתרום להפחתת נזקי העישון בארץ ובעולם. במסגרת תפישה זו, ובמטרה להפיץ ולהנגיש את המדע והמידע, מעודדת החברה שיתופי פעולה גם עם אוניברסיטאות בארץ ובעולם, ועם הסטודנטים הלומדים במוסדות אלה".

יצוין כי בניגוד לתגובת פיליפ מוריס, ה-FDA אישר את שיווק אייקוס אך לא אישר לקבוע שהוא מופחת סיכון ביחס לסיגריות ומוצרי עישון אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker