לגליזציה בקנאביס רפואי? "איוולת מקצועית - אך השמיים לא יפלו"

כיום תחת משטר רישוי קפדני יש 50 אלף בעלי רישיון לקנאביס וזליגה של מאות קילוגרמים בחודש ל"רחוב" ■ אם יעבור החוק שמאפשר לכל רופא לרשום כל כמות קנאביס לכל חולה - הלגליזציה תהפוך למציאות ■ במערכת הבריאות יש מי שרואים בזה דווקא הקלה

רוני לינדר
קנאביס רפואי
רק 150 רופאים מאשרים קנאביס רפואי למטופליםצילום: דודו בכר

ללכת לרופא משפחה, להתלונן על כאב ראש ולקבל מרשם ל-80 גרם קנאביס רפואי - זהו כמובן תסריט קיצוני ותיאורטי בלבד, אבל גם ריאלי לפי המתווה החדש לרישום קנאביס רפואי שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשה פייגלין ביום חמישי האחרון. על פי ההסכם, יחוקק חוק "לגליזציה לחולים" שלפיו "כל רופא ופסיכיאטר (הטעות במקור, פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר; ר"ל) יורשה לרשום קנאביס לכל חולה, על כל בעיה, בכל כמות שאותה יקבע הרופא".

כדי להבין עד כמה מרחיק לכת הרעיון, צריך להכיר את המצב הנוכחי. כיום, יש שני מסלולים שבהם ניתן לקבל קנאביס רפואי, שעדיין מוגדר כסם מסוכן: מסלול אחד הוא דרך 94 רופאים מאשרים מוסמכים, שעברו קורס מיוחד ורשאים לרשום קנאביס למטופלים לפי התוויות שהוגדרו בקפידה על ידי משרד הבריאות (כאב, סרטן, קרוהן, אפילפסיה, פוסט טראומה בילדים ועוד).

המסלול השני הוא דרך רופאים מומחים בתחומים מוגדרים שמטפלים באותם מצבים רפואיים, אך רק בתנאי שהמטופל מקבל רישיון פרטני מהיק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי) במשרד הבריאות. הליך הרישוי של היק"ר הוא כיום סוג של חותמת גומי: גורמים במשרד הבריאות אומרים כי כ-99% מהבקשות שמוגשות על ידי רופאים ליחידה - מאושרות על ידה. עם זאת, מטופלי קנאביס טוענים ששיעור האישורים נמוך בהרבה וכי היק"ר משנה מינונים ומבטלת רישיונות.

ההצעה של פייגלין פורצת את הגבולות הללו: היא מבטלת לחלוטין את מנגנון הרישוי, מאפשרת לכל רופא לרשום לכל מטופל קנאביס בכמות בלתי־מוגבלת, בלי פיקוח ובקרה נוספים. זוהי למעשה לגליזציה של קנאביס - דרך המערכת הרפואית ובלי החלטה רשמית.

ד"ר מיקי דור
ד"ר מיקי דורצילום: דוברות אוניברסיטת אריאל

במשרד הבריאות חושבים שהסיכוי שרפורמה רדיקלית כל כך במערכת שמרנית ומחושבת כמו מערכת הבריאות היא חסרת סיכוי. היא צפויה להיתקל לא רק בהתנגדות של גורמי מקצוע אלא גם בהתנגדות של המשטרה והמשרד לביטחון פנים.

כיום, תחת הרגולציה הקפדנית הקיימת, יש כבר יותר מ-50 אלף בעלי רישיון לקנאביס. אפשר רק לשער לאן יזנק מספרם בעקבות השינוי. לפי המספרים שהציגה המשטרה בכנסת, נכון להיום יש כמיליון משתמשים "חברתיים" בקנאביס בישראל, וכ-20% מהקנאביס הרפואי שניתן למטופלים, כלומר כ-300 ק"ג קנאביס בחודש, זולג לרחוב, לשימוש רגיל. פריצת מנגנון המרשמים הקיים תזרים כמויות אדירות של קנאביס גם למטרות שימוש שאינן רפואיות.

מערכת מסורבלת

עם זאת, ביטול משטר הרישיונות עשוי להיטיב דווקא עם משרד הבריאות ולהפחית משמעותית את הכמות האדירה של התלונות והקשיים שחווים מטופלים סביב המגבלות הקיימות והמערכת הביורוקרטית המסורבלת של הרישוי. ד"ר מיקי דור, מי שהיה עד לאחרונה היועץ הראשי לקנאביס במשרד הבריאות והתפטר על רקע ביקורת על יישום הרפורמה, יכול היום לדבר בחופשיות. לדעתו, המתווה שמציע פייגלין הוא "איוולת מקצועית".

לדבריו, "יש ברפואה נהלים של רפואה נכונה, ואם רוצים להתייחס לקנאביס כתרופה אז יש התוויות וצריך ללכת לפיהן. אונקולוג לא ירשום קנאביס לחולה בגלל בעיה פסיכיאטרית, כמו שרופא לא ירשום מוקסיפן כטיפול לשלשולים". דור מוסיף ש"שימושים בקנאביס למטרות חברתיות הם לא החלטה רפואית אלא החלטה חברתית ופוליטית והניסיון להסתתר מאחורי הרופאים כדי לעשות לגליזציה הוא לא במקום".

עם זאת, דור כמו רבים עמם שוחחנו בתוך מערכת הבריאות לא מתנגד ללגליזציה אמיתית: "אם תהיה לגליזציה מלאה השמיים לא יפלו. המחוקק קבע שאלכוהול וניקוטין הם חוקיים אף שיש לשימוש בהם מחירים רפואיים. אני יכול להגיד שהמחיר הרפואי של קנבאיס יהיה פחות חמור משניהם ושיש לו גם יתרונות אדירים. מנגד, אנחנו יודעים שכ–10% מהמשתמשים בקנאביס שיש להם רקע של בעיות נפשיות יגיעו לאשפוז פסיכיאטרי בעקבות השימוש, וזה עוד תחת הסינון הקיים כיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום